شرط بقای یوزهای تازه متولد شده چیست؟

شرط بقای یوزهای تازه متولد شده چیست؟

به گزارش آبیاری یک کارشناس حیات وحش با اشاره به اشتباهاتی که در جریان اجرای طرح تکثیر در اسارت یوز«ایران» رخ داد، می گوید: شانس بقای توله یوزها بسیار ناچیز است مگر این که به نکات ریز و جزییات مهم برخورد با یوز توجه گردد.مهدی نبی یان در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به موضوع تعیین جنسیت توله یوزهای تازه متولد شده تصریح کرد: این تغییر نظر حاصل بی تجربگی تیم مستقر در این پروژه بوده است. ما در ایران دامپزشکی نداریم که به صورت مستمر روی تکثیر یوز در اسارت کار کرده باشد. در کنار این مورد شتابزدگی در اطلاع رسانی و نبود روابط عمومی منسجم در اداره محیط زیست استان سمنان دست به دست هم دادند تا این رویکرد نامنظم و شلخته دیده شود.

وی اضافه کرد: در فرآیند زنده گیری فیروز و انتقال یوزها از تهران به پارک ملی توران اقدامات اجرایی رضایت بخش و به شکل مطلوبی اجرا شد اما اقداماتی که بعد از جفتگیری و حاملگی «ایران» انجام شد، اشکالات فراوانی داشت. کارشناسان ایرانی تجربه عملی ناچیزی در این عرصه دارند و باید در این مورد حتما از کارشناسان بین المللی استفاده می شد.

نبی یان ضمن اشاره به اشتباهاتی که در جریان این پروژه انجام شد اظهار داشت: متاسفانه تغییر مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان در اثنای حاملگی «ایران» تصمیم درستی نبود. اینک تصمیماتی که در این رابطه گرفته می شود پشت درهای بسته و بدون استفاده از نظر کارشناسان دیگر و مشورت با افراد خارج از سازمان حفاظت محیط زیست است. باید بعد از زنده گیری و جفت گیری یوزها که به خوبی انجام شد، شورای مشورتی یا اتاق فکری مشتمل بر چند دامپزشک ایرانی و بین المللی در کنار تیم پروژه تشکیل می شد. همانطور که برای جراحی یک انسان نیز تنها یک پزشک نظر نمی دهد، برای گونه های حیات وحش نیز باید به همین صورت عمل شود.

این کارشناس حیات وحش افزود: دامپزشکی که در این پروژه فعالیت می کند کم تجربه نیست، اما در این عرصه تجربه کافی ندارد. در واقع هم اکنون در ایران دامپزشک حیات وحشی که به صورت کامل بر تمام جزییات تکثیر یوز در اسارت مسلط باشد، نداریم و افرادی که در این عرصه کار کردند به صورت تجربی این دانش را کسب کرده اند و از تجربیات خود در کشورهای دیگر بهره برده اند، اما هیچ یک از آنها به شکل مستمر روی این گونه کار نکرده اند.

وی ضمن اشاره به اهمیت بالای بقای توله ها اظهار داشت: الان بیشتر از این که تغییر جنسیت و شتابزدگی در جریان اطلاع رسانی این مورد مهم باشد، بقای توله ها مهم می باشد. باید خیلی سریع و در ایام ابتدایی تولد توله ها تغذیه و نوع شیردهی آنها بررسی شود و در ایام آتی که روزهای طلایی بقای توله هاست، تصمیم مناسبی درباره آنها گرفته شود. متاسفانه این طور که به نظر می رسد، توجه چندانی به چنین اقداماتی نمی گردد.

نبی یان در ادامه اظهار داشت: دامپزشکانی که روی فیل یا کرگدن تحقیق می کنند نسبت به دامپزشکانی که روی گربه سانان کار می کنند، تجربیات متفاوتی کسب می کنند. ما در کشورمان چنین تجربه ای نداشتیم و باید بطور حتم از تجربیات بین المللی استفاده نماییم. همینطور این پروژه باید سخنگوی مشخصی داشته باشد تا این شتابزدگی در اعلام اخبار مشاهده نشود.

نبی یان ضمن اشاره به اهمیت بالای گونه یوز تصریح کرد: گونه یوزپلنگ، گربه یا حتی شیر نیست و بسیار لطمه پذیر است. متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل برخی مسائل رغبتی به استفاده از کارشناسان خارج از مجموعه ندارد و ما به شکلی با عقب افتادگی علمی و لجاجت روبه رو هستیم.

این کارشناس حیات وحش افزود: احتمال بقای این توله ها و پرورش به صورت نیمه اسارت بسیار ناچیز است. برنامه باید به این صورت می بود که این توله یوزها در تولید نسل های آتی یوزپلنگ مفید باشند اما متاسفانه شاهد مقداری بی برنامگی در اقدامات اجرایی پروژه مانند کالبدگشایی یکی از توله ها در آشپزخانه هستیم. درباره اعلام جنسیت گونه ها نیز اگر دامپزشکی داشتیم که چند بار زایمان یوزپلنگ را دیده بود، احیانا می توانستیم در روز تولد توله ها از جنسیت شان مطلع شویم. تصمیمات این چنینی باید با نظر جمعی و بدون پافشاری روی نظرات شخصی و سلیقه ای گرفته شوند.

نبی یان با انتقاد نسبت به بروز چند اتفاق در جریان این پروژه اظهار داشت: نخستین مورد که ریسک نسبتا بالایی داشت، عمل سزارین بود که فکر می کنم با نظر گروه کوچکی انجام شد اما خوشبختانه به خیر گذشت. مورد دوم نیز تشخیص غلط جنسیت گونه ها بود که اعلام زودهنگام آن کار درستی نبود و افکار عمومی را نگران و درگیر کرد و مورد سوم که بسیار حائز اهمیت می باشد مرگ یکی از توله یوزها است.

نبی یان در انتها ضمن اشاره به تجدید نظرها در بحث تیمار توله یوزها اظهار نمود: علیرغم اشتباهات رخ داده، ما هنوز امیدواریم و پروژه را همچنان بر روی ریل موفقیت می بینیم اما اگر برخی اقدامات لازم صورت نگیرد، نمی توان به موفقیت این طرح امیدوار بود. توجه به جزییات در این طرح بسیار مهم می باشد. ما باید حتی به محل نگهداری، شکل لباس فرم و دستکش و ماسک افرادی که در این طرح فعالیت می نمایند، حساس باشیم. مرگ و یا حتی لطمه دیدن توله ها می تواند لطمه زیادی وارد کند و بارقه های امید در جامعه محیط زیست کشور را گرفتار مشکل کند.

منبع:

1401/02/23
23:33:38
5.0 / 5
493
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد