وزیر جهاد كشاورزی:

مردمی سازی یارانه ها برای کشور نه انتخاب و اختیار بلکه ضرورت است

مردمی سازی یارانه ها برای کشور نه انتخاب و اختیار بلکه ضرورت است

به گزارش آبیاری وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: طرح مردمی سازی یارانه ها یک انتخاب و اختیار نبود بلکه یک طرح بزرگ اقتصادی و برای کشور ضرورت دارد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، سیدجواد ساداتی نژاد روز چهارشنبه در نشست شورای اداری کاشان اضافه کرد: اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها که با دستور رئیس جمهور در چارچوب واریز یارانه ها شروع شده، در بین مدت به نفع مردم و تولیدکنندگان در حوزه غذا است.
وی افزود: باید افزون بر ۲۰ میلیارد دلار امسال برای تأمین کالاهای اساسی هزینه می شد و در اعتبارهای بودجه مجلس هم ۹ میلیارد دلار برای این مهم پیشبینی شده بود، ازاین رو استمرار ارز ترجیحی برای اقتصاد کشور امکان پذیر نبود و بطور حتم در ادامه، تورمی وحشتناک ایجاد می کرد.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: افرادی که در شرایط کنونی از نوسان یا افزایش قیمت ها گلایه مند هستند، باید بدانند که اگر ارز ترجیحی حذف نمی شد شرایط کشور از وضع موجود بدتر می شد و این مهم را کارشناسان اقتصادی اثبات کردند.
وی اظهار داشت: حالا جهان با بحران غذا روبه رو است و کشورهای همایسه و سایر کشورهای جهان گرفتار تأمین کالاهای اساسی هستند، اما با دستور رئیس جمهور و تلاشهای شبانه روزی، کمبودی در تأمین کالاهای اساسی کشور وجود ندارد.
ساداتی نژاد رشد قیمت کالاها در کشورهای جهان را اعجاب برانگیز بیان و افزود: یک کشتی کنجاله که یک هزار و ۳۰۰ میلیاد دلار قیمت داشته و یا روغنی که یک هزار و ۲۰۰ دلار بوده حالا به ۲ هزارو ۵۰ دلار رسیده است.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سیاست کشورهای جهان درحال تغییر است، اظهار داشت: کشورهایی که سیاست و تجارت آزاد کار می کردند با وجود مغایرت با قانون بین المللی، تعرفه عجیبی را روی کالاها می گذارند و برخی کشورها صادرات را محدود و یا ممنوع اعلام نموده اند.
وی تصریح کرد: در شرایط کنونی اقتصادی، تولیدکننده و مصرف کننده باید یکدیگر را حمایت کنند تا از این وضعیت عبور نماییم.
ساداتی نژاد اضافه کرد: برای پیشگیری از فشار به قشرهای صدمه پذیر، سه دهک پایین تر به صورت ویژه دیده شدند و در برنامه ریزی دولت برای تأمین هزینه های معیشت اقلامی به این دهک ها پرداخت خواهد شد.
وی تصریح کرد: دولت می کوشد یارانه ها را به سمت کالابرگ سوق دهد که مهم ترین مزیت آن، رسیدن کالاهای اساسی به دست مردم است.
به گفته ساداتی نژاد، در بین مدت و دراز مدت تلاش دولت ارزان سازی غذا است و به جهت اینکه این مهم رخ داد با عنایت به این که حالا در جهان غذا و مواد اولیه درحال گران شدن است، یکی از مسایل آن افزایش بهره وری است که یکی از خصوصیات ویژه ارز ترجیحی ارتقا بهره وری در صنعت دام و طیور است.
وزیر جهاد کشاورزی، کشاورزان را یکی از قشرهای ضعیت جامعه دانست و اظهار داشت: پشتیبانی از این قشر جزو اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است که بر این پایه قیمت گندم به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان افزوده شد.
وی افزود: حالا در کاشت دانه های روغنی مانند سویا به کشاورزان یارانه پرداخت می شود تا بتوان پایداری را حفظ کرد و از تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ هم خرید تضمنی انجام می شود تا بدون نگرانی به تولید ادامه و این پایداری استمرار یابد.
وی، ارتقای مدیریت های جهاد کشاورزی در شمال استان اصفهان را خاطرنشان کرد و اضافه کرد: برنامه ریزی هایی برای تفویض اختیار و ارتقای خدمات دهی در دستور کار قرار دارد.
ساداتی نژاد از طریق اندازی صندوق ویژه برای گل محمدی و گیاهان دارویی در مسافرت رئیس جمهور به استان اصفهان اطلاع داد و اظهار داشت: این صندوق با اعتبارهای خوب می تواند از گلکاران و دست اندکاران تولید گیاهان دارویی در مناطق کویری حمایت کند.
وی خاطرنشان کرد: توسعه صنعت در منطقه کاشان به علت اقتصادی بودن این منطقه باید در ساخت شهرک صنعتی و شهرک ماهیان زینتی تسریع شود.
وزیر جهاد کشاوری اضافه کرد: با عنایت به این که شهرک ماهیان زینتی در حاشیه آزادراه کاشان – قم قرار دارد، بعنوان یک زیرساخت گردشگری در کاشان به حساب می آید که امید می رود در مسافرت رئیس جمهوری بتوان در تسریع ساخت آن گام برداشت.
وی تصریح کرد: برای رفع مسایل شهرک های صنعتی با عنایت به تعهدها و توافق های پیشین، اقدام هایی انجام شده اما به کندی پیش می رود.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: با توجه ظرفیت های خاص و تفاوت کاشان با سایر شهرستان ها که مدنظر رهبر انقلاب هم بوده، بطور حتم حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رییسی، رئیس جمهور هم به شهرستان کاشان سفر خواهد نمود.
وی اضافه کرد: کاشان در کنار تمامی حوزهای صنعتی و علمی، منطقه ای فرهنگی است و باید در این عرصه نگاه ویژه به این خطه شود که می کوشیم این مهم در مسافرت رئیس جمهور به استان اصفهان مطرح شود.
وی اضافه کرد: امام راحل، رهبر معظم انقلاب و رییسان جمهور پیشین و حتی حجت الاسلام والمسلمین ابراهم رییسی زمانی که رئیس قوه قضاییه بودند کاشان را در حد یک شهر معمولی ندیده اند.
وی، استقرار دادگاه های تجدید نظر، حج و زیارت و دفتر آستان قدس رضوی در کاشان را خاطرنشان کرد و اظهار داشت: امور کاشان نمی توان با روش های معمولی و عادی اداری پیش ببرد برخی در مرکز استان هم به این مهم واقف هستند بنابر این مدیران دستگاه ها باید ارتباط خود با وزارت خانه ها در مرکز بیشتر کنند.
وی خاطرنشان کرد: حجم مسایل و مطالبه های کاشان رویه معمولی نیست که استان اصفهان با ۲۸ شهرستان بتواند پاسخگو باشد.


منبع:

1401/03/26
10:36:07
5.0 / 5
600
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد