مدیركل دامپزشكی استان اردبیل:

بیش از 4500 تن فرآورده خام دامی از استان اردبیل صادر شد

بیش از 4500 تن فرآورده خام دامی از استان اردبیل صادر شد

به گزارش آبیاری ایرنا- مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل با تاکید بر این که محصولات دامی استان اردبیل با کیفیت و قابل دفاع است، اظهار داشت: سال قبل چهار هزار و 564 تن انواع فرآورده های خام دامی در سال قبل از این استان به کشورهای منطقه خاورمیانه، قفقاز و جنوب شرق آسیا صادر گردیده است.


بهلول تکلوی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در صورتیکه در سایه فعالیت ها و خدمات دامپزشکی، امروز اردبیل در حوزه تولیدات دامی، طیور، عسل و آبزیان به یکی از استانهای صادرکننده تبدیل گشته، با این وجود خدمات دامپزشکی در جامعه مغفول مانده و کارهایی که تا حالا صورت گرفته به خوبی برای افکار عمومی تشریح نشده است.
وی اضافه کرد: آلایش غیرخوراکی مانند پودر گوشت که قبل تر حتی برای دور ریختن آنها مشکل وجود داشت و محیط زیست را آلوده می کرد، با راه اندازی صنایع تبدیلی همچون کشتارگاه صنعتی دام اردبیل، هم اکنون بعنوان فرآورده خام دامی به محصولی ارزآور تبدیل گشته است.
مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل با اشاره به نظارت بهداشتی و کیفی بر صادرات آلایش های خوراکی دام به مقصد کشور ترکیه اظهار داشت: سال قبل در این راستا ۶۴ فقره مجوز بهداشتی برای یک هزار و ۴۴۱ تن محصول صادر شد.
وی افزود: پا و پنجه مرغ نیز که قبل تر تهدیدی بهداشتی به شمار می رفت، حالا زیر نظارت بهداشتی اداره کل دامپزشکی استان اردبیل به مقصد کشورهایی مانند ویتنام، امارات متحده عربی و تایلند صادر می شود.
به گفته تکلوی، سال قبل ۸۲ فقره مجوز از طرف اداره کل دامپزشکی استان اردبیل برای صادرات ۲ هزار و ۳۲۱ تن از این محصول ارائه شد که اشتغال زایی و رونق تولید را به دنبال داشته است.
وی نظارت بهداشتی و کیفی بر خوراک و مکمل آبزیان را از دیگر اقدامات دامپزشکی استان اردبیل عنوان نمود و اظهار داشت: در این بخش هم با اقدامات انجام شده فرصتی جهت تولید و ارزآوری شده صورت می گیرد. بطوریکه در سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۰۴ تن صادرات به مقصد کشورهایی مانند ارمنستان و قرقیزستان انجام شد که امیدواریم از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران حمایت شود تا این کارهای با ارزش ادامه یابد.
مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل با اشاره به اینکه اردبیل یکی از استانهای مهم در تولید عسل است و برنامه ریزی شده تا حمایت خوبی در این حوزه صورت گیرد، افزود: سال قبل ۲۰ فقره مجوز بهداشتی برای صادرات ۳۳۲ تن عسل به مقصد کشورهای عراق و مالزی صادر شد.
وی بیان کرد: محصولات لبنی هم از استان اردبیل به کشورهای گرجستان و جمهوری آذربایجان صادر می شود و سال قبل ۲۲ فقره گواهی بهداشتی برای ارسال ۳۶۴.۵ تن محصول به این کشورها صادر شد.
تکلوی اضافه کرد: هم اکنون دنبه گوسفندی به تنهایی برای استان اردبیل به محصولی ارزآور تبدیل گشته است؛ بطوریکه سال پیش ۲ تن به کشور جمهوری آذربایجان صادر شد و همچنان درحال گسترش است که امید می رود با حمایت های ویژه این روند ادامه یابد.
وی اظهار نمود: برای صادرات ماهی زنده به کشور جمهوری آذربایجان نیز ۶ فقره گواهی بهداشتی جهت انتقال ۵۱ هزار و ۳۰۰ قطعه ماهی در سال ۱۴۰۰ صادر شد.
مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل بیان کرد: این آمار نشان دهنده ظرفیت های استان در بحث صادرات و تولیدات دامی و نیاز آن به حمایت بیشتر است که در این راستا اداره کل دامپزشکی در حوزه راهنمایی، آموزش و تسهیل صدور مجوزهای لازم اعلام آمادگی می کند تا صادرکنندگان کشورمان در کشورهای مقصد گرفتار مشکل نشوند.
وی اشاره کرد: با نظارتی که از طرف مجموعه دامپزشکی صورت می گیرد، به جرات می توان اظهار داشت که محصولات و فرآورده های دامی تولیدی استان اردبیل باکیفیت و قابل دفاع است.
حدود چهار میلیون واحد دامی و هشت واحد کشتارگاه صنعتی دام و طیور در استان اردبیل وجود دارد.


منبع:

1401/02/07
00:12:08
5.0 / 5
723
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد