فروش، نخستین دغدغه تولید کننده نمونه گل و گیاه مازندران

فروش، نخستین دغدغه تولید کننده نمونه گل و گیاه مازندران

فروش محصولات تولیدی و نگرانی آینده بازار گل و گیاه مهم ترین دغدغه نخستین تولید کننده گل و گیاه زینتی صنعتی بابل است؛ واحدی که با دریافت تسهیلات از صندوق کارآفرینی امید فعال شده تا ضمن ایجاد اشتغال، به تولید کشاورزی مازندران هم غنا بخشیده باشد.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، روستای پایین مرزبال بابل که در ۱۵ کیلومتری جنوب بابل در بخش گتاب واقع است میزبان نخستین گلخانه صنعتی بابل می باشد. این واحد تولیدی با تسهیلات بانکی و آورده شخصی تولید شده و هفت نوع گل زینتی به اسامی فیکوس، آلگونما، پتوس، شامادورا، اسکاندیس، سینگونیوم را به مرحله تولید رسانده است.
این واحد تولیدی که فاز نخست آن فعال گردیده است، بصورت مستقیم برای هفت نفر شغل به وجود آورده است.
سید موسی سجادیان مرزبالی متولد ۱۳۴۹ اهل پایین مرزبال که بعنوان مالک نخستین گلخانه صنعتی بابل، کارش را از سال ۱۳۹۸ استارت زد و دهه فجر پارینه توانست فاز نخست طرح خودرا وارد مدار تولید نماید.
این تولید کننده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که گلخانه اش را در ۲ هزار و ۱۶۶ متر بصورت سرپوشیده راه اندازی کرده و هم اکنون یک هزار متر مربع از آن وارد مدار تولید شده است.
وی اضافه کرد: جهت راه اندازی این واحد صنعتی گلخانه ای تا حالا ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان هزینه شده است که از این مقدار ۸۰۰ میلیون تومان بوسیله صندوق کارآفرینی امید و ۵۰۰ میلیون تومان بوسیله بانک کشاورزی تسهیلات دریافت کردم و بقیه از آنها را از فروش خودرو و زمین شخصی تامین کردم.
سجادیان گفت: هم اکنون دغدغه جدی ما این است که با این همه زحمت آینده این صنعت و فروش محصولات ما با رکود مواجه شود که این امر نگرانی جدی ما شمرده می شود.
وی اظهار داشت: ما نگرانیم که با توجه به این که در سالهای اخیر بی ثباتی در بعضی از محصولات تولیدی به ضرر تولید کننده ها تمام می شود این امر به واحدهای تولیدی گل و گیاه هم سرایت کند.
او اضافه کرد: هم اکنون برای فروش محصولات تولیدی گلخانه ای مشکل جدی وجود ندارد و محصولات پیش فروش هم می شود، اما نگرانی جدی ما در دراز مدت و در سال های آتی است که این بازار به هم بریزد.
این تولید کننده بابلی بیان کرد: هم اکنون هفت نوع گل و گیاه در گلخانه تولید می نماییم که هنوز به مرحله فروش نرسیده و از تهران، اصفهان و شیراز هم سفارش داریم.
کارمزد تسهیلات بانکی بالا است
سجادیان اظهار داشت: از مجموع یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی که دریافت شد ۵۰۰ میلیون تومان با کارمزد ۱۴ و نیم درصد و ۸۰۰ میلیون تومان که از صندوق کارآفرینی امید و معرفی از بانک صادرات دریافت کردیم ۱۰ درصد بوده است.
وی اضافه کرد: برای تولید کننده این کارمزد بالا می باشد و در آینده در بازپرداخت با مشکل مواجه خواهد شد و انتظار می رود که وقتی صندوق کارآفرینی امید تسهیلات را چهار درصد ارائه می کند یک فرآیندی در پیش نگیرد که این تسهیلات با کارمزد ۱۰ درصدی به دست تولید کننده برسد.


وی اضافه کرد: از خواسته های اصلی تولید کنندها در این صنعت این است که پس از تصویب ارائه تسهیلات به یک واحد تولیدی به سرعت این امر صورت گیرد و به چند سال بعد موکول نشود که این امر به ضرر تولید کننده است.
این تولید کننده اظهار داشت: پرداخت تسهیلات بانکی برای این واحد تولیدی دو سال به تاخیر افتاد که این وضعیت هزینه راه اندازی گلخانه ام را چند برابر کرده است در حالی که اگر در کوتاهترین زمان ممکن این تسهیلات ارائه می شد رنج تورم متوالی و افزایش تجهیزات زیرساختی شامل حال من نمی شد و آورده شخصی خودرا برای تکمیل فاز دوم مجموعه خود به کار می بستم.
وی افزود: تقاضا می شود ارائه تنفس دو ساله برای بازپرداخت تسهیلات دریافتی برای واحد های تولیدی ما اعمال شود تا بتوانیم گل های تولیدی خودرا به مرحله فروش برسانیم و گردش نقدینگی در واحد تولیدی ما بدرستی صورت گیرد.
مدیرعامل واحد تولیدی مزرعه گل فروردین شمال افزود: برای تکمیل فاز دوم گلخانه صنعتی نیازمند یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار می باشد که هم اکنون آورده شخصی برای تکمیل فاز دوم ندارم.


1401/01/09
12:15:01
5.0 / 5
306
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد