معاون وزیر نیرو:

قرارداد آبرسانی به هفت هزار روستا به امضا رسید

قرارداد آبرسانی به هفت هزار روستا به امضا رسید

به گزارش آبیاری ایرنا- معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از انعقاد قرارداد آبرسانی به هفت هزار روستای کشور آگاهی داد و اظهار داشت: این کار بزرگ عمرانی با مشارکت قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) در همه استانها به اجرا در می آید.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمد جوانبخت روز پنجشنبه در جریان سفر به منطقه مغان در شمال استان اردبیل و در جلسه مشترک با مسئولان استانی و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وزارت نیرو در نظر دارد طی سه سال به ۱۰ هزار روستای کشور آبرسانی کرده و شاخص دسترسی روستاییان به آب شرب را ارتقا دهد.
وی با اشاره به بروز تنش آبی در خیلی از شهرهای کشور اضافه کرد: تامین آب شرب مناطق شهری و روستایی خط قرمز و اولویت وزارت نیرو است و در همه تخصیص آب از منابع موجود، این مساله در اولویت قرار دارد.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، کمبود آب خشکسالی در منطقه خاورمیانه و حتی در داخل ایران را جدی خواند و بیان کرد: در گذشته بجای ارائه راه حل برای مدیریت خشکسالی، بصورت مستمر بر مطالبات دراین زمینه دامن زده شده و راه اندازی سد و انتقال بین حوزه‎ای، پیامد همین دامن زدن به مطالبات بوده است.
وی خواهان سازگار شدن همگانی با شرایط خشکسالی در ایران شد و اظهار داشت: بیشتر مطالبات در زمینه توسعه ای بخش آب مطرح شده در صورتیکه میزان نزولات در سالهای قبل بطور مستمر درحال کاهش بوده و حتی میزان بارش در استانی مثل اردبیل امسال ۲۰ درصد کمتر از شرایط خشکسالی سال قبل بوده است.
جوانبخت، توسعه و رونق کشاورزی را منوط به تامین آب مطمئن دانست و بیان کرد: معیشت مردم و اقتصاد بخش اعظمی از کشور به کشاورزی و تامین آب این حوزه بستگی دارد و مشکلات جدی در این عرصه وجود دارد و باید نوع و الگوی کشت و زرع و میزان و کیفیت بهره برداری از آب تغییر یابد.
وی اظهار نمود: وزارت نیرو اهتمام کرده که مشارکت بیشتر ذینفعان در برخورد با بحران کم آبی و خشکسالی را بعنوان یکی از حلقه های گمشده این بحث پیگیری و جلب نماید.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، خواهان تدوین ساختار و برنامه جامع برای مواجهه با پدیده خشکسالی شد و اضافه کرد: حوضه های آبریز باید با ساختار جدید و متناسب با وضعیت خشکسالی مدیریت شود.

وزارت نیرو یکهزار هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام دارد
وی همین طور با اشاره به اینکه وزارت نیرو یک هزار هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام با قیمت آخر سال ۱۴۰۰ دارد، اظهار داشت: اتمام همه این پروژه ها از توان مالی دولت خارج است.
جوانبخت بیان کرد: وزارت نیرو برای مدیریت این وضعیت، پروژه های اولویت دار را تعریف و جدا کرده و بر این اساس ۳۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه موجود نیمه کاره را در اولویت تکمیل و اجرا قرار داده است.
وی اظهار نمود: برمبنای برنامه تدوین شده توسط وزارت نیرو، اجرای و تکمیل این پروژه ها امسال و سال آینده برنامه ریزی شده و تکمیل پروژه پایاب سدخداآفرین و سد انحرافی قئزقلعه سی در شمال استان اردبیل هم جزو این پروژه ه است.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، اجرای پروژه های آبهای مرزی را همچنان اولویت وزارت نیرو برشمرد و بیان کرد: این امر در کنار آبرسانی روستایی و شهری در راس برنامه های وزارت نیرو قرار دارد.
وی از پیگیری حقابه ایران از رود ارس با مقامات کشور ترکیه آگاهی داد و اظهار داشت: ما پیگیر حقابه خود در همه آبها مرزی و مشترک هستیم و پیگیری ها دراین زمینه بصورت جدی جریان دارد.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی، اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و معاون آب و آبفای وزیر نیرو از روز گذشته جهت بررسی آخرین وضعیت کشاورزی در شمال استان اردبیل به منطقه مغان سفر کرده اند.
این هیات روز گذشته و امروز از بزرگترین مجتمع گلخانه ای کشور در دشت مغان بازدید کرد و در ادامه با حضور در شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در جریان آخرین وضعیت این شرکت پس از ابطال واگذاری آن قرار گرفت.
بازدید از سد خداآفرین و شبکه های آبیاری و زهکشی پایاب این سد در دشت مغان از دیگر برنامه های این هیات در منطقه مغان استان اردبیل بود.


منبع:

1401/02/09
12:30:51
5.0 / 5
724
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد