نقش تغییرات آب وهوایی در گسترش تب دنگی

نقش تغییرات آب وهوایی در گسترش تب دنگی

آبیاری: خراسان رضوی حدودا نیمی از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می کنند که در معرض خطر تب دنگی، یک بیماری عفونی منتقله از پشه، هستند که توسط ویروس دنگی ایجاد می شود. از آنجا که تولید واکسن های ایمن و موثر مقابل این ویروس دشوار است، کنترل جمعیت پشه ها موثرترین راهبرد برای جلوگیری از شیوع این بیماری شمرده می شود.به نقل از ارث، یک گروهی بین المللی از دانشمندان دریافته اند افزایش سه عامل آب وهوایی شامل بارندگی، دما و گرم شدن اقیانوس ها می تواند رشد جمعیت پشه ها را در بعضی مناطق همچون سریلانکا پیش بینی و در نتیجه فرصت هایی را برای صدور هشدارهای اولیه در مورد شیوع این حشرات فراهم آورد.

در برخی مناطق همچون سریلانکا الگوهای انتقال دنگی از بارش های موسمی در این کشور پیروی می کند که در ماه جولای و بعد از شکل گیری بادهای موسمی جنوب غربی به اوج خود می رسد.

در حالی که دانشمندان مدت هاست می دانستند که رابطه ای بین متغیرهای آب وهوایی و فراوانی الگوهای تغذیه و طول عمر پشه (ناقل اصلی انتقال بیماری) وجود دارد، رابطه دقیق بین آب وهوا و فعالیت حشرات هنوز به درستی درک نشده است.

پیش بینی می شود انتقال دنگی به سبب تغییرات آب وهوایی تشدید شود.

یسیم توزان، از پژوهشگران این مطالعه در دانشگاه نیویورک، در این خصوص اظهار داشت: اگر بتوانیم از داده های آب وهوا برای پیش بینی الگوهای فصلی پشه ها استفاده نمائیم، این اطلاعات بموقع به مقامات بهداشت عمومی اجازه می دهد بطور فعال عملیات کنترل پشه ها را مدیریت کنند.

پراساد لیاناژ، سرپرست این تحقیق نیز عنوان کرد: عوامل آب وهوایی ظرفیت این را دارد که به عنوان پیش بینی کننده فعالیت پشه ها در زمان های مختلف عمل و ممکنست ما را قادر به تعیین کمیت خطر و اجرای مداخلات موثر کنترل پشه پیش از ظهور بیماری هایی مانند دنگی کند.

این مطالعه در مجله The Lancet Planetary Health انتشار یافته است.

منبع:

1401/04/19
14:27:25
5.0 / 5
506
تگها: آب , ایمن , بهداشت , هوا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد