تحقق ۱۰۲ درصد ضریب خوداتكایی گندم؛

امنیت غذایی كشور را با مباحث سیاسی گره نزنیم

امنیت غذایی كشور را با مباحث سیاسی گره نزنیم

سرپرست مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه نباید امنیت غذایی كشور را با مباحث سیاسی گره زد، اظهار داشت: از سال ۹۵ تابحال به لحاظ تولید گندم در بیشترین سطح ممكن قرار داریم و حتی سال جاری ضریب خوداتكایی گندم بیشتر از ۱۰۲ درصد پیشبینی می شود.


به گزارش روز سه شنبه وزارت جهاد کشاورزی، «ساسان والی زاده» با اشاره به اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس درباره استفاده از رانت بعضی از چهره های سیاسی برای واردات گندم، تصریح کرد: اگر داده ها را درست کنار هم قرار دهیم و اطلاع رسانی شفاف در این رابطه صورت بگیرد، نباید چنین تصوراتی که با واقعیت فاصله دارد، ایجاد شود.
وی اضافه کرد: از سال ۹۴ به بعد بر مبنای برنامه ریزی که برای خوداتکایی در این محصول استراتژیک صورت گرفت، عملاً به سمت خوداتکایی کامل رفتیم و الان پنج سال متوالی است که در زمینه گندم، تولیدات داخلی، کفاف مصارف کشور مانند نان، دام، صنعت و همینطور بذر را می دهد.
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی نیاز کشور به گندم را حدود ۱۳ میلیون تن عنوان نمود و اظهار داشت: تولیدات کشور در این سال ها کمابیش برابر با همین مقدار بوده است و بعنوان مثال سال قبل ۱۳.۷ میلیون تن گندم تولید کردیم و سال جاری هم پیشبینی می شود حدود ۱۴ میلیون تن گندم تولید شود.
وی عملکرد کشور در تولید گندم را درخشان توصیف و اظهار نمود: تولیدات در این عرصه به صورت کامل نیاز داخلی کشور را پاسخ داده است. اگر سال جاری مقدار محدودی گندم وارد کشور شده است، ارتباطی به تولید و مصارف عمومی کشور ندارد و این واردات با نگاه تأمین ذخایر استراتژیک کشور در شرایط تحریمی صورت گرفته است و در واقع یک تدبیر حاکمیتی است ضمن این که این واردات رابطه به ماجرای سیاسی اخیر ندارد.
والی زاده بیان نمود: اگر کسی در سال های پیش طبق مقررات موجود گندم محدودی وارد کرده باشد، اساساً ربطی به شرایط حاضر کشور ندارد و هم اکنون در شرایط ثبات هستیم.
حذف ردیف خودکفایی گندم شایعه است
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی درباره شایعه حذف ردیف خودکفایی گندم هم بیان نمود: اگر این حمایت ها حذف شده بود، شاهد این رشد نبودیم اما می دانیم که از سال ۹۵ تابحال به لحاظ تولید در بیشترین سطح ممکن قرار داریم و حتی سال جاری ضریب خوداتکایی گندم بیشتر از ۱۰۲ درصد پیشبینی می شود.
وی اضافه کرد: بودجه ردیف خود کفایی گندم در چارچوب های دیگری برای حمایت بخش کشاورزی و تولید گندم آورده شده است. بخشی از آن در چارچوب ضریب خوداتکایی محصولات کشاورزی دیده شده، بخشی از آن در چارچوب طرح مکانیزاسیون اعمال شده و بخشی از آن هم برای نهاده ها به منظور تأمین بذر اختصاص داده شده است.
والی زاده خطاب به فعالان رسانه ای و سیاسی اظهار داشت: نباید امنیت غذایی کشور را با مباحث سیاسی گره زد و امنیت غذایی مردم اساسا در شرایط موجود که پایداری مناسبی وجود دارد، تأمین می شود.
تحقق حدود ۸۸ درصد خرید سال گذشته
وی درباره خرید تضمینی گندم، اضافه کرد: هم اکنون حدود ۸۸ درصد مجموع خرید سال قبل تحقق پیدا کرده و این در شرایطی است که تا آخر آبان ماه خرید ادامه دارد و برداشت گندم هم تا اواسط شهریور ادامه خواهد داشت. ازاین رو حتما خرید گندم از کشاورزان نسبت به سال قبل افزایش پیدا خواهد نمود. هم اینک ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل خرید بیشتری انجام داده ایم.
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ضمن بیان این مطلب که افزایش قیمت خرید تضمینی در دستور کار زراعی سال آینده قرار دارد، عنوان کرد: این اقدامات اساسا در جهت پشتیبانی از کشاورزان صورت می گیرد.
وی به مساله جنگل ها و وقف کوه دماوند اشاره و اظهار نمود: این مورد برخلاف آنچه که در شبکه های اجتماعی بیان شد نه راجع به این اثر طبیعی و ملی که درباره هفت هکتار از مراتع متصل به دامنه های کوه دماوند است. سازمان اوقاف وقف این مراتع را اعلام نموده است و از ۹۰ سال پیش تابحال این مورد مطرح بوده است.
والی زاده افزود: بر مبنای ماده یک قانون ملی جنگل های کشور مصوب ۱۳۴۱ که همچنان جاری است، همه جنگل ها و مراتع در تملک دولت و جزو اراضی ملی محسوب می شوند و قابل وقف نیست و بهره برداری از آنها هم بر عهده سازمان جنگل هاست. وقف غیر از این نیست که عایدات آن به نیت خیر به عموم مردم برسد و وقتی حاکمیت از جنگل ها صیانت می کند، منافع آن برای عموم مردم است.
وی با تصریح بر اینکه اگر نظارتی بر این ثروت های ملی صورت نگیرد، احتمال اینکه این مراتع صدمه ببیند و حتی تبدیل به ملک با بهره تجاری شوند، وجود دارد، اظهار داشت: سازمان جنگل ها و وزارت جهاد کشاورزی از ثروت های ملی کشور صیانت می کند.


1399/05/09
12:02:05
5.0 / 5
1915
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد