۳۰ استان کشور میزبان سامانه بارشی

۳۰ استان کشور میزبان سامانه بارشی

به گزارش آبیاری سازمان هواشناسی با صدور دو اخطار نارنجی و زرد از تشدید فعالیت سامانه بارشی و افزایش سرعت وزش باد در بعضی نقاط کشور اطلاع داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور اخطار نارنجی رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی طی روز دوشنبه ( ۱۶ اسفندماه) با مخاطراتی همچون بارش باران و برف در ارتفاعات، وزش باد شدید، رعدوبرق و در مناطق مستعد ریزش تگرگ در استانهای چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شرق و جنوب لرستان، نوار شرقی و شمال خوزستان اطلاع داد.

اثر این مخاطره بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، جاری شدن روان آب، پدیده مه، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، اختلال در تردد، کولاک برف در ارتفاعات، تاخیر و احتمال لغو پروازها خواهد بود.

سازمان هواشناسی سفارش می کند اجتناب از سفرهای غیر ضروری، تجهیز خودرو ها به وسایل ایمنی و گرمایشی و همراه داشتن تجهیزات زمستانی همچون زنجیر چرخ در روستاهای برفگیر، اجتناب از فعالیتهای کوهنوردی، پیشگیری از جابجایی عشایر کوچ رو، پاکسازی کانال ها و آبراه ها، آمادگی دستگاههای اجرایی و امدادی بخصوص در مسیرهای کوهستانی در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور اخطار زردرنگ از نفوذ سامانه بارشی طی بازه زمانی یکشنبه (۱۵ اسفندماه) تا سه شنبه( ۱۷ اسفندماه) با مخاطراتی همچون بارش باران، برف، وزش باد شدید موقت و رعد و برق اطلاع داد.

یکشنبه استانهای کردستان، کرمانشاه، مرکزی، لرستان، همدان، ایلام، غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، جنوب آذربایجان غربی، شمال خوزستان و ارتفاعات استانهای تهران، البرز و مازندران، دوشنبه استانهای کردستان، کرمانشاه، مرکزی، لرستان، همدان، ایلام، اصفهان، قم، قزوین، البرز، تهران، زنجان، جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، گیلان، مازندران، گلستان، مرکز و جنوب اردبیل، نیمه شمالی فارس، شمال بوشهر، یزد، نیمه شمالی کرمان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی و سه شنبه استانهای یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، شمال و شرق اصفهان، کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان درگیر این سامانه خواهند بود.

اثر این مخاطره اختلال در تردد، پدیده مه، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، برخورد صاعقه، احتمال آب گرفتگی معابر شهری، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، تاخیر و احتمال لغو پروازها است.

توصیه می شود احتیاط در سفرهای برون شهری، به همراه داشتن مه شکن و تجهیزات ایمنی، احتیاط در فعالیتهای کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ رو در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه از تغییر نوع توده هوا و افزایش گرادیان فشاری طی روزهای دوشنبه( ۱۶ اسفند) در استانهای خوزستان، فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سمنان و سه شنبه( ۱۷ اسفند) در استانهای خوزستان، فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سمنان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، مرکزی، همدان و اصفهان با مخاطراتی همچون وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در مناطق مستعد همراه با گردوخاک اطلاع داد.

اثر این مخاطره می تواند در نواحی بیابانی سبب خیزش گردوخاک، کاهش دید و کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال ها و احتمال صدمه به سازه های موقت مانند گلخانه ها و تابلوهای تبلیغاتی شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط مستحکم کردن سازه های موقتی، احتیاط در تردد از اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و عدم پارک خودرو ها در اطراف موارد ذکر شده است.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. اخطار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1400/12/16
09:22:29
5.0 / 5
525
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد