مدیركل ثبت اسناد و املاك استان

امسال برای ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی گلستان سند کاداستر صادر می شود

امسال برای ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی گلستان سند کاداستر صادر می شود

ایرنا- مدیرکل ثبت اسناد و املاک گلستان اظهار داشت: این اداره کل با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و در قالب طرح ملی حدنگاری(کاداستر) صدور سند مالکیت برای 9 هزار و 500 هکتار از اراضی زراعی و باغی این استان را در برنامه دارد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، محمدتقی رضاییان روز پنجشنبه در مراسم نمادین تحویل ۴۴ فقره سند مالکیت (طرح کاداستر) اراضی کشاورزی به برخی از کشاورزان روستاهای "ابوذر یک، ۲ و سه، سلمان فارسی و وحدت اسلامی" گنبدکاووس اضافه کرد: گلستان افزون بر ۶۵۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد که باید برای آنها سند مالکیت در قالب این طرح صادر شود.
وی افزود: طرح ملی و جامع حدنگاری اراضی زراعی و باغی در امتداد قانون ششم توسعه کشور و بر طبق تفاهم نامه بین سازمان اسناد و املاک کشور و وزارت جهادکشاورزی که در سال ۹۹ امضا و در امتداد طرح تحول قضایی و کاهش دعاوی بر سر اختلافات اراضی بین کشاورزان، از نیمه دوم سال قبل در استان گلستان آغاز شد.
رضاییان افزود: برای تسریع در اجرای این طرح اداره کل ثبت اسناد و املاک گلستان قراردادی به ارزش ۱۸ میلیاردریال با یک پیمانکار جهت تهیه نقشه های اراضی زراعی و باغی فعلا در سه شهرستان کردکوی، آزادشهر و رامیان امضا نموده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک گلستان، وجود محدودیت های حدنصاب ۲.۵ هکتار برای اراضی باغی و ۴.۵ هکتار برای اراضی زراعی را از چالش های اجرای طرح ملی کاداستر برشمرد و اظهار داشت: پیگیر حذف این حدنصاب ها بوسیله مجلس شورای اسلامی هستیم تا سند مالکیت برای زمینهای زراعی و باغی با هر مقدار مساحت صادر شود.
وی با اشاره به اختتام صدور سند مالکیت طرح کاداستر برای یک میلیون و ۲۹۲ هزار هکتار اراضی منابع طبیعی گلستان، اضافه کرد: درصورت همراهی و همکاری کشاورزان استان اداره کل ثبت اسناد و املاک استان آمادگی دارد در کوتاهترین زمان سند مالکیت اراضی زراعی و باغی را صادر کند.
رضاییان همین طور بااشاره به برخی وظایف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به خصوص در حوزه صدور سند مالکیت برای اشخاص حقیقی و حقوقی بیان داشت: سال قبل چهار هزار و ۲۰۰ فقره سند مالکیت برای اشخاص حقیقی گلستان و بیشتر در بافت های روستایی و ۷۰ هزار هکتار برای سازمان های دولتی این استان سند صادر شد.
وی باتاکید برضرورت همراهی و همکاری کشاورزان گلستانی برای دریافت سند مالکیت طرح کاداستر اظهار داشت: بخش زیادی از هزینه های تهیه نقشه و صدور سند توسط دولت پرداخت می شود و این به نفع کشاورزان است در صورتیکه بعد از اختتام مهلت این طرح ( اختتام برنامه ششم توسعه) اگر کشاورز بخواهد برای دریافت سند کاداستر اقدام نماید باید هزینه های زیادی متقبل شود.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک گلستان، ثبیت مالکیت اراضی، مشخص شدن حدود اربعه زمین و کاهش دعاوی قضایی درباب اختلافات کشاورزان، افزایش ضریب خرید و فروش اراضی زراعی و باغی و جلوگیری از جعل اسناد و تجاوزات ملکی، افزایش ارزش معاملاتی اراضی دارای سند و ایجاد درآمد ناشی از پرداخت عوارض انتقال اسناد برای دولت را از با اهمیت ترین اهداف و مزایای طرح ملی حدنگاری یا کاداستر اراضی زراعی و باغی برشمرد.
گلستان حدود ۲ میلیون نفر جمعیت دارد و با افزون بر ۶۵۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از استانهای مهم در تولیدات کشاورزی کشور بشمار می رود.

1401/01/19
12:03:03
5.0 / 5
845
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد