وزیر جهاد كشاورزی:

مبادلات تجاری ایران و غنا به یک میلیارد دلار می رسد

مبادلات تجاری ایران و غنا به یک میلیارد دلار می رسد

به گزارش آبیاری وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: حجم همکاریهای اقتصادی و مبادلات تجاری ایران و غنا تا زمان برگزاری هشتمین اجلاس مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور به یک میلیارد دلار خواهد رسید.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، «سید جواد ساداتی نژاد» در اختتامیه هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و غنا که روزهای ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت ماه در تهران برگزار شد، اظهار نمود: کمیسیون مشترک دایمی همکاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری غنا یکی از موفق ترین کمیسیون ها بوده و موافقت نامه ها، تفاهم نامه ها و قراردادهای مختلفی در قالب این کمیسیون مشترک به امضا رسیده است.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به روابط تجاری دو کشور اشاره کرد: حالا حجم تجارت ایران و غنا از ۳۵ میلیون دلار در سال ۹۷ با رشد بیش از ۱۰ برابری به حدود ۳۷۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ رسیده است.
وی اظهار داشت: دولت سیزدهم در حالی مسئولیت خودرا در سال قبل شروع کرد که اهداف نوین تعریف و تبیین شد؛ بطوریکه در مناسبات خارجی همانا خردورزی، حفظ منافع ملی، ارتقای جایگاه و اعتبار کشور در عرصه های ممتاز جهانی و تعامل موثر و سازنده با کشورهای دوست، مستقل و متعهد بوده است که آنرا در مذاکرات سازنده و مهم جهانی با سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و کشورهای طراز اول دنیا به اثبات برساند.
ساداتی نژاد بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران در مناسبات خارجی و رویکرد بین المللی خود در دولت چهار دهه گذشته علاوه بر حمایت و مصلحت برای ارتقای جایگاه و اعتبار کشور در عرصه های ممتاز جهانی در تعامل موثر با کشورهای مستقل و متعهد اندیشیده و گام بر می دارد.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: کشور غنا در غرب قاره آفریقا مهم ترین کشور هدف برای بسط و توسعه همه جانبه همکاری با کشورمان تعریف شده است. بدون تردید دیدار متقابل هیات عالی رتبه دو کشور، بر عزم و اراده موجود برای تعمیق مناسبات اثر گذار است.
وی افزود: عملکرد مثبت وزارت جهاد کشاورزی در توسعه روابط با کشورهای آفریقایی سبب شد تا مسئولیت این اجلاس ها به این وزارتخانه تفویض شود. در همین راستا تعمیق روابط اقتصادی دو جانبه با کشور غنا را وظیفه خود می دانیم.
ساداتی نژاد اضافه کرد: برنامه ریزی اجلاس هفتم بمنظور توسعه و تحکیم همکاریهای دوجانبه بصورت خصوصاً را در دستور کار قرار داده و انتظار می رود این رویداد موجب توسعه هر چه بیشتر مناسبات شود و شرایط برای رشد تجارت بین دو کشور را فراهم آورد.
وی با اشاره به ۶ اجلاس برگزار شده گذشته بین دو کشور، اظهار داشت: با وجود انجام خیلی از فعالیت ها و اجرای پروژه های صنعتی و توسعه ای، خصوصاً امضای اسناد همکاری در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی، معدن و دارویی و نهایی شدن برخی از قراردادها در پروژه های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، آبرسانی و صنعتی، اما پس از اجلاس ششم تا حالا تعدادی از توافقات گذشته و اقداماتی که می بایست تا حالا صورت گیرد، محقق نشده و اهداف ترسیم شده بطور کامل نرسیدم.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: همکاریهای بانکی و توسعه روابط کارگزاری بین بانکهای دو کشور از اهم امور و لازمه دستیابی به هدف موردنظر است که مورد تاکید مقامات دو کشور قرار دارد.
به گفته ساداتی نژاد، همکاریهای دوجانبه در حوزه صنعت، انرژی و فناوری در سطح مورد انتظار پیشرفت نداشته است و انتظار می رود اجلاس تهران با راهبردی کارآمد، فصلی جدیدی در روابط و همکاری دوجانبه تبیین کند و با حمایت های سازنده مسئولان غنایی شرایط برای دستیابی به اهداف موردنظر تسهیل خواهد شد.
وی اظهار داشت: باید از کوشش های همکارانمان در هر دو کشور که سبب پیشرفت در بخش های تجاری، علمی، فرهنگی، بهداشتی و درمانی شده اند قدردانی نماییم و درخواست داریم که به کوشش های خود برای اجرای کامل توافقات قبلی و تعریف موضوعات جدید همکاری را ادامه دهند. امیدواریم ابزارهای حمایتی برای پیشبرد اهداف در این بخش ها خصوصاً عملکرد نمایندگی سازمان هلال احمر و دانشگاه آزاد اسلامی مورد اهتمام ویژه قرار گیرد.
ساداتی نژاد اضافه کرد: بدون تردید همکاریهای کشاورزی در شش اجلاس گذشته بعنوان یکی از محورهای اساسی در مناسبات دو کشور در دستور کار قرار گرفته و با امضای سند همکاری در حوزه سرمایه گذاری ها در بخش کشاورزی، پیگیری ها صورت خواهد گرفت. امید داریم با حمایت دولت غنا و ایجاد زمینه های لازم همچون واگذاری زمین به طرف ایرانی شاهد سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در پروژه های مختلف کشاورزی در آینده نزدیک باشیم.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: اجلاس تهران می تواند همچون گذشته به ادامه کارهای اثربخش خود در پیگیری انجام امور در بخش های مختلف کشاورزی، عمرانی، فرهنگی و توسعه روستایی کشور غنا کمک نماید.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، در این اجلاس موافقت نامه همکاری و کمک متقابل در موضوعات گمرکی، یادداشت تفاهم همکاریهای در بخش کشاورزی، یادداشت تفاهم همکاری بین اتاق های تجاری دو کشور و همکاریهای بهداشتی و سند هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک دائمی همکاری ها به امضای طرفین رسید.
هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و غنا روز ۲۷ اردیبهشت ماه شروع به کار کرد و اختتامیه آن به ریاست سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی امروز ( ۲۸ اردیبهشت ماه) در تهران انجام شد.
ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و غنا که در آبان ۱۳۹۶ در شهر آکرا برگزار شد، دو کشور سه سند همکاری در حوزه های کشت فرا سرزمینی، نقشه برداری و ورزش و جوانان امضا کردند.


منبع:

1401/02/29
14:01:34
5.0 / 5
697
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد