دادستان قزوین:

هزینه های توسعه قزوین را نباید مردم بدهند

هزینه های توسعه قزوین را نباید مردم بدهند

قزوین دادستان قزوین اظهار داشت: اگر مقرر است توسعه اتفاق بیفتد هزینه های آن نباید از بیت المال باشد و مردم متضرر شوند، هزینه های توسعه را باید کسانی بدهند که منتفع می شوند. میلیاردها تومان برای یک پل هزینه می نماییم بعد می بینیم که مردم ناراحت هستند، حتی افرادی که باغشان در راه پل است هم ناراحت هستند.


محمد قاسمی در حاشیه اکران خصوصی مستند ماریان که با موضوع باغستان سنتی قزوین تولید شده است، در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: آنچه برای دستگاه قضا اهمیت دارد صیانت از حقوق مردم است. بسیاری از موارد وجود دارد که به آسانی حق و حقوق مردم تضییع می شود و این وظیفه دستگاه قضاست که در امتداد رسیدن به بلوغ به وظیفه ذاتی خود بصورت میدانی عمل کند.
وی در ادامه بیان کرد: دستگاه قضا هم در حوزه پیش گیری از جرائم و هم در حوزه مقابله با لطمه های اجتماعی و در با اهمیت ترین حالت در زمینه صیانت از حقوق عامه وظایفی دارد که به آنها بدون در نظر گرفتن جناح بندی های سیاسی عمل خواهدنمود.
دادستان قزوین اشاره کرد: در استان قزوین موضوعات مختلفی درباب صیانت از حقوق عامه وجود دارد، بعنوان مثال موضوع باغستان و سایت پسماند محمدآباد که وقتی دادستانی در این عرصه ها ورود پیدا می کند ممکنست منافع برخی به خطر بیفتد.
امکان وجود مسائل پشت پرده در پروژه ها
وی اضافه کرد: گاه ممکنست مسائل پشت پرده ای وجود داشته باشد که مردم از آن اطلاع نداشته باشند و قاعده اش این است که وقتی منافع افرادی به خطر می افتد در ادامه توسط آنها سنگ اندازی روی خواهد داد و به ابزارهای خود بصورت مستقیم و غیرمستقیم متوسل می شوند تا مقابل کار دادستانی را بگیرند.
این مسئول عنوان کرد: فارغ از این که خوشایند چه کسانی هست یا نیست ما باید واقعیت ها را بگوییم و در این جهت هم باید مرز قانون را رعایت و هم حیثیت و آبروی افراد را حفظ نماییم.
وی افزود: در بسیاری از موارد اجتماعی ما با یک سری دوگانه مواجهیم، یا توسعه شهری و یا حفظ محیط زیست که باید یکی را انتخاب نمود، ولی بدانیم اگر مقرر است توسعه اتفاق بیفتد هزینه های آن نباید از بیت المال باشد و مردم متحمل ضرر بشوند، هزینه های توسعه را باید کسانی بدهند که منتفع می شوند.
دادستان قزوین اشاره کرد: این نکته هم قابل ذکر است که نمی گردد مقابل توسعه ایستاد ولی می شود با کمترین لطمه پروژه های توسعه ای را پیش برد.
وی بیان کرد: مردم باید بدانند نهادهایی هستند که صیانت از حقوق آنها را برعهده دارند فارغ از این که چه کسی به دنبال اجرای طرح های توسعه ای است.
ناراحتی مردم از ساخت پل امام رضا (ع)
قاسمی اظهار داشت: قسمتی از اتفاقی که در چند روز اخیر برای باغستان به وجود آمد به خاطر همین بود که ما با مردم ارتباط نداریم، شفافیت با افکار عمومی وجود ندارد، دادستانی هنوز نمی داند محدوده ثبت ملی شده باغستان کجاست.
وی اظهار داشت: نباید مردم را نامحرم بدانیم، وقتی طرحی را برای مردم ایجاد می نماییم باید کام مردم شیرین شود، میلیاردها تومان برای یک پل هزینه می نماییم بعد می بینیم که مردم ناراحت هستند، حتی افرادی که باغشان در راه پل است هم ناراحت هستند.
این مقام قضایی استان قزوین اشاره کرد: این همه هزینه شده بجای این که اعتمادسازی صورت بگیرد، بی اعتمادی به وجود آمده است، این بی اعتمادی بدین سبب است که کار فرهنگی صورت نگرفته پس هر پروژه ای باید پیوست فرهنگی داشته باشد تا مردم در جریان مزایا و معایب آن قرار بگیرند.
دادستان قزوین تصریح کرد: نکته مهم دیگر منابع آبی است برای اینکه استان قزوین مشکلات حادی در زمینه آب دارد، اقداماتی هم شده بعنوان مثال هوشمندسازی چاه های مجاز صورت گرفت و در این عرصه دستگاه قضا به هیچ وجه از موضع خود عقب ننشست.
وی در آخر با اشاره به نقش هنر و به کارگیری از ابزار هنر برای مطرح کردن نظام مسائل استان قزوین، اظهار نمود: باتوجه به تحولات به وجود آمده در زمینه هنری، این نهاد می تواند نقش به سزایی در مطرح کردن نظام مسائل مربوط به استان داشته باشد و تا کنون هم در این عرصه موفق عمل کرده است.
منبع:

1401/03/20
14:45:46
5.0 / 5
588
تگها: آب , باغ , دستگاه , سایت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد