مشاور رییس سازمان دامپزشكی كشور:

مبتلایان به تب کریمه کنگو افزوده شد

مبتلایان به تب کریمه کنگو افزوده شد

مشاور رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: از شروع سال جاری تا حالا 9 فرد مبتلا به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو شناسایی شده و یک مبتلا به این ویروس جان باخته است.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان دامپزشکی کشور، «امین اسدی» با اعلان اینکه شرایط تشخیص و درمان بیماری تب کریمه کنگو در کشور مهیا شده، اضافه کرد: تب کریمه کنگو بیماری مشترک بین انسان و دام است که در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، انسان مبتلا خواهد شد.
وی گفت: این بیماری با رعایت اصول بهداشتی مذکور شامل حذف کنه ناقل بیماری بوسیله سمپاشی و حمام دادن دام ها و سمپاشی و ضدعفونی اماکن دامی طبق نظر دامپزشکی، خودداری از له کردن کنه با دست یا روی بدن دام، خودداری از تماس غشاهای مخاطی بدن (نظیر چشم و دهان ) با ترشحات و خون دام آلوده، خودداری از کشتار دام در محل های غیرمجاز، تهیه گوشت مورد نیاز از محل های مطمئن و تحت نظارت دامپزشکی، نگهداری گوشت تازه دام بصورت کامل به مدت ۲۴ ساعت در در مای ۲ تا ۴ درجه سانتیگراد.( دمای یخچال)، روش های حفاظت شخصی در تماس با ترشحات و خون حیوان (پوشیدن دستکش، لباس بلند، چکمه، ماسک و عینک)، اجتناب از خوردن جگر خام ونیم پخته قابل کنترل است.
به گفته اسدی، ویروس در مقابل حرارت حساس است بدین سبب پختن گوشت موجب از میان رفتن آن می شود.
وی اضافه کرد: تولیدکنندگان و افرادی که در کشتارگاه ها و مراکز بسته بندی کار می کنند، در صورت ایجاد هرگونه زخم یا جراحت جلدی در حین کشتار و با بروز علایم بیماری، سریعا به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.
بیماری تب کریمه کنگو(CCHF)، نخستین بار در سال ۱۳۷۸ بطور رسمی و قطعی در کشور تایید و شناسایی شد. همچون روش های انتقال ویروس CCHF را می توان به گزش انسان توسط کنه آلوده، تماس انسان با ترشحات و خون حیوان آلوده و تماس فردی با بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو برشمرد.


1401/03/09
14:21:07
5.0 / 5
625
تگها: بهداشت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد