بحران های منابع طبیعی ریشه اجتماعی و اقتصادی دارد

بحران های منابع طبیعی ریشه اجتماعی و اقتصادی دارد

به گزارش آبیاری رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری اظهار داشت: امروز مدیریت منابع طبیعی کشور با چالش ها و بحران های مختلفی مواجه می باشد که خیلی از این  بحران ها ریشه در ابعاد اجتماعی و اقتصادی دارد که سازمان برای برون رفت از این چالش ها رویکردهایی را بعنوان نقشه راه ترسیم کرده است و آن را اجرایی می کند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا مسعود منصور امروز در سخنانی وبیناری که مراسم آن در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شده است به نگاههای اصلی سازمان منابع طبیعی در مدیریت منابع طبیعی اشاره نمود و اضافه کرد: قانون مکلف کرده است هرگونه بهره برداری از منابع طبیعی باید بر مبنای طرح مصوب صورت گیرد و عرصه ای که طرح و برنامه نداشته باشد، اساسا مدیریت اساسی و پایدار هم نخواهد داشت.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری همینطور تصریح کرد: برای حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری از منابع طبیعی باید طرح وجود داشته باشد و همانگونه که در قانون هم به آن اشاره شده است، این طرح ها باید توسط اشخاص حقیقی و حقوقی اجرایی شود و سازمان منابع طبیعی هم نقش نظارتی داشته باشد.
وی یکی دیگر از نگاههای سازمان منابع طبیعی را استفاده از مشارکت مردم، خیرین، نهادها و سازمان های اجرایی در منابع طبیعی برشمرد و اضافه کرد: سال جاری با کمک خیرین و صاحبان صنایع و معادن در بیشتر از ۱۰۰ هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی اقدامات آبخیزداری و در ۸۰ هزار هکتار از عرصه ها هم بیابان زدایی صورت گرفته است.
منصور یکی دیگر از نگاههای سازمان منابع طبیعی را استفاده از تکنولوژی های جدید برای حفاظت بهینه از منابع طبیعی برشمرد و اشاره کرد: سازمان منابع طبیعی برای محافظت از جنگلها و مراتع اقدامات در خور توجهی انجام داده است.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری بهره برداری از سیستم رادیویی بیسیم، استفاده از پهپاد، نصب جی پی اس در خودرو های گشت و مراقبت، نصب دوربین در مناطق بحرانی جنگل، راه اندازی سامانه های ۱۵۰۴ و ۱۳۹ و سامانه پایش حریق و قاچاق چوب را همچون اقداماتی نام برد که منابع طبیعی برای محافظت از جنگلها و مراتع انجام داده است.

منصور در ادامه به کارکردهای مختلف و مختلف منابع طبیعی اشاره نمود و اظهار داشت: منابع طبیعی اقدامات زیادی را در سرتاسر کشور انجام می دهد که اغلب این اقدامات به امنیت زیستی و غذایی مردم منتهی می شود.
ا
وی افزود: وقتی منابع طبیعی اقدامات جنگل کاری انجام می دهد بدین مفهوم است که با کاشت درخت اکسیژن تولید، هوا تلطیف، ذرات گردوغبار و کربن موجود در هوا جذب می شود و منفعت این کار به سلامت زندگی ما بر می گردد.
منصور همینطور اظهار داشت: در حوزه مقابله با بیابان زایی، آبخیزداری و مرتعداری هم این چنین است. در مقابله با بیابان زایی از ریزگردها و هجوم شن های روان و از مهاجرت انسان ها از روستاها جلوگیری می شود و با انجام اقدامات آبخیزداری هم خسارت سیل کاهش می یابد.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: واگذاری حفاظت بیشتر از ۸۰ درصد مساحت کشور به یک سازمان اساسا نمی تواند نتیجه خوبی را به همراه داشته باشد چونکه بستر کار خیلی از صنایع و معادن و دستگاههای عمرانی و عمومی در عرصه های منابع طبیعی است و اگر همکاری و هم افزایی این گونه دستگاه ها نباشد، منابع طبیعی با صدمه های فراوانی روبرو می شود.
منصور با اعلان اینکه جلوگیری از خسارت، کم هزینه تر از درمان است، خاطرنشان کرد: منابع و اعتبارات باید به سمتی سوق پیدا کند که جنبه پیشگیرانه داشته باشد مثل اجرای طرح های ابخیزداری که با انجام آن میتوان تا ۷۰ درصد از خسارت سیل جلوگیری کردد.
ایشان در ادامه به نامه وزیر جهاد کشاورزی به وزیر کشور اشاره نمود و اظهار داشت: وزیر کشور بر مبنای آن استانداران استان ها را مکلف کرده است برای پیشگیری از چالش هایی که بر اثر تغییرات اقلیمی و تاثیرات ناشی از بهره برداری های غیر اصولی از منابع طبیعی صورت گرفته است، امکانات و تجهیزات خویش را در اختیار منابع طبیعی قرار دهند تا بر چالش ها و بحران های موجود اقلیمی فایق آیند.
رئیس سازمان منابع طبیعی کشور یاد آورشد: اگر حفظ، احیاء و توسعه منابع طبیعی به فرهنگ و معارف عمومی نبدیل شود و اگر مردم مطالبه جدی شان حفظ منابع طبیعی باشد اساسا قادریم با مشارکت مردم بحران های منابع طبیعی را کاهش دهیم.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، منصور در خاتمه به ظرفیت های موجود در منابع طبیعی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: زراعت چوب، وجود گیاهان دارویی، استفاده از اکوتوریسم بیابانی و دیگر کارکردهای منابع طبیعی می تواند هم جوامع محلی را تقویت کند و هم جنبه های اقتصادی منابع طبیعی را نمایان تر سازد.
منبع:

1400/12/19
14:31:11
5.0 / 5
608
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد