پیشبینی تولید 3 و نیم میلیون تن گندم در اراضی دیم کشور

پیشبینی تولید 3 و نیم میلیون تن گندم در اراضی دیم کشور

به گزارش آبیاری ایرنا- رئیس مرکز تحقیقات غلات دیم کشور اعلام نمود: بر مبنای پیشبینی انجام شده و ارزیابی وضعیت مزارع برداشت شده و مزارع درحال برداشت محصول، سال جاری بیشتر از ۳.۵ میلیون تن محصول گندم از اراضی دیم ایران برداشت می شود.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا مظفر روستایی روز دوشنبه در حاشیه جلسه کارشناسان معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفتن: سال جاری وضعیت مزارع گندم دیم کشور مطلوب است اما امکان دارد به دلیل شرایط بازار و عرضه نشدن محصول برداشت شده از جانب کشاورزان به مراکز خرید تضمینی، میزان خرید محصول کمتر از حد انتظار باشد.
وی اضافه کرد: سالانه در چهار میلیون هکتار از اراضی کشور گندم و در یک میلیون هکتار هم محصول جو کشت می شود و وزارت جهاد کشاورزی برنامه دارد که در اجرای طرح جهش تولید غلات کشور، سطح زیر کشت جو را به یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار افزایش دهد.
رئیس مرکز تحقیقات غلات دیم کشور اظهار نمود: علاوه بر این مقرر است به جای افزایش سطح زیر کشت مزارع گندم، راندمان تولید با اجرای طرح های فنی و تخصصی و با استفاده از دانش فنی و تخصصی افزایش یابد.
وی بیان نمود: در این خصوص قرار بر این است که متوسط تولید گندم دیم در هر هکتار از اراضی زراعی کشور از متوسط یکهزار و ۱۵۰ کیلوگرم در هر هکتار به یکهزار و ۵۰۰ کیلوگرم و میزان تولید جو هم از یکهزار و ۲۰۰ کیلوگرم در هر هکتار به یکهزار و ۶۰۰ کیلوگرم افزایش یابد.
روستایی، همینطور ضمن اشاره به معرفی ۳۹ رقم بذر گندم دیم برای کشت در اقلیم سرد، معتدل، گرم و نیمه گرم کشور اظهار داشت: همه این ارقام متناسب با شرایط اقلیمی کشور کشت می شود به صورتی که بعضی از این ارقام در مقابل خشکی و سرما و برخی هم در مقابل آفات و بیماری ها مقاوم هستند و هر رقم بسته به شرایط منطقه کشت در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
وی افزود: علاوه بر این پایداری تولید در دیمزارها هم برنامه ریزی شده ولی تحقق این هدف نیازمند این است که کشت محصول بموقع باشد و در مناطق سردسیر پیش از بارندگی صورت گیرد و بذر محصول هم در شرایط خشکسالی به شکل عمیق کشت نشده و ۸۰ درصد کود اوره و تمامی کود فسفاته هم در زمان کشت استفاده گردد.
رئیس مرکز تحقیقات غلات دیم کشور اضافه کرد: استفاده از کود و عمق کشت در مزارع دیم خیلی مهم می باشد و بر این اساس کشت بذر باید در عمق چهار تا ۶ سانتیمتری صورت گیرد و تراکم بذر بخصوص در شرایط خشکسالی هم بیشتر نباشد تا گیاه، بعد از جوانه زدن و با رطوبت و بارش اندک، بتواند به شکل مطلوب رشد کند.
وی بیان نمود: مدیریت زمان آبیاری مزارع هم مهم می باشد چون که سه نوبت آبیاری در زمان کشت، زمان ساقه دهی و هم زمان پر شدن دانه در ارقام جدید می تواند محصول خوبی را عاید کشاورزان کند.
روستایی تصریح کرد: اگر این نکات فنی رعایت شده و بذر مناسب هم تامین گردد، در شرایط خشکسالی، میزان تولید گندم در اراضی دیم کشور چهار تا ۶.۵ میلیون تن و محصول جو هم تا ۲.۵ میلیون تن هم خواهد رسید.
وی اظهار نمود: شرایط اقلیمی و آب و هوایی کشور گرفتار تغییر شده و لازم است که کشاورزان و محققان با عنایت به این تغییرات، هم در نوع کشت و هم در استفاده از ارقام جدید دقت بیشتری کنند چون که تأمین آب برای کشت محصول امروز به دغدغه اصلی کشاورزان و مسؤلان این حوزه تبدیل گشته است.
رئیس مرکز تحقیقات غلات دیم کشور همینطور اظهار داشت: با عنایت به این وضعیت ارقام جدید مقاوم در مقابل کم آبی به نام حور، جام، هومان و شاداب که کیفیت مطلوبی هم دارند، معرفی شده و باید کشت این ارقام توسعه یابد.
وی بیان نمود: تابحال ۱۸ رقم گندم برای کشت در مناطق سردسیر کشور همچون اردبیل معرفی شده که هشت مورد آن مقاوم به بیماری زنگ زرد است و رقم جام، راد، حور و مهر هم عملکرد مطلوبی داشته است.
روستایی با بیان اینکه استان اردبیل همه ساله علاوه بر مواجه شدن با تنش سرما، خشکسالی و گرمای آخر فصل کشت، با مشکل بیماری زنگ زرد و زنگ قهوه ای محصول غلات هم رو به رو است و برای همین منظور ارقام مقاوم در مقابل این تنش ها در این استان معرفی شده است.
وی در ادامه توان تولید محصول جو در کشور را بالا عنوان نمود و اظهار داشت: تابحال ۱۹ رقم جو در کشور از جانب موسسه تحقیقات غلات دیم کشور معرفی شده و پنج رقم جدیدی هم در دست مطالعه برای تولید است.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود مختص کرده است.
این استان با تولید بیشتر از ۴۰۰ هزار تن گندم، ۷۵۰ هزار تن سیب زمینی و ۴۵۰ هزار تن انواع محصولات باغی، سهم عمده ای در تأمین احتیاج به محصولات کشاورزی کشور را دارد.
۷۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می شود که ۲۷۰ هزار هکتار آن اراضی آبی و ۴۸۰ هزار هکتار هم جزو اراضی دیم به حساب می آید.
امسال محصول گندم در ۲۷۵ هزار هکتار از اراضی دیم و آبی استان اردبیل کشت شده و گندم، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.
کارشناسان کشاورزی برآورد می کنند که سال جاری ۳۷۰ تا ۳۹۰ هزار تن محصول گندم در اراضی زراعی استان اردبیل برداشت شود.
میزان تولید گندم در استان اردبیل در سالهای گذشته تا سطح ۶۰۰ هزار تن هم افزایش پیدا کرده بود ولی به دلیل بروز خشکسالی و وضعیت جوی نامناسب و هم نامتوازن بودن میزان و زمان بارش، طی ۲ سال گذشته میزان تولید گندم در این بیشتر از ۵۰ درصد کاسته شده است.
محصول جو هم همه ساله در حدود ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می شود و به لحاظ سطح زیر کشت، بعد از گندم در رتبه دوم قرار دارد و سالانه بالغ بر ۱۹۰ هزار تن محصول جو در استان اردبیل تولید می شود.


منبع:

1401/03/24
09:21:25
5.0 / 5
573
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد