تا ۵ میلیارد تن گرد و غبار در سراسر دنیا می چرخد

تا ۵ میلیارد تن گرد و غبار در سراسر دنیا می چرخد

رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به وجود 2 تا 5 میلیارد تن گرد و غبار متحرک در سراسر دنیا، اظهار داشت: هم اکنون درصدی (20 تا 25 درصد) از گرد و غبارهای موجود در جو به سبب کارهای انسانی بالا رفته است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا دکتر محمد مجابی (رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام) در یک برنامه رادیویی اظهار نمود: حدود ۲ تا ۵ میلیارد تن گرد و غبار در جو زمین وجود دارد که در سراسر دنیا می چرخد.
وی با اشاره به اینکه اثرات گرد و غبار همیشه منفی نیست، گفت: جنگلها بطور مستمر از مواد مغذی گرد و غبارهای موجود در جو استفاده می نمایند. هم اکنون درصدی (۲۰ تا ۲۵ درصد) از گرد و غبارهای موجود در جو به سبب کارهای انسانی بالا رفته است.
مجابی با اشاره به اینکه نیمی از گرد و غبارهای جهان از حوالی آفریقا به گردش درمی آیند، توضیح داد: این گرد و غبار از مسیر ایران عبور می کند.
وی با اشاره به اینکه تعدادی از مناطق شرقی ایران کانون های گرد و غبار هستند، گفت: گرد و غبارهای موجود در کشورهای ترکمنستان و حوالی این کشور در افزایش میزان گرد و غبارهای ایران تاثیر می گذارند. بارندگی در خاورمیانه کاهش پیدا کرده است و آن دسته از زمینهای کشاورزی که به سبب بی آبی، بیکار مانده اند در افزایش مقدار گرد و غبار موثر هستند.
رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بیش از ۸۰ درصد گرد و غبار موجود در ایران از خارج کشور وارد می شود. گرد و غبار مسئله ای فراملی است و ما باید به همراه کشورهای همسایه بتوانیم اثر انسان در تولید گرد و غبار را کاهش دهیم.
مجابی اضافه کرد: گرد و غبارهای عادی از نظر ماهیت با گرد و غبارهای به وجود آمده به دست انسان متفاوت است. کشورهایی که درگیر جنگ هستند، با گرد و غبار آلاینده های دیگری را هم به همراه دارند.
رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام در آخر اظهار داشت: یک بلوک ۲ میلیون هکتاری در عراق و بلوکی ۱۰ میلیون هکتاری در عربستان وجود دارند که در میزان گرد و غبار ایران اثر جدی می گذارند.1401/02/24
13:39:22
5.0 / 5
513
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد