اطلاعیه انجمن واردكنندگان برنج؛

محتکران بازار شناسایی و برنج دپو شده با قیمت تنظیم بازاری ارائه شود

محتکران بازار شناسایی و برنج دپو شده با قیمت تنظیم بازاری ارائه شود

به گزارش آبیاری انجمن واردکنندگان برنج در اطلاعیه ای اعلام نمود: با عنایت به شرایط فعلی دولت به ناچار باید وارد مدیریت بازار شود، ازاین رو ضمن شناسایی محتکران و برنج هایی که در مبادی تولید دپو شده، آنها را با قیمت مصوب از راه فروشگاه های زنجیره ای و همینطور شبکه تعاون روستایی عرضه نماید.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از انجمن واردکنندگان برنج، اتفاقاتی که از ۲ سال قبل با اتخاذ برخی سیاست های نادرست برای بازار برنج ایرانی رقم خورد، فرصت را فراهم نمود تا زنجیره ای از منفعت طلبی در بازار دومین محصول کشاورزی پرمصرف کشور شکل گرفته و قیمت ها با درنوردیدن نمودار صعودی رسیدن به عدد یک میلیون ریال برای هر کیلوگرم از این محصول را هدف گذاری کنند.
دولت با اتخاذ سیاست قیمت گذاری درصدد تقابل با شبکه دلالان منفعت طلب این محصول برآمده است، بااینکه دیرهنگام و برخلاف اصل کلی عدم مداخله دولت در بازار است اما هم اکنون تنها راهکاری است که در کوتاه مدت و در آستانه افزایش تقاضا در سال نو و حلول ماه مبارک رمضان است.
انجمن واردکنندگان برنج ایران باتوجه به نشست اخیر با معاون وزیر جهاد کشاورزی، با پشتیبانی از این اقدام دولت، مواردی را متذکر می شود کهپیش از این نیز چند بار بر آنها تاکید و سفارش کرده است.
نخستین خطا در بازار برنج را سال ۱۳۹۹، دولت دوازدهم با حذف ناگهانی و بدون برنامه ارز ترجیحی برمبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی از واردات این محصول برداشت، این اشتباه با معطل کردن ۶ ماهه محصولات وارد شده در گمرکات کشور تکمیل کرد.
هنوز بازار از شوک اتخاذ این سیاست ها رها نشده بود که در آستانه فصل برداشت سال جاری و با وجود هشدار کارشناسان دلسوز در خصوص این که خشکسالی به کاهش ۲۰ تا ۴۰ درصدی تولید برنج منجر می شود، بار دیگر ممنوعیت فصلی واردات برنج اعمال شد.
با تکرار این اشتباه انجمن واردکنندگان برنج با پیش بینی شرایطی که امروز گریبانگیر بازار برنج شده است، خواهان حذف ممنوعیت فصلی واردات برنج شد که این درخواست نادیده گرفته شد، در صورتیکه با گذشت ۲ ماه از شروع دوره ممنوعیت، تبعات منفی این تصمیم بر قیمت ها مشخص شده بود، درخواست کاهش دوره ممنوعیت از چهار به ۲ ماه عنوان شد که این خواسته نیز نادیده گرفته شد.
در شرایطی که کارشناسان و فعالان در عرصه تولید، تجارت و بازار برنج دلسوزانه هشدار می دادند، در طرف دیگر گروهی سودجو و منفعت طلب و در راس آنها انجمن خودخوانده و جعلی برنج ایران، با مافیا خواندن دلسوزان نه فقط کاهش تولید که مدعی افزایش تولید برنج در سال ۱۴۰۰ بودند و دولت را تشویق می کردند که علاوه بر اعمال ممنوعیت فصلی، محدودیت وزنی نیز برای واردات در نظر گیرد و با دادن آدرس اشتباه، شرایطی را رقم زدند که ادامه آن در ایام منتهی به انتها امسال، قیمت هر کیلو برنج ایرانی را به ۱۰۰هزار تومان می رساند.
این اتفاق سبب شد تا دولت با اتخاذ تصمیمات جدید وارد بازار شود و با اعمال قیمت گذاری دستوری مانع از ادامه روند صعودی قیمت برنج شود.
انجمن واردکنندگان برنج ایران ضمن پشتیبانی از این اقدام دولت که بطور قطع بر سفره ۶ دهک از مردم ایران که بیش از نیمی از جمعیت کشور را شامل می شوند، مواردی را متذکر می شود و امید است دولت سیزدهم در سال جدید زراعی باتوجه به آنها مانع از تکرار اتفاقات ناخوشایند در بازار برنج شود.
بنابراین انجمن واردکنندگان برنج پیشنهاد داد: ممنوعیت فصلی وارد هر سال سبب می شود در ابتدای فصل برداشت که قیمت ها در بازار جهانی کاهشی است، تجار ایران فرصت خرید برنج با قیمت مناسب را از دست بدهند و تبعات آن بر سفره مصرف کنندگان اثر مستقیم می گذارد و باتوجه به اتفاقات ناخوشایند ۲ سال اخیر و گرانی غیرمنطقی برنج، این ممنوعیت باید در سال جدید حذف شود.
در این خصوص باید به این نکته توجه کرد در شرایطی که قیمت برنج ایرانی افزایش داشته است، خیلی از هموطنان توان خرید این محصول را از دست داده اند و مادامی که قیمت ها کاهش نیافته، در سیاست های مدیریت بازار باید مصرف کننده خصوصاً اقشار کم برخوردار مورد توجه قرار گیرند.
موردی که انجمن واردکنندگان برنج چندباره از نهادها و مراجع قانونی دولتی و بخش خصوصی خواهان توجه و رسیدگی به آن شده و تا حالا مغفول مانده، انجمن جعلی برنج ایران و موضع گیری های نسبت به وضعیت بازار برنج است.
انجمن جعلی و خودخوانده برنج ایران که سندیت تاسیس و ثبت آن معین نمی باشد، هر ساله در مقاطع حساس با انتشار اکاذیب و ارائه مشاوره های نادرست، سبب خطا در تصمیم گیری ها شده و هر زمان که بازار گرفتار بحران شده و نیازمند درایت و مدیریت و مشاوره است، سکوت می کند. چنانکه پس از هیاهوی رسانه ای در فصل برداشت و ادعای واهی درباب میزان تولید در خشکسالی بی سابقه امسال و در نهایت دریافت سودهای کلان و غیرمنصفانه، امروز سرخوش از منفعت به دست آورده، سکوت اختیار کرده است.
امروز و در شرایطی که دولت به ناچار باید وارد مدیریت بازار شود، ضمن شناسایی محتکران و همین طور برنج هایی که در مبادی تولید دپو شده است، آنها را با قیمت مصوب بوسیله فروشگاه های زنجیره ای و همین طور شبکه تعاون روستایی عرضه نماید.
واردکنندگان نیز با وجود این که با نوسان روزانه قیمت ارز روبه رو هستند اما همچون دیگر مقاطعی که بازار کشور با بحران روبرو شده، همراه و همیار دولت بوده و با تمکین از سیاست قیمت گذاری، محصولات خودرا در اختیار شبکه های توزیع می گذارند با این امید که در سال جدید و همین طور ایام ماه مبارک رمضان سفره هیچ یک از هموطنان خالی از برکت الهی نباشد.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، طبق مصوبه معاون توسعه تجاری وزارت جهاد کشاورزی در یکم اسفندماه سال ۱۴۰۰ قیمت فروش برای مصرف کننده بمنظور پیش گیری از افزایش بی ضابطه برای هر کیلوگرم برنج طارم ایرانی درجه یک ۶۵ هزار تومان، برنج طارم درجه دو ۶۰ هزار تومان، برنج ایرانی شیرودی ۴۲ هزار تومان، برنج هندی وارداتی ۳۰ هزار تومان و برنج پاکستانی وارداتی ۳۱ هزار تومان تعیین شده است.
وی اعلام نموده است قیمت برنج های وارداتی که توسط شرکت خدمات تجاری تهیه شده به ازای هر کیلوگرم برنج هندی ۱۱۲۱ مبلغ ۲۴ هزار تومان، پاکستانی ۱۱۲۱ مبلغ ۲۵ هزار تومان و تایلندی مبلغ ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.
بر اساس این ابلاغیه، با گران فروشان برنج و متخلفان برخورد قانونی می شود.
مدت زمان ممنوعیت واردات برنج هر ساله درابتدا تا انتهای فصل برداشت برنج ( ابتدای مردادماه تا انتهای آبان ماه ) اعمال می شود.
طبق آمارها در سال ۹۹ حدود ۸۵۰ هزارتن برنج از محل واردات تامین شد که ۵۰ درصد کاهش نسبت به سال ۹۸ داشته ایم که این کاهش میزان واردات می تواند در قیمت بازار برنج موثر باشد.
در قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی سال ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱ نرخ هر کیلوگرم برنج گروه یک (خزر، فجر، شیرودی) ۱۱هزار و ۷۹۹ تومان، برنج گروه دو (گوهر، رش عنبوری) ۱۰هزار و ۳۵۸ تومان، برنج گروه سه (ندا، سپیدرود، کوهسار) ۸هزار و ۴۵۷ تومان تعیین شده است.


منبع:

1400/12/11
21:49:15
5.0 / 5
612
تگها: آب , خدمات , سفر , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد