اعلام حذف سهم دیر از عوارض آلایندگی صنایع پارس جنوبی خلاف شرع

اعلام حذف سهم دیر از عوارض آلایندگی صنایع پارس جنوبی خلاف شرع

آبیاری: بوشهر حذف نام شهرستان دیّر از لیست شهرستان های متاثر از آلایندگی پارس جنوبی از طرف شورای نگهبان خلاف شرع شناخته شد.


بر طبق تبصره یک ماده ۳۸ قانون ارزش افزوده، واحدهای تولیدی آلاینده محیط زیست که استانداردها و ضوابط صیانت از محیط زیست را رعایت نمی نمایند، طبق تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست (تا پانزدهم اسفندماه هر سال برای اجرا در سال بعد)، علاوه بر مالیات و عوارض متعلق موضوع این قانون، مشمول پرداخت یک درصد از قیمت فروش بعنوان عوارض آلایندگی هستند.
به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، پرداخت عوارض آلایندگی صنایع چه در میزان و چه در تعیین گیرنده ها همیشه با حرف و حدیث های فراوانی همراه بوده است این که مشخص شود این حق آلایندگی را چه کسی می گیرد یکی از مهم ترین موضوعات مورد مناقشه شهرستان های اطراف صنایع است.
در استان بوشهر نیز با حضور صنایع بزرگ نفتی و گازی حول پارس جنوبی هر چند وقت یک دفعه شنیده می شود سهم منطقه ای از این عوارض حذف و گاهی شهرستانی در دور دست به لیست اضافه شده است.
اواخر سال ۹۸ بود که اعلام گردید شهرستان دیّر از لیست شهرستان های متاثر از آلایندگی پارس جنوبی حذف گردیده است. منطقه ای که مردمش به شدت تحت تاثیر پسآب های شیمیایی و صنعتی هستند.
مهران پوسه، رییس شورای اسلامی شهرستان دیّر بامداد امروز اعلام نمود که با پیگیری های باارزش وکیل ما جناب آقای دکتر حسین حاجیانی، حذف نام شهرستان دیر از لیست شهرستان های متاثر از آلایندگی پارس جنوبی از طرف شورای محترم نگهبان خلاف شرع شناخته شد.
این شهرستان در فاصله ۱۲کیلومتری فازهای پالایشگاهی و پتروشیمی پارس جنوبی قرار گرفته و محیط زیست این شهرستان هم از آب و هوا تحت تاثیر موادآلاینده صنایع پارس جنوبی است و پایش های زیست محیطی نیز این مساله را تائید کرده است.
حسین حاجیانی، وکیل این پرونده در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: از شروع سال ۹۹ با حذف شهرستان دیّر از مناطق آلاینده پیگیری ها شروع شد. با توجه ارائه مستنداتی که نشان از تحت تاثیر قرار گرفتن آب، هوا و خاک این شهرستان از صنایع مستقر در عسلویه داشت همین طور ادله های فقهی و حقوقی مشخص شد شهرستان دیر تحت تاثیر آلاینده های پارس جنوبی است و حذف آن از لیست شهرستان های متاثر از آلایندگی پارس جنوبی خلاف شهر است.
وی اشاره کرد که از این به بعد اگر بخواهند لیست شهرستان های متاثر از آلایندگی پارس جنوبی را اعلام کنند باید به این نظر شورای نگهبان توجه ویژه داشته باشند.
منبع:

1400/12/28
23:18:47
5.0 / 5
606
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد