معاون وزیر جهاد كشاورزی:

درختکاری مهم ترین پیش نیاز حفاظت خاک کشور است

درختکاری مهم ترین پیش نیاز حفاظت خاک کشور است

به گزارش آبیاری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در پیامی به مناسبت هفته منابع طبیعی و درختکاری اعلام نمود: درختکاری و تقویت پوشش گیاهی مهم ترین عامل و پیش نیاز حفاظت خاک در کشور است.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهادکشاورزی، در پیام «علیمراد اکبری» آمده است؛ خاک بستر حیات و پیش نیاز تمام فعالیتهای تولیدی جوامع بشری است؛ در شکل گیری و محافظت از خاک، سه عنصرِ پوشش گیاهی، هوا و آب باهم ایفای نقش می کنند و برای بهبود و محافظت از خاک بعنوان یکی از عناصر حیاتی کشورمان، مقوله تقویت پوشش گیاهی و در نتیجه افزایش ذخایر آب باید در کنار یکدیگر دیده شوند، چونکه حل مشکلات خاک بدون توجه به پوشش گیاهی امکان پذیر نیست.
ادامه این پیام می افزاید؛ خاکی که دارای پوشش گیاهی مناسب می باشد، با جذب آب مانع ایجاد سیل و فرسایش خاک می شود و از سویی وجود رطوبت و آب کافی در خاک هم سبب افزایش پوشش گیاهی و حاصلخیزی خاک می شود. این مهم، تنها با افزایش مشارکت مردمی به واسطه ایجاد مزیت اقتصادی و مشوق دولتی برای فعالیت تولیدی کشاورزی بر روی خاک رخ خواهد داد.
علاوه بر محافظت از خاک ها باید به فکر ارتقای کیفیت خاک های فقیر هم بود چونکه مفهوم حفاظت بیشتر ناظر بر حفظ وضعیت موجود است، اما کاربری و بهره برداری بهینه از خاک و تقویت پوشش گیاهی، می تواند به ارتقای وضعیت کمی و کیفی خاک های کشور هم منجر شود. هفته منابع طبیعی مناسبتی که به یادمان می آورد، هر یک از ما در داشتن زمینی سبزتر و هم در حفظ منابع آب و خاک سهمی داریم.
ما باور داریم که هر نهال تازه در هر گوشه ای از این کره خاکی می تواند امیدی برای دنیایی زیباتر باشد و با کاشتن هر نهال یک قدم به زمینی سبزتر برای فرزندان مان نزدیک تر شویم.
گفتنی است؛ از ۱۵ تا ۲۱ اسفند ماه بعنوان هفته منابع طبیعی نام گذاری شده است.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، برپایه روزشمار هفته منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ۱۵ اسفندماه روز درختکاری برای ایران سرسبز و قوی، ۱۶ اسفندماه روز منابع طبیعی، مسئولیت اجتماعی و همیاران طبیعت، ۱۷ اسفندماه روز منابع طبیعی، حفاظت و قانون، ۱۸ اسفندماه روز منابع طبیعی، فرهنگ و رسانه، ۱۹ اسفندماه روز منابع طبیعی، آبخیزداری و کاهش مخاطرات طبیعی، ۲۰ اسفندماه روز منابع طبیعی، خانواده و آموزه های دینی، ۲۱ اسفندماه روز منابع طبیعی، آموزش، پرورش و فناوری و ۲۲ اسفندماه روز منابع طبیعی یادشهدا (هر شهید هزار نهال) نامگذاری شده است.


منبع:

1400/12/16
20:38:12
5.0 / 5
594
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد