به مناسبت دوم فروردین روزجهانی آب

افزایش تقاضا برای آبی که نیست!

افزایش تقاضا برای آبی که نیست!

به گزارش آبیاری قم کارشناس منابع آبی قم بیان کرد: تأسف بار این که هیچ محل و منبع جدید برای تامین آب وجود ندارد و کماکان مطالبه و تقاضای آب رو به فزونی است.


محمد کربلایی از کارشناسان منابع آبی استان قم در یادداشتی آورده است:
هرسال، روز بیست و دوم مارس برابر با دوم فروردین، از طرف سازمان ملل بعنوان روز جهانی آب نام گذاری شده است. روز جهانی آب، نخستین بار در سال ۱۹۹۲ میلادی، در کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل در شهر ریودوژانیرو کشور برزیل رسماً عنوان شد. در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد تا در امتداد اجرای بیانیه شماره ۲۱ سازمان ملل، این روز را بعنوان روز ترویج و آگاه سازی مردم در مورد آب اختصاص دهند و نسبت به پخش و اشاعه بوسیله نشریات و برگزاری کنفرانس ها، سمینارها و نمایشگاه ها نسبت به گرامیداشت آن اهتمام جدی داشته باشند. بر همین اساس، هرسال یک شعار درباره مسائل حیاتی و حساس آن زمان برگزیده می شود تا کارهای جامعه مطابق آن شعار شکل گیرد. شعار امسال «آب زیرزمینی، مرئی شدن نامرئی» است و مفهوم آن این است که آب های زیرزمینی غیرقابل رؤیت هستند، اما تأثیر آن در همه جا قابل مشاهده می باشد. دور از چشم، زیر پای ما، آب های زیرزمینی گنج پنهانی است که زندگی ما را غنی می کند. بخش اعظم آب های شیرین جهان که به شکل مایع وجود دارند، آب های زیرزمینی را می سازند. با بدتر شدن تغییرات آب و هوایی، شرایط آب های زیرزمینی بحرانی و بحرانی تر می شوند. ما باید برای مدیریت پایدار این منبع باارزش با یکدیگر همکاری نماییم.
مصداق بارز این موضوع، وضعیت آب استان قم است. نظر به این که قم از اقلیم گرم و خشک برخوردار بوده و یک استان کویری شمرده می شود، از دیرباز با مشکل کمی بارش و به تبع آن کمبود منابع آبی دست به گریبان بوده و برای تامین آب همیشه با چالش های جدی مواجه بوده است. در چند دهه گذشته با تغییر اقلیم و کاهش نزولات آسمانی و مضاف بر این، افزایش جمعیت، گسترش شهرنشینی، ارتقاء سطح رفاه و بهداشت، توسعه صنعت و کشاورزی و.... مرارت ها و سختی های بیشماری برای تامین آب پایدار وجود داشته است؛ به شکلی که با کاهش کمی و کیفی منابع آب زیرزمینی، اقداماتی همچون راه اندازی سدها، خطوط انتقال، تأسیسات، مخازن و تصفیه خانه های آب و بعنوان آخرین چاره، انتقال آب از فاصله حدود 300 کیلومتری با هزینه های هنگفت انجام شده است. این بدین معناست که بیش از 80 درصد نیاز آبی استان از خارج از استان تامین می شود و در وضعیت فعلی همچنان با افزایش مصرف، این میزان آب ورودی به استان نیز پاسخگویی نیاز آبی استان نیست. تأسف بار این که هیچ محل و منبع جدید برای تامین آب وجود ندارد و کماکان مطالبه و تقاضای آب رو به فزونی است. حجم ذخیره سد کوچری نسبت به سال قبل بیش از 50 درصد کم شده و به تبع آن، آب تخصیصی قم کم و به ناچار استحصال آب های بی کیفیت زیرزمینی در دستور کار قرار گرفته و شور شدن آب را به همراه داشته است. پس راهکار چیست و چاره کجاست؟
پر واضح است که در کنار مدیریت تولید و عرضه آب، مدیریت مصرف و تقاضای آب و چگونگی استفاده از این مایع بی بدیل بسیار مهم و مهم است. همه باید نسبت به استفاده بهینه از آب اهتمام ویژه داشته باشیم، چونکه بی توجهی نسبت به مصارف آب، تامین آب را دچارِ مخاطره و ابهام جدی خواهدنمود. این اهتمام بایستی در تمام مصارف شامل شرب، کشاورزی و صنعت در دستور کار قرار گیرد. متأسفانه ما خیلی زود، وارد آینده نگران کننده مورد پیش بینی شده ایم و آنچه برای سالیان دورتر متصور بودیم هم اکنون چه بسا بدتر به وقوع پیوسته است.
و سخن آخر اینکه، راه گذر از بحران کم آبی، استفاده بهینه از آب در تمامی مصارف است. پس همه با هم حامی آب باشیم.

منبع:

1401/01/03
14:15:13
5.0 / 5
812
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد