خرید ۵۰ هزار تن برگ سبز چای بهاره از چایکاران

خرید ۵۰ هزار تن برگ سبز چای بهاره از چایکاران

به گزارش آبیاری رئیس سازمان چای کشور اعلام نمود: از شروع فصل برداشت تا هفتم خرداد امسال 49 هزار و 447 تن برگ سبز چای بهاره به ارزش 444 میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «حبیب جهانساز» اضافه کرد: از این مقدار برگ سبز چای در چین اول نزدیک به ۴۴ هزار و ۷۱۰ تن برگ سبز معادل ۹۰ درصد درجه یک و چهار هزارو ۷۳۷ تن معادل ۱۰ درصد برگ سبز چای درجه دو خریداری شده است.
رییس سازمان چای شمال کشور گفت: تا حالا ۱۹۰ میلیارد تومان معادل ۴۲.۳ درصد از مطالبات چایکاران توسط کارخانجات فرآوری چای پرداخت شده است.
وی سهم کارخانجات برای خرید برگ سبز چای را ۷۵ درصد و سهم دولت را ۲۵ درصد عنوان و اشاره کرد: دولت سهم خودرا برای خرید برگ سبز چای از هفته آتی پرداخت می کند.
۱۱ هزار و ۱۲۶ تن چای خشک استحصالی
رییس سازمان چای شمال کشور میزان استحصال چای خشک از ۴۹ هزار و ۴۴۷ تن برگ سبز چای خریداری شده را ۱۱ هزار و ۱۲۶ تن عنوان نمود و اظهار داشت: برآوردها نشان میدهد که امسال ۱۴۰ هزار تن برگ سبز چای تولید شود.
وی افزود: در صورت شرایط نرمال آب وهوایی، باتوجه به عملیات بهزراعی و اصلاح باغات چای در سال گذشته، امسال نسبت به سال ۱۴۰۰ نزدیک به پنج هزار تن افزایش تولید برگ سبز چای داشته باشیم.
جهانساز اشاره کرد: سال قبل ۱۳۵ هزار تن برگ سبز چای در کشور تولید شد.
وی با اشاره به اینکه چین نخست برگ سبز چای تقریباً تمام شده است، اظهار داشت: چین دوم بهاره از ۲۵ تا ۲۶ خرداد شروع خواهد شد.
جهانساز گفت: امسال برگ سبز چای تولیدی و همین طور چای خشک استحصالی نسبت به سال قبل از کیفیت بیشتری برخوردارست بطوریکه ۹۰ درصد برگ سبز چای برداشت شده، درجه یک بوده است.
وی علت افزایش کیفیت برگ سبز چای و چای خشک استحصالی را تلاش چایکاران در اصلاح و نوسازی باغات و تجهیز کارخانجات فرآوری دانست.
رییس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه سال قبل هفت کارخانه به چرخه تولید برگشته است، حالا ۱۷۱ کارخانه چای فعال داریم.


منبع:

1401/03/10
21:21:59
5.0 / 5
609
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد