تاسف سازمان ملل از رأی اقلیمی دیوان عالی آمریکا

تاسف سازمان ملل از رأی اقلیمی دیوان عالی آمریکا

آبیاری: سخنگوی سازمان ملل از رای اخیر دیوان عالی آمریکا که به سبب آن اختیارات دولت این کشور برای کاهش گازهای گلخانه ای محدود می شود، انتقاد نمود.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، با رأی دیوان عالی ایالات متحده آمریکا اختیارات قانونی سازمان صیانت از محیط زیست این کشور (EPA) در مبارزه با انتشار گازهای گلخانه ای توسط نیروگاه ها محدود شد.
سازمان ملل با انتقاد از این اقدام اصرار کرد که رای روز گذشته (پنج شنبه) دیوان عالی آمریکا به مدلول ضربه ای عمده به برنامه های مبارزه با تغییرات آب و هوایی جهانی است.
استفان دوجاریک، سخنگوی "آنتونیو گوترش"، دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت: این پس رفت در راه مبارزه ما با تغییرات آب و هوایی است.
دوجاریک همین طور اشاره کرد: تصمیماتی نظیر آنچه که امروز در آمریکا گرفته شد یا هر کشور اصلی منتشرکننده گازهای گلخانه ای، سبب می شود دستیابی به اهداف توافق پاریس مشکل تر شود چونکه برای داشتن یک سیاره سالم و قابل زیست باید کاهش مصرف زغال سنگ و انتقال به انرژی های تجدید پذیر را تسریع نماییم.
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا این حکمِ دیوان را تصمیمی ویرانگر توصیف کرد اما اظهار داشت که کوشش های او برای رسیدگی به بحران گرمایش را تضعیف نمی کند.
دیوان عالی آمریکا با ۶ رای موافق در مقابل ۳ رای مخالف از شکایت ایالت های محافظه کار و شرکت های سوخت فسیلی حمایت و اعلام نمود که سازمان صیانت از محیط زیست این کشور حق ندارد محدودیت های وسیعی بر انتشار گازهای گلخانه ای در نیروگاه های زغال سنگ سوز اعمال نماید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل متحد، ایالات متحده همچنان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گازهای CO۲ در جهان است که موجب گرم شدن زمین می شود.
علت طرح شکایت از سازمان صیانت از محیط زیست به دیوان عالی چه بود؟
بگفته کارشناسان، جوامع کم برخوردار و رنگین پوستان در آمریکا بیش از سایرین در معرض تأثیرات مخرب تغییرات اقلیمی هستند.
با اینحال شکایت مقابل سازمان صیانت از محیط زیست آمریکا را ایالت ویرجینیای غربی به نمایندگی از ۱۸ ایالتِ دیگر عمدتاً جمهوری خواه و تعدادی از بزرگترین شرکت های زغال سنگ مطرح کرده بود.
آنها توانایی این سازمان برای اعمال مقررات بخش تولید نیرو چه در سطح ایالتی و چه نیروگاه های واحد را زیر سوال برده بودند. این ۱۹ ایالت نگران بودند که بخش نیرو تحت مقررات درآید و آنها مجبور شوند با هزینه شدید اقتصادی از مصرف زغال دست بکشند.
به اعتقاد این ایالت ها، جلوگیری از کاربرد زغال سنگ می تواند موجب از میان رفتن خیلی از مشاغل در ایالت های صنعتی شود.
بنابر گزارش یورونیوز، این ایالت ها ۴۴ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای ایالات متحده را در سال ۲۰۱۸ تشکیل می دادند و از سال ۲۰۰۰ تا حالا بطور متوسط تنها ۷ درصد از تولید آلاینده ای خودرا کاهش داده اند. ایالات متحده حدودا ۱۴ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای جهان را به خود اختصاص می دهد و بدین سان ۱۹ ایالت صنعتی آمریکا مسئول تولید بیش از ۶ درصد از گازهای گلخانه ای جهان هستند.
منبع:

1401/04/11
20:03:19
5.0 / 5
549
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد