شروع رقابتی فصل کشت خطری در کمین شالیکاران گیلانی

شروع رقابتی فصل کشت خطری در کمین شالیکاران گیلانی

آبیاری: همزمان با افزایش قیمت برنج در بازار مصرف و شروع خزانه گیری در بعضی استان های همجوار، شالیکاران گیلانی نیز در بعضی مناطق استان بدون در نظر گرفتن ادامه شرایط سرد زمستانی، فصل کشت خودرا شروع کردند که به اعتقاد کارشناسان می تواند خسارت زا باشد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور به شمار می آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همین طور رتبه دوم تولید برنج را به خود مختص کرده است.
برنج علاوه بر این که محصولی راهبردی به حساب می آید، یکی از محصولات حساس به فصل و شرایط آب و هوایی است. کشت برنج که با خزانهگیری برای جوانه زدن بذرها شروع می شود باید بموقع و در دمایی مناسب صورت گیرد، برای اینکه کوچک ترین احساس سرما یا همین طور گرمای بیش از اندازه می تواند کشاورز را از فصل کشاورزی حذف کند یا حداقل هزینه کشت را سنگین کند.
خزانه گیری بموقع برنج بسیار مهمست برای اینکه بخ دمایی حساس نیاز دارد که در فصولی همچون زمستان باتوجه به تغییرات متناوب دمایی خیلی مشکل است. متاسفانه برخی شالیکاران در استان برنج خیز گیلان هر ساله بدون توجه به شرایط آب و هوایی و تنها با تاکید بر چند روز گرم مبادرت به خزانه گیری می کنند که در نتیجه هزینه کشاورزی را برای آنان بالا خواهد برد.
برخی از شالیکاران بدون توجه به تقویم زراعی و سفارش های جهادکشاروزی برای خزانه گیری برنج اقدام می کنند که البته در مواقع ای گرفتار ضرر شده و برای خزانه گیری مجدد با مشکلاتی مواجه می شوند، بدین سبب چه بهتر است که کشاورزان به سفارش ها در ارتباط به خزانه گیری برنج اهتمام داشته باشند.
طی روزهای اخیر نیز همراه با افزایش چند درجه ای دما و علاوه بر این شروع خزانه گیری در استان همجوار یعنی مازندران که بطور طبیعی دمایی گرم تر از گیلان دارد، تعدادی از کشاورزان گیلانی، خزانه گیری برنج را برای سال زراعی پیش رو آغاز نموده اند اما کارشناسان جهادکشاورزی معتقد هستند خزانه گیری در این ماه را باتوجه به احتمال بارش و ادامه روند سرما مناسب نمی دانند.
به اعتقاد کارشناسان افزایش قیمت برنج در بازار نیز بر آتش رقابتی شدن فصل کشت در میان استانها دمیده است که می تواند عواقب و خسارات سنگینی نه فقط بر کشاورز، بلکه در میزان تولید داشته باشد.

تقویم زراعی نقشه راه کشاورزان
آذرخش جفرودی کارشناس جهادکشاورزی گیلان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه حالا زمان مناسبی برای خزانه گیری برنج نیست، اظهار داشت: سفارش ما به شالیکاران این است که برمبنای تقویم زراعی برای خزانه گیری برنج اقدام نمایند.
به گفته وی بهترین و مطمئن ترین زمان برای شروع خزانه گیری اواسط فروردین است، بدین سبب از شالیکاران درخواست می شود که خزانه گیری را برمبنای زمان اعلام شده انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه شالیکاران پیش از خزانه گیری آزمون خاک را انجام دهند تا با این کار نیاز غذایی مزرعه مشخص شود، اضافه کرد: شالیکاران پیش از جوانه دار کردن بذر برنج ضدعفونی بذر را جدی بگیرند و حتما این کار را انجام دهند.
کارشناس جهادکشاورزی گیلان با تکیه بر این که شالیکاران به میزان بذر برای خزانه گیری برنج نیز توجه نمایند، عنوان کرد: به ازای هر هکتار شالیزار حدود ۵۰ تا ۶۰ کیلو بذر برای خزانه گیری سفارش می شود.
سرما در گیلان ادامه دارد
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گیلان نیز در اینباره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کشاورزان برای فصل زراعی جدید حتما به اطلاع رسانی های جهادکشاورزی در ارتباط به تقویم زراعی توجه جدی داشته باشند.
سیدعلی موسوی نیز شروع خزانه گیری برنج را برمبنای تقویم زراعی از اواسط فروردین سال آینده عنوان نمود و عنوان کرد: شالیکاران به سفارش های کارشناسان جهادکشاورزی برای خزانه گیری اصولی توجه نمایند تا در فصل زراعی گرفتار مشکل نشوند.
وی بیان داشت: با عنایت به این که هوا گرم نشده و سرما ادامه دارد و احتمال بارش های شدید نیز هست ضروری ست تا شالیکان به سفارش های خزانه گیری توجه نمایند.

موسوی با اشاره به اینکه کشاورزان از اکنون خودرا برای فصل زراعی سال آینده آماده کنند، اضافه کرد: شالیکاران تمیزکردن انهار و آماده سازی مرزهای شالیزارها را سریع تر انجام دهند ضمن این که بذر لازم برای خزانه گیری و کود را تهیه کنند، ضمن این که استفاده متوازن و متعادل از کود "پتاسه، فسفاته و ازته" را داشته باشند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گیلان از شالیکاران خواست تا شخم زمستانه را با هدف دفع آفات، نابودی کرم ساقه خوار برنج و کاهش هزینه های تولید برنج را داشته باشند.
هشدار برای برنج کاری رقابتی
فاطمه خیری کارشناس علوم کشاورزی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: متاسفانه افزایش قیمت برنج منجر به ایجاد وسوسه برای شروع سریع تر فصل کشت شده است تا نه فقط برداشت را زودتر کند، بلکه زمینه را برای کشت دوم نیز فراهم باشد.
وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت برنج نباید به رفتاری عجولانه در شالیکاری دامن بزند، افزود: طی هفته های اخیر خزانه گیری در استان مازندران به ویژه مناطق مرکزی و شرقی آن شروع شده که از شرایط جغرافیایی و دمایی متفاوتی از استان گیلان برخوردار می باشند.
خیری با تکیه بر این که برنج کاری کشتی حساس است و نباید طعمه رقابت شود، اضافه کرد: گیلان استانی با اکوسیستم سردتری نسبت به استان های دیگر حاشیه دریای خزر است که باید این نکته در تمامی بخش های کشاورزی همچون برنج کاری در نظر گرفته شود.
به گفته این کارشناس، کشاورزان گیلانی باید هشدارهای دمایی و هواشناسی را جدی گرفته و از اقدام عجولانه در شروع فصل کشت پرهیز کنند. امکان یخزدگی، سوختگی و همین طور نارس شدن برنج باتوجه به ادامه هوای سرد بسیار محتمل است که میتواند کشاورز را برای فصل کشت عقب اندازد.
خیری همین طور در آخر اشاره کرد: البته شالیکاران گیلانی در این زمان می توانند مبادرت به شخم و شیار اراضی خود کنند که برای هوادهی و آمادگی جهت پذیرایی از بذرها بسیار لازم و مناسب می باشد.
با توجه به نظر کارشناسان لازم است کشاورزان برای شروع فصل شالیکاری بیش از توجه به بازار فروش، بر سفارش های کارشناسان و همین طور شرایط آب و هوایی تکیه و توجه نمایند تا علاوه بر برداشت به موقع محصول، از ضرر و زیان احتمالی جلوگیری نمایند.


منبع:

1400/12/09
23:33:54
5.0 / 5
480
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد