معاون وزیر جهاد كشاورزی خبر داد:

کاهش ۴۵ درصدی قیمت کودهای پایه

کاهش ۴۵ درصدی قیمت کودهای پایه

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی خرید تضمینی 11500 تومان برای هر کیلوگرم گندم را عیدی دولت به کشاورزان عنوان نمود و اظهار داشت: قیمت کودهای پتاس و فسفر 45 درصد کاهش پیدا کرده است.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، « علیرضا مهاجر» اضافه کرد: قیمتی که امروز دولت برای خرید گندم در سال زراعی جاری اعلام نموده است عیدی خوبی برای کشاورزان سخت کوش و عزیز کشور است و در امتداد فرمایشات مقام معظم رهبری در پیام نوروزی شان در مورد اهمیت مباحث مربوط به تولید محصولات اساسی صورت گرفته است.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: در شهریور ماه ۱۴۰۰، دولت قیمت خرید تضمینی گندم را مبلغ ۷ هزار و ۵۰۰ تومان برای سال ۱۴۰۱ اعلام نموده بود و مجلس شورای اسلامی حدود یک ماه قبل، این مبلغ را به ۹ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داد.
وی اشاره کرد: باتوجه به شرایط جهانی و افزایش هزینه های دستمزد و نهاده ها، دولت به این نتیجه رسید که قیمت گندم را به مبلغ ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش دهد و برای کشاورزانی که گندم خودشان را به دولت تحویل می دهند هزار تومان هم بعنوان جایزه در نظر گرفته است که در مجموع مبلغ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به کشاورزانی که محصول گندم شان را به دولت تحویل دهند، پرداخت خواهد شد.
مهاجر با اشاره به اینکه طبق قانون باید پیش از شروع کشت گندم، قیمت خرید تضمینی اعلام گردد، اظهار داشت: این کار بموقع صورت گرفت و از طرف شورای سیاستگذاری و قیمت گذاری محصولات اساسی به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و با حضور نمایندگان کشاورزان و برخی از وزرا و مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی، قیمت خرید تضمینی گندم در شهریور ماه ۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام گردید و یک ماه قبل نیز مجلس قیمت را به ۹ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داد.
به گفته وی، باتوجه به شرایط موجود، دولت بر آن شد که قیمت را با مجموع جایزه و قیمت گندم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به کشاورزان اعلام نماید که این امر هدیه ای به کشاورزان و تشویق آنان برای کشت محصولات اساسی، خصوصاً گندم است.
معاون وزیر در امور زراعت با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های ما این بود که اگر قیمت گندم پایین باشد، شاید کشاورزان به تحویل محصول اقدام نکنند یا اینکه دلال ها محصول را از کشاورزان بخرند و انبار یا قاچاق کنند، اظهار داشت: با این قیمت بطور قطعی کشاورزان محصولشان را تحویل خواهند داد و امیدواریم در این خصوص مشکلی نداشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه پول کشاورزان بموقع پرداخت خواهد شد و تاثیر آن در کشت پاییز امسال خواهد بود، اظهار داشت: باتوجه به شرایطی که وزارت جهاد کشاورزی در نظر گرفته است، امیدواریم بتوانیم هم سطح و عملکرد در واحد سطح را در سال زراعی آتی افزایش دهیم و هم نیاز کشور را در داخل تامین نماییم.
مهاجر اظهارداشت: با این قیمت خرید تضمینی، دیگر بحث قاچاق به صرفه نخواهد بود و کل محصول تحویل دولت خواهد شد.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، از کار مهم و بزرگ دیگر این وزارتخانه در ایام اول فروردین ماه امسال به کشاورزان آگاهی داد و اظهار داشت: قیمت کودهای پایه که تاثیر بسیار زیادی در افزایش عملکرد گندم و محصولات اساسی و کل محصولات کشاورزی دارد، تعدیل شده و ۴۵ درصد قیمت کودهای پتاس و فسفر کاهش پیدا کرده است.
به گفته وی، با افزایش قیمت گندم و کاهش قیمت نهاده ها، امیدواریم شرایط بسیار خوبی را برای آینده محصولات اساسی داشته باشیم.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، در جلسه هیات وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال ۱۴۰۱ را مبلغ ۱۱۵ هزار ریال تعیین کرد که از این مقدار، مبلغ ۱۰۵ هزار ریال بعنوان اصل قیمت تعیین شده و ۱۰ هزار ریال بعنوان هدیه تحویل در نظر گرفته شده است.

1401/01/05
13:15:38
5.0 / 5
655
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد