افزایش راندمان آب در اولویت برنامه های وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد

افزایش راندمان آب در اولویت برنامه های وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد

به گزارش آبیاری سرپرست معاونت آب وخاک وزارت جهاد کشاورزی اعلام نمود: توسعه روش هایی با راندمان و راندمان بالای آب در اولویت اقدامات این معاونت است.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از معاونت آب وخاک، « فریبرز عباسی » در نشست تخصصی طرح سامانه های آبیاری که با حضور سربازرس و نمایندگان سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد، اضافه کرد: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی توسعه سامانه های نوین آبیاری موضعی به سبب تبخیر کمتر و راندمان و راندمان بالاتر و در مرحله بعد ما شین های مکانیزه آبیاری می باشد.
سرپرست معاونت آب وخاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: تا حالا بیش از ۲.۵ میلیون هکتار از اراضی آبی کشور به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده است که اجرای این سامانه ها اثربخشی مطلوبی در مصرف بهینه آب کشاورزی و افزایش راندمان تولید داشته است.
وی با تاکید بر ضرورت بحث آموزش در این طرح اشاره کرد: برنامه جامعی برای آموزش تدوین و دوره های آموزشی مختلفی برای کارشناسان و بهره برداران با هماهنگی موسسه ترویج و آموزش کشاورزی و استفاده از ظرفیت موسسات تحقیقاتی و مراکز علمی و انجمن ها اجرا شده است که تاثیر بسیار خوبی در روند اجرای طرح گذاشته است.
عباسی با تاکید بر این نکته که بحث بهره برداری در زمینه وظایف این معاونت نیست، اضافه کرد: موضوع بهره برداری در حیطه وظایف سازمان مرکزی تعاون روستایی است ولی به سبب اهمیت موضوع و پیش گیری از رها نشدن بهره بردار بعد از اجرای طرح، مجری طرح در بحث نظارت بر بهره برداری و نگهداری اقدامات نرم افزاری خوبی انجام داده است که تأثیر خوبی در راندمان مصرف آب و افزایش تولید محصول داشته است.
وی با اشاره به فعال بودن بیش از دو هزار شرکت تولیدکننده، مجری و طراح در زمینه سامانه های نوین آبیاری اظهار داشت: عملکرد این شرکتها خصوصاً در بحث اجرا و طراحی رصد و پایش می شود که در بعضی موارد منجر به تعلیق شرکت تا رفع عیوب و رضایت بهره بردار شده است.
سرپرست معاونت آب وخاک وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر ضرورت تدوین دستورالعمل های جدید در سامانه های نوین آبیاری اظهار داشت: ۹ مورد ضوابط و معیارهای فنی سامانه ها بروزرسانی شده و اکنون در سازمان برنامه وبودجه در دست بررسی می باشد. همین طور چند دستورالعمل جدید تدوین شده که درحال طی فرآیندهای مربوطه در سازمان ملی استاندارد است.
وی با بیان این مطلب که بیش از ۹۵درصد تولید تجهیزات و لوازم آبیاری ساخت داخل است اضافه کرد: مجری طرح با بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تفاهم نامه با وزارت دفاع بستر لازم برای بومی سازی اقلام وارداتی تجهیزات آبیاری را فراهم نموده که تا حالا در حوزه قطره چکان های pc و فیلترهای دیسکی از واردات بی نیاز شدیم.
عباسی با اعلان اینکه کاهش سهم اعتبارات فصل یک در طرح سامانه های نوین آبیاری همه زحمات و فعالیت ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد خواهان افزایش اعتبارات فصل یک این طرح شد.
کشور با کم آبی جدی روبروست/ مردم و مسئولان جدی بگیرند
«امیرحسین نخعی» سربازرس گروه تولیدات گیاهی و کشاورزی سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به این که حساسیت لازم برای صرفه جویی آب بین مردم و حتی مسئولین وجود ندارد اظهار داشت: شرایط کشور به لحاظ منابع آبی بحرانی است و با کم آبی مواجه هستیم لیکن در عملکرد مسئولین در بحث تخصیص اعتبار برای روش های بهینه سازی مصرف آب در تمام بخش ها، خصوصاً بخش مهم کشاورزی اتفاق قابل توجهی رخ نداده است.
وی اضافه کرد: در بحث شروع و اجرای سامانه های نوین آبیاری کشور یک تأخیر تاریخی وجود دارد و اقدامات انجام شده دو دهه اخیر در بحث توسعه سامانه های نوین آبیاری بایستی در ۵۰ سال قبل در کشور صورت می گرفت.
سربازرس گروه تولیدات گیاهی و کشاورزی سازمان بازرسی کل کشور با اعلان اینکه این تأخیر موجب شد تا روستاییان به سبب کم آبی به سمت شهرها مهاجرت کنند، نیروی کار کشاورزی نیز از چرخه تولید خارج گردید.
نخعی تقویت نظارت بر اجرای طرح سامانه ها در استانها را مهم برشمرد و بر بحث آموزش بهره برداران و کارشناسان جهاد کشاورزی استانها اصرار کرد.


منبع:

1401/03/25
23:52:18
5.0 / 5
581
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد