رییس فراكسیون محیط زیست مجلس

چرا یک استان پهناور فقط یک تفنگ بیهوشی برای حیات وحش دارد؟

چرا یک استان پهناور فقط یک تفنگ بیهوشی برای حیات وحش دارد؟

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با انتقاد از نحوه مواجهه مسئولان محیط زیست مازندران با پلنگ سرگردان در قائمشهر اظهار داشت: چه توجیهی دارد که یک استان پهناور فقط یک تفنگ بیهوشی برای حیات وحش داشته باشد! چرا نباید این تفنگ ها در همه پاسگاه های محیط بانی باشد و دامپزشکان معتمد نیز در شهرستان ها آموزش ببینند تا در برخورد با اینگونه وقایع بتوان از کمک آنها استفاده کرد؟


سمیه رفیعی در گفت و گو با ایسنا در انتقاد از مدیریت ماجرای پلنگ قائمشهر اظهار داشت: متاسفانه وظیفه بخش های مختلف در برخورد با این واقعه درست نبوده و همین مورد باعث شده تا مردم زیادی در محل جمع شده و پلنگ با استرس زیاد مواجه و سرانجام به دو مامور ناجا حمله کند.
نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به تصاویر انتشار یافته از این واقعه اشاره نمود و اظهار داشت: باید پروتکل مشخصی برای مواجهه با اینگونه حوادث در سازمان محیط زیست تدوین می شد تا وظایف دستگاه های مختلف در اینگونه وقایع کاملا مشخص شود.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با انتقاد از کمبود تجهیزات در استانها اظهار داشت: چه توجیهی دارد که یک استان پهناور فقط یک تفنگ بیهوشی برای حیات وحش داشته باشد! چرا نباید این تفنگ ها در همه پاسگاه های محیط بانی باشد و دامپزشکان معتمد نیز در شهرستان ها آموزش ببینند تا در برخورد با اینگونه وقایع بتوان از کمک آنها استفاده کرد؟
وی با اشاره به تعرضات انسانی به حیات وحش کشور اشاره کرد: باتوجه به کاهش یافتن شکارها پیش بینی می شود مشاهده حیوانات گوشتخوار در اطراف شهرها برای یافتن غذا بیشتر شده که انتظار می رود سازمان حفاظت محیط زیست برنامه مشخصی برای این امر هرچه زودتر آماده کند.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس آموزش جوامع محلی اطراف زیستگاه های حیات وحش را ضروری دانست و اظهار داشت: سازمان محیط زیست بجای صرف بودجه برای برنامه های نمایشی، آموزش جوامع محلی و اتفای آگاهی آنها را در اولویت خود قرار دهد. در حادثه تلف شدن یک قلاده خرس قهوه ای در استان اردبیل اگر آموزش صحیحی به جوامع و مردم محلی داده می شد، اساسا الان با مرگ این حیوان رو به رو نبودیم.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به اختصاص ردیف بودجه مجزا به یگان حفاظت محیط زیست برای اولین بار در بودجه سال قبل اظهار داشت: تجهیز یگان محیط زیست هرچه زودتر با تجهیزات بروز باید انجام می شد. یگان حفاظت محیط زیست باید بجای اقداماتی مانند نوشتن دستورالعمل نحوه تردد در پارک پردیسان یا اعمال محدودیت برای بیان مشکلات محیط بانان به امور حفاظتی مناطق چهارگانه، تجهیز هرچه زودتر محیط بانان و برخورد با شکار حیات وحش بپردازد.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس اظهار داشت: اساسا ارتقای سطح حفاظتی مناطق و افزایش شمار حیات وحش و کاهش تعرضات انسانی به زیستگاه ها سبب کاهش ورود حیات وحش به شهرها و روستاها می شود. باید در مقوله صیانت از حیات وحش اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد تا شاهد چنین حوادث ناگواری نباشیم.1401/02/05
14:32:25
5.0 / 5
741
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد