خدا بچه های ایران را حفظ کند

خدا بچه های ایران را حفظ کند

تلف شدن ماده ببر سفید در باغ وحش ارم، سرنوشت تلخ «باران»، شامپانزه معروف باغ وحش ارم، نحوه نگهداری نامناسب «هیرمان» شیر ایرانی در باغ وحش ارم، تلف شدن گورخرهای ایرانی در یک پروژه انتقال، مرگ گورخرهای آفریقایی در باغ وحش صفادشت و... نمونه های ناموفقی از نگهداری حیوانات در کشورمان هستند.ساعاتی بیشتر از دست به دست شدن فیلم های مربوط به کشته شدن پلنگ مازندران و تلف شدن یک قلاده خرس در اردبیل نگذشته بود که تصاویری از کشته شدن یک توله خرس قهوه ای در استان مازندران منتشر شد؛ بچه خرس را کشته و محتویات شکمش را بیرون آورده بودند!

شواهد نشان میدهد ما در کشورمان رزومه موفقی در نگهداری از حیوانات نداریم؛ حیواناتی که تعداشان هم چندان زیاد نیست.

به نظر می رسد درس عبرت از تجربه های ناموفق گذشته چندان تاثیری ندارد و همچنان شاهد صحنه های ناخوشایند برخورد نامناسب با حیوانات هستیم چونکه دراین زمینه آموزش های کافی وجود ندارد.

شاید کمتر کسی داستان گورخرهای فراری را فراموش کرده باشد. سه راس گورخر آفریقایی سرگردان و هراسان در میان گروهی از مردان دستپاچه و وحشت زده ایستاده اند که یکی از آنها داخل جوی آب می افتد و پای چپش می شکند. شدت شکستن استخوان به حدی است که حیوان بینوا حتی امکان خروج از جوی آب را ندارد، با این وجود، یکی از مردان خشمگین و عصبی، با شیئی به سر و گردن حیوان می کوبد و تلاش می کند آنرا به زور از داخل جوی آب خارج کند. طبق گفته مدیر باغ وحش صفادشت، برای خرید، نگهداری، آزمایش و حمل هر گورخر ۶۰۰ میلیون تومان هزینه شده بود که با تلف شدن ۲ راس از آنها حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان گرفتار خسارت شدند. در توضیح فیلم های منتشرشده از گورخرها عنوان شده که حیوان ها حین انتقال به خودروی سازمان محیط زیست، در گمرک تلف شده اند.

پیش از این در آبان سال ۹۷ هم ضمن طرح انتقال ۱۰ گورخر از توران شاهرود به پارک ملی کویردر گرمسار، پنج گورخر تلف شدند. سازمان محیط زیست ناآشنایی کارکنان خود به روش انتقال حیوانات و بی تجربگی آنان را عامل مرگ گورهای ایرانی اعلام نمود.

داستان «باران» شامپانزه باغ وحش ارم هم زبانزد خاص و عام است؛ بچه شامپانزه ای که سال ۱۳۹۶ از خطر مرگ توسط مادرش «شمسی» نجات پیدا کرد. کارشناسان حیات وحش اعتقاد داشتند شرایط نامناسب نگهداری شامپانزه های ارم موجب بروز اختلالات روحی و پرخاشگری آنها شده و صدمه ای را که «شمسی» مادر باران در بدو تولد به آن وارد کرده بود هم ناشی از همین اختلالات روحی می دانستند. مدتی بعد «شمسی» ماده شامپانزه ۱۸ ساله باغ وحش ارم و مادر «باران» بدلیل آنچه نزاع بین حیوانات اعلام شد، جان خودرا از دست داد. سرانجامِ باران هم مرگ بود؛ زمانی که به یک مرکز نگهداری در کنیا منتقل شد بر اثر یک اشتباه توسط شامپانزه های بالغ کشته شد!

آذر سال ۱۳۹۹ ماده ببر سفید باغ وحش ارم براثر نزاع با ببر نر کشته شد. بعد از بررسی های انجام شده، مشخص شد اقدام غیراصولی و غیرکارشناسی باغ وحش ارم نسبت به قراردادن ببر نر در مجاورت جایگاه استراحت ماده ببر سفید سبب مرگ «گوئین» شد. اقدام باغ وحش ارم برای جفت گیری ببر نر و ماده ببر سفید، وقوع خطای انسانی و درست بسته نشدن حصار بین دو جایگاه استراحت یا وجود اشکالات در حصار جایگاه ها موارد دیگری بود که به عنوان دلیلهای احتمالی وقوع این حادثه از طرف برخی کارشناسان عنوان شد.

گرچه این اولین بار نبود که یک ببر در باغ وحش ارم تلف می شد. در سال ۸۹ و در پروژه احیای ببر مازندران که با واردکردن ببرهای سیبری از روسیه شروع شد، یک ببر نر به سبب مبتلاشدن به بیماری مشمشه در باغ وحش ارم تلف شد.

در سال ۹۲ هم یک ببر بنگال در این مجموعه بر اثر خفگی در استخر محوطه باغ وحش ارم تلف شد.

شیر نر ایرانی به نام «کامران» سال ۹۸ از باغ وحش بریستول انگلستان به باغ وحش تهران منتقل و «هیرمان» نامگذاری شد که پس از مدتی بدحال و علایم بالینی آن بیحالی و آبریزش بینی اعلام و از سویی مبتلا به اختلال در قسمت فوقانی سیستم تنفسی شد. شیر ایرانی که زمانی در دشت های کشور زندگی می کرد بیش از ۸۰ سال است که به دلایلی همچون تخریب زیستگاه و شکار در ایران منقرض شده و تنها یک جفت شیر نر و ماده ایرانی در باغ وحش ارم و در وضعیت اسارت زندگی می کنند. بگفته دامپزشک این باغ وحش هر دو آنها حال خوبی دارند.

دلفیناریوم برج میلاد هم پس از مرگ دو شیر دریایی و دلفینی به نام «آلفا» تعطیل شد.

در کنار این اخبار تلخ حیوانات، هر چند وقت یک دفعه ویدئوهایی هم از آزار و اذیت حیوانات توسط نهادها و مردم منتشر می شود که می توان به تعدادی از آنها همچون زنده به گور کردن جوجه های یک روزه، دارزدن روباه و بزمجه، سنگسارکردن توله خرس و تزریق اسید و سم توسط شهرداری به سگ ها اشاره نمود. این موارد فقط نمونه ای از اخبار مربوط به حیوان آزاری در ایران هستند که این روزها با کشته شدن پلنگ مازندران و خرسی در اردبیل موجب تاسف و تحت تاثیر قرار گرفتن احساسات و روان مردم شده اند؛ اتفاقاتی که حتی مسئولان امر را تا کنون ملزم به ساخت یک برنامه آموزشی مناسب و فرهنگ سازی دراین زمینه نکرده است.

در میان این همه اخبار بد، امیدی که زنده شده خبر بدنیا آمدن سه توله یوز ایرانی است. «ایران» یوزپلنگ مادر و «فیروز» یوزپلنگ پدر که در مرکز تحقیقات پارک ملی توران نگهداری و حفاظت می شوند سه توله سالم به حیات وحش جهان هدیه کردند. یوزهایی که باید دعا نماییم عمرشان به دنیا باشد و بلایی سرشان نیاید.
1401/02/13
12:15:38
5.0 / 5
516
تگها: آب , آموزش , باغ , تجربه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد