مدیركل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات خبر داد؛

صید ۲۸۶۵ تن ماهیان استخوانی از دریای خزر

صید ۲۸۶۵ تن ماهیان استخوانی از دریای خزر

به گزارش آبیاری مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران اظهار داشت: دو هزار و ۸۶۵ تن ماهیان استخوانی تا ۲۰ اسفند سال جاری از دریای خزر صید شده است.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «مختار آخوندی» با اشاره به اینکه از این میزان صید یک هزارو ۳۶۰ تن ماهی سفید، یک هزارو ۱۸۵ تن ماهی کفال، ۲۵۰ تن ماهی کپور و ۷۲ تن سایر گونه ها است، اضافه کرد: سهم صید شده از استانهای شمالی به تفکیک برای گیلان یک هزارو ۲۹۲ تن، یک هزارو ۳۸۸ تن و گلستان ۱۸۵ تن بوده است.
مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران افزود: طبق آمار، صید ماهیان استخوانی طی مدت یاد شده در گیلان ۷ درصد رشد، مازندران ۲۸ درصد کاهش و گلستان ۴۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان داده است.
وی مسایلی همچون برودت هوا، صید غیرمجاز، مسایل زیست محیطی و آلودگی رودخانه ها را از علل کاهش صید برشمرد و اظهار داشت: عمده صید ماهیان استخوانی در اواخر اسفند تا نیمه نخست فروردین انجام می شود، ازاین رو پیشبینی کرد؛ ظرف ۲۰ تا ۳۰ روز آینده صید خوبی از دریای خزر داشته باشیم.
آخوندی خاطرنشان کرد: در صید ماهیان استخوانی طی سالجاری ۱۱۷ شرکت تعاونی صید پره شرکت کردند که از این تعداد ۴۹ شرکت تعاونی در استان گیلان، ۵۲ مورد در مازندران و ۱۶ مورد دیگر در گلستان فعال بوده اند.
رهاسازی حدود ۳۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی
مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران درباره رهاسازی بچه ماهی هم اظهار داشت: سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی حاصل از تکثیر مصنوعی در رودخانه های منتهی به دریای خزر به منظور حفظ ذخایر دریایی رهاسازی می شود.
وی ضمن اشاره به مشارکت شرکتهای تعاونی صیادی در تکثیر و رهاسازی بچه ماهی هم اذعان داشت: طی ۱۰ سال گذشته این شرکت ها در تکثیر طبیعی و رهاسازی بچه ماهی در دریا کمک کرده اند.
آخوندی تصریح کرد: شرکتهای تعاونی صیادی سال قبل ۳۶ میلیون قطعه بچه ماهی را از راه طبیعی تکثیر و در آب رودخانه ها رهاسازی کرده اند.
آزادسازی ۳۴۰۰ قطعه بچه ماهی خاویاری
مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران درباره صید ضمنی در دریای خزر هم اظهار داشت: از شروع فصل صید تا ۲۰ اسفند سال جاری ۳۴۰۰ قطعه بچه ماهی خاویاری به صورت ضمنی یا ناخواسته از دریای خزر صید شده که برای ادامه حیات توسط تعاونی های صیادی به دریا بازگردانده شده است.
آخوندی با اذعان به اینکه حفظ و حراست از دریا تنها به عهده سازمان شیلات نیست، عنوان کرد: همه دستگاه ها و بخش های مربوطه مانند دریابانی و سازمان محافظت از محیط زیست در حفظ و حراست از ذخایر دریایی و بین نسلی باید کمک کنند.
وی در مورد صید ماهیان کیلکا امسال خاطرنشان کرد: طی ۱۱ ماهه سال جاری ۱۸ هزار تن ماهی کیلکا از دریای خزر صید شده است.


منبع:

1400/12/26
16:51:34
5.0 / 5
559
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد