معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد كشاورزی خبر داد:

اختصاص 20 هزارمیلیارد تومان به تولیدکنندگان بخش کشاورزی

اختصاص 20 هزارمیلیارد تومان به تولیدکنندگان بخش کشاورزی

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از تخصیص ۲۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین نقدینگی تولیدکنندگان بخش کشاورزی اطلاع داد.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «محمد قربانی » در سومین نشست قرارگاه جهاد تبیین اضافه کرد: خط اعتباری ۲۰ هزار میلیارد تومانی در جهت حمایت و صیانت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی و تأمین نقدینگی آنان راه اندازی و دو روز پیش به استان ها و بانکهای کشاورزی ابلاغ گردیده است.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: این مبلغ برای تولیدکنندگان کوچک مقیاس، متوسط مقیاس و بزرگ مقیاس در نظر گرفته شده و از تولیدکنندگان کوچک مقیاس حمایت بیشتری می شود.
قربانی با این پیشبینی که بزودی تقاضا برای خرید کالاهای اساسی تحریک می شود، خاطرنشان کرد: با بازسازی قدرت خرید دهک های یک، دو و سه جامعه توسط دولت و شکل گیری تقاضای جدید، بازار تولید هم تحریک می شود.
وی افزود: انتظار داریم رسانه های جمعی هم در این حوزه نقش آفرینی کنند و با اطلاع رسانی در مورد افزایش قیمت جهانی محصولات کشاورزی در شرایط کنونی جنگ اوکراین و روسیه و همینطور خشکسالی، بخشی از این افزایش قیمت را به داخل انتقال دهند تا مصرف کننده برای خرید کالاهای اساسی تحریک شود.
وی افزود: اخبار خوب بر روی خرید مصرف کننده و فعالیت تولیدکنندگان اثربخش است.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در همین حال اظهار داشت: وظیفه وزارت جهاد کشاورزی و رسانه ها امیدبخشی و کار کردن در زمینه روانشناسی بازار در شرایط اصلاح نظام توزیع یارانه ها و بحران جهانی کنونی است.
وی درباره مازاد احتمالی کالاهای اساسی ساخته شده در کشور اذعان داشت: شرکت پشتیبانی امور دام، مرغ و تخم مرغ مازاد را خریداری و سازمان مرکزی تعاون روستایی و شرکتهای پگاه، میهن و کاله شیر مازاد را خریداری می کنند و یک سی سی شیر روی دست تولیدکنندگان باقی نمی ماند.
قربانی پشتیبانی از تولید بعد از آزادسازی قیمت کالاهای اساسی را مهم خواند و خاطرنشان کرد: از قبل پیشبینی کرده بودیم که با اجرای طرح اصلاح نظام توزیع یارانه ها، موقتاً پس زدگی در مصرف محصولات اساسی اتفاق می افتد و این مورد پیچیده ای نبود و برای آن فکر کرده ایم.
وی اجرای این طرح را یک جراحی اقتصادی بزرگ دانست و بیان داشت: عمل جراحی، پس زدگی و عوارض هم دارد که با همکاری و حمایت سایر دستگاه ها، رسانه ها و مردم آنرا مدیریت خواهیم کرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در معاونت برنامه ریزی و اقتصادی، با بیان اینکه مردم یارانه ای را که دریافت کرده اند بزودی هزینه خواهند کرد، اظهار داشت: دولت ظرف یک ماه آینده تغییری در هزینه کرد یارانه ها خواهد داشت به صورتی که از سمت یارانه نقدی به سمت یارانه کالایی حرکت می کند و ما در وزارت جهاد کشاورزی سبد غذایی ایرانی ها را تدوین می نماییم.
وی اضافه کرد: در این سبد غذایی، کالاهای اساسی و قیمت نهایی آنها مشخص شده و ایرانی ها با این سبد غذایی حرکت خواهند کرد.
قربانی ضمن اشاره به اینکه سه گام در طرح اصلاح توزیع یارانه ها داشتیم، عنوان کرد: این سه گام شامل پیش از اجرا، حین اجرا و بعد اجرا است و تأمین، تبیین و توزیع در هر سه مرحله را برنامه ریزی کرده ایم.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد که با عنایت به لزوم اجرای این طرح و زمانی که داشتیم همه ابعاد این طرح مد نظر قرار گرفته شده و محاسبات یارانه ها را انجام داده ایم.
وی اظهار داشت: پیشبینی های موسسه های مرجع در جهان از آن حکایت می کند که جنگ سرد غذا یا نظم جدید در خصوص غذا درحال شکل گیری است و برپایه این نظم جدید، خیلی از کشورهای جهان به سه کشور چین، آمریکا و روسیه وابستگی غذایی پیدا می کنند.
قربانی با اشاره به اینکه در این شرایط جهانی، طرح اصلاح نظام توزیع یارانه ها به اجرا درآمده است اضافه کرد: در سیاست جدید ما، اقتصاد بسته و رابینسونی جواب نمی دهد و باید با کشورهای جهان تعامل داشته باشیم.
وی اظهارداشت: در این خصوص و به منظور تأمین غذای مردم، دیپلماسی غذا در وزارت جهاد کشاورزی سرعت گرفته و سطح ارتباطات با کشورها در حال افزایش می باشد.


منبع:

1401/03/01
11:28:09
5.0 / 5
794
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد