تولد توله های ایران و فیروز تا چند روز دیگر

تولد توله های ایران و فیروز تا چند روز دیگر

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اظهار داشت: پیشبینی می شود حدود روز 10 اردیبهشت ماه توله های ایران - یوزپلنگ مرکز تکثیر یوز آسیایی پارک ملی توران - متولد شوند البته یکی دو روز تاخیر و یا تعجیل طبیعی به نظر می آید.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا حسن اکبری اظهارکرد: قبلا حاملگی قطعی یوزپلنگ در اسارت را اعلام نکرده بودیم اما علایم ظاهری نشان از حاملگی قطعی یوز ایرانی دارد و امیدواریم زایمان موفقی داشته باشد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار داشت: پیش بینی ما این است که روز شنبه (۱۰ اردیبهشت) زایمان اتفاق بیفتد لیکن چنانچه تاخیر جزئی در زایمان داشته باشیم، طبیعی است. هم اکنون کنترل وضعیت یوز با دوربین مداربسته توسط تیم دامپزشکی در جریان است.

وی اضافه کرد: در صورت زایمان موفق، این اولین بار در جهان است که یوز آسیایی بصورت طبیعی در اسارت حامله و موفق به دنیا آوردن توله می شود.

به گفته اکبری در صورت سالم ماندن توله ها، می توانیم جمعیت یوز پلنگ را در وضعیت نیمه اسارت داشته باشیم که کمک بسیار بزرگی به حفظ ژن اینگونه در خطر انقراض می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، وی با شاره به این که کمتر از ۲۰ قلاده یوز در هفت استان سمنان، کرمان، یزد، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی - که زیستگاه اصلی یوز هستند - تا به امروز مشاهده شده است، اشاره کرد: یوزها در هر حاملگی دو تا شش توله به دنیا می آوردند و هر چند این پروسه به نوبه خود برای حفظ اینگونه مهم از نظر ژنتیکی بسیار اهمیت دارد اما در کنار این اقدام، همچنان اولویت کاری سازمان حفاظت محیط زیست برنامه ریزی برای پایش و صیانت از زیستگاه های طبیعی یوز در کشور است.
1401/02/10
12:18:39
5.0 / 5
750
تگها: محیط زیست
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد