وزیر جهاد كشاورزی:

۶هزار میلیارد تومان اعتبار برای کشاورزی مازندران در نظر گرفته شده است

۶هزار میلیارد تومان اعتبار برای کشاورزی مازندران در نظر گرفته شده است

به گزارش آبیاری ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی، کشاورزی مازندران را قلب تپنده تامین و امنیت غذایی کشور توصیف کرد و اظهار داشت: طبق بررسی های کارشناسی در مسافرت امروز هیات دولت، 6هزار میلیارد تومان برای طرح های کشاورزی این استان درنظر گرفته شده است.


سید جواد ساداتی نژاد روز جمع درحاشیه بازدید از گلخانه سبزی و صیفی دشت ناز ساری در جمع خبرنگاران اضافه کرد: امیدواریم باتوجه به اهمیت کشاورزی مازندران این اعتبار درجلسه عصر امروز هیات دولت در مازندران به تصویب برسد.
وی با اظهار اینکه برمبنای مصوبات سفر برای رفع مشکلات کشاورزی مازندران سه هزار میلیارد تومان درباب طرح های آبیاری زهشکی اراضی شالیزاری، مرکبات، آبخیز داری، شیلات، جنگل و مراتع دیده شده است، اضافه کرد: سه هزار میلیارد تومان نیز برای سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی کشاورزی استان است.
ساداتی نژاد بر لزوم تکمیل زنجیره تولید برای ارزش افزوده محصولات کشاورزی مازندران اصرار کرد و بیان داشت: وزارت جهاد کشاورزی طبق دستورالعمل هیات دولت به بخش خصوصی برای صنایع تبدیل کشاورزی اهمیت و توجه جدی دارد.
نماینده تام الاختیار رییس جمهور در هفدهمین سفر هیات دولت به مازندران اظهار داشت: توسعه فناوری نوین در زمینه کشاورزی مازندران از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است.
همزمان با سفر هیات دولت به استان مازندران وزیر جهاد کشاورزی در بدو ورود با حضور مسئولان جهاد کشاورزی استان از مجتمع گلخانه ای سبزی و صیفی شرکت زراعی دشت ناز ساری بازدید کرد.
سید جواد ساداتی نژاد بامداد امروز جمعه از بزرگ ترین و پیشرفته ترین گلخانه بدون خاک (هیدروپونیک) سبزی و صیفی کشور در منطقه دشت ناز ساری بازدید نمود. این گلخانه در سطح پنج هکتار سالانه ظرفیت تولید ۲ هزار تن صیفی و سبزی را دارد.
استان مازندران دارای ۴۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که ۲۳۰ هزار هکتار آن زمینهای شالیزاری هستند و طبق آمار سازمان جهاد کشاورزی حدود نیمی از این اراضی هر ساله به زیر کشت محصولات پائیزه دانه روغنی کلزا، سویا، و صیفی و سبزیجات شامل سبزی های برگی و ریشه ای، شلغم، هویج، کاهو، لوبیا سبز، کدو سبز، نخود فرنگی، سیب زمینی و سیر می رود.
هم اکنون ۵۵۰ هکتار گلخانه در استان راه اندازی و ۴هزار نفر بصورت مستقیم مشغول به کار هستند، ۸۰ هکتار گلخانه جدید نیز درحال ساخت در استان است.
وزیر جهاد کشاورزی بعنوان نماینده تام الاختیار رییس جمهور در شهرستان های ساری، بابلسر و فریدونکنار حضور پیدا می کند و بطور ویژه از طرح های تجهیز، نو سازی و یکپارچه سازی اراضی، طرح تعریض محور پدافند هوایی بابلسر، پایانه محصولات کشاورزی روماک گستر مازندران، پرورش ماهی خاویاری و پایانه شیلاتی بازدید می کند.
بازدید از کارخانه تولید ام دی اف آرین سینا و نشست با فعالان زیست محیطی و دیدار با چند خانواده شهدا از دیگر برنامه های نماینده تام الااختیار رییس جمهور در استان مازندران است.
طبق برنامه اعلام شده سازمان جهاد کشاورزی مازندران امروز طرح ۵۲۲هکتاری سامانه نوین آبیاری در روستای تازه آباد شهرستان بابلسر نیز با حضور وزیر جهاد کشاورزی افتتاح می شود.
مازندران با برخورداری از تنها ۲ و نیم درصد از سطح زراعی کشور، سالانه هفت درصد از تولیدات کشاورزی و ۱۱ درصد از ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی کشور را در اختیار دارد.
هفدهمین سفر استانی هیات دولت که مقصد آن مازندران است بامداد امروز شروع شد.


منبع:

1400/12/21
12:18:40
5.0 / 5
521
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد