عضو شورای مركزی خانه كشاورز ایران:

نرخ جدید خرید تضمینی گندم باعث افزایش امید در کشاورزان شد

نرخ جدید خرید تضمینی گندم باعث افزایش امید در کشاورزان شد

به گزارش آبیاری ایرنا- عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران اظهار داشت: دولت مردمی سیزدهم با بیان قیمت ۱۱۵ هزار ریال برای خرید هر کیلوگرم گندم در سال زراعی جاری امیدواری فعالیت بیشتر گندمکاران در تأمین امنیت غذایی کشور را دو چندان کرد.


محمد مهدی اورسجی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در گرگان اضافه کرد: این اقدام به جای دولت جهادی سیزدهم با عنایت به تحریم های اقتصادی، سرآغازی برای تحول در اقتصاد کشاورزی کشور به حساب می آید.
وی افزود: قیمت اعلام شده برای خرید تضمینی گندم می تواند سطح کشت محصول گندم را در مناطق مختلف برای سال زراعی آینده افزایش دهد و این امنیت تولید باعث می شود تا در تأمین امنیت غذایی دغدغه ای وجود نداشته باشد.
وی تصریح کرد: افزایش قیمت تمام شده با برآوردهای قیمت های افزایش پیدا کرده نهاده های کشاورزی نظیر بذر و کود و مسائل جاری در خودکفایی گندم موثر است.
اورسجی امنیت خرید محصولات کشاورزی در زمان برداشت را نیاز ضروری کشاورزان برشمرد و اظهار داشت: قیمت اعلام شده برای خرید گندم مورد رضایت کشاورزان بوده که با استفاده از دانش روز بتوان کیفیت و کمیت تولید را در واحد سطح افزایش داد.
با تصویب شورای قیمت گذاری و تایید این مصوبه در نشست روز گذشته هیات دولت، قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان به ازای هر کیلوگرم ۱۰۵ هزار ریال تعیین شد و مبلغ ۱۰ هزار ریال بعنوان جایزه تحویل گندم به دولت به ازای هر کیلوگرم؛ به مبلغ مورد اشاره اضافه خواهد شد.
پیش از این نرخ خرید تضمینی گندم ۷۵ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم برای سال زراعی جاری تعیین شده بود.
مقدار تولید گندم کشور به رغم خشکسالی ها امسال ۹ میلیون تن برآورد شد.
به قول مسئولان جهاد کشاورزی تدارک لازم برای تحویل محصول گندم از کشاورزان فراهم شده و برداشت نوبرانه این محصول طی چند روز آینده و برداشت انبوه گندم از اواسط ماه فروردین آغاز خواهد شد.
در کشت گندم اراضی دیم و آبی استان گلستان از ارقامی مانند مروارید، احسان، تیرگان، کلاته، آراز، آرمان، تکتاز، کلکتور، باسیلو و نودل ارقام گندم آبی، کوهدشت، قابوس، قابوس و آسمان، استفاده می شود.
در این استان سالانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به کشت گندم اختصاص می یابد.
استان گلستان از نظر کمیت و میزان تولید گندم، رتبه دوم ایران را دارد و این در شرایطی است که مساحت آن بسیار کمتر از استانهای دارای ظرفیت کشاورزی همچون فارس و خوزستان است و علاوه بر این به باور برخی کارشناسان در بحث کیفیت مقام اول کشور را دارد چونکه گلوتن موجود در محصول آن بیشتر از سایر نقاط است.
گلوتن؛ پروتئینی است که سبب کش آمدن خمیر و ترد شدن نان باکیفیت بسیار مناسب می شود و از این حیث گندم تولیدی در گلستان یکی از بهترین محصولات کیفی ایران است.


منبع:

1401/01/07
12:18:34
5.0 / 5
643
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد