معاون بهداشتی سازمان دامپزشكی در گفت و گو با آبیاری:

جزئیات طرح ذبح دام قربانی در كشتارگاه ها برای مقابله با شیوع ویروس كرونا

جزئیات طرح ذبح دام قربانی در كشتارگاه ها برای مقابله با شیوع ویروس كرونا

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشكی كشور با تشریح جزئیات طرح ذبح دام در عید قربان، اظهار داشت: شهروندان می توانند دام زنده مورد نیاز خودرا بوسیله اینترنتی و تلفنی خریداری كنند و دام برای ذبح با سپری كردن مراحل لازم به كشتارگاه منتقل و پس از 24 ساعت گذراندن مراحل سردخانه ای، لاشه دام به متقاضیان تحویل داده می شود.


«سید بهمن نقیبی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: باتوجه به شیوع بیماری کووید - ۱۹ و شرایط ویژه در تمامی استان های کشور خصوصاً وضعیت قرمز در استان تهران و نظر ستاد فرماندهی مبارزه با کرونا و استعلام شهرداری تهران درباب نحوه برگزاری مراسم عید قربان بمنظور جلوگیری از تجمع و مسافرت های درون شهری و برون شهری و مخاطرات موجود در محل های عرضه دام، بدین سبب مراسم قربانی امسال به شکل سنوات قبل برگزار نمی گردد.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اظهارداشت: بدین سبب امسال نذر عید قربان به شکل کمک های مومنانه و یا ستاندن اجازه یا استفتا از مراجع و دفتر مقام معظم رهبری به روش های دیگر ادا شود.
وی افزود: سازمان دامپزشکی کشور برای به حداقل رساندن مخاطرات ناشی از عدم اجرای کامل پروتکل های بهداشتی بیماری کووید - ۱۹ و جلوگیری از تجمع مردم در برگزاری مراسم عید قربان روش های جایگزین همچون هماهنگی با انجمن صنفی کشتارگاه های دام، انجمن های صنفی کارفرمایان صنعت بسته بندی مواد پروتئینی کشور و اتحادیه صنف قصابان در نظر گرفته شده است.
نقیبی اظهار داشت: امسال یک هزار و ۶۰۰ اکیپ ثابت و سیار دامپزشکی بر فعالیت عرضه دام توسط شهرداری ها، کشتارگاه ها و مراکز بسته بندی، نظارت بهداشتی سختگیرانه خواهند داشت.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اظهارداشت: همین طور امسال حدود ۳۵۴ کشتارگاه در سراسر کشور برای کشتار دام های عید قربان اعلام آمادگی کرده اند که همین مورد می تواند در کاهش شیوع بیماری کووید - ۱۹ موثر باشد.
نقیبی اشاره کرد: در این روش شهروندان می توانند دام زنده مورد نیاز خودرا بوسیله اینترنتی و تلفنی خریداری کنند و دام برای ذبح با سپری کردن مراحل بازرسی، نظارت های بهداشتی و شرعی به کشتارگاه منتقل و بعد از ۲۴ ساعت گذراندن مراحل سردخانه ای، لاشه دام به متقاضیان تحویل داده می شود.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اظهارداشت: انجمن های صنفی کارفرمایان صنعت بسته بندی مواد پروتئینی کشور نیز در این شرایط اعلام آمادگی کرده اند تا در روز عید قربان، گوشت قربانی مردم را به صورت بسته بندی بشقابی با لیبل نذری و قربانی به مردم تحویل دهند.
نقیبی اشاره کرد: همین طور اتحادیه صنف قصابان کشور اعلام آمادگی کرد در شرایط شیوع بیماری کووید - ۱۹ مردم در صورت مراجعه به قصابی ها با خرید توافقی دام و انتقال به کشتارگاه ها بعد از ۲۴ ساعت سپری کردن مراحل سردخانه ای، لاشه کامل دام به متقاضیان تحویل داده شود.
وی افزود: ذبح و کشتار دام زنده در کشتارگاه ها با رعایت اصول بهداشتی می تواند از بروز بیماری هایی همچون تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نیز جلوگیری کند.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور افزود: همین طور مسئولین میادین میوه و تره بار استان تهران اعلام نمودند مردم می توانند با شماره تلفن ۵۵۰۵۰۰۰۰ و سایت www.damebehdashti.tehran.ir دام زنده مورد نیاز عید قربان را به صورت آنلاین خریداری و از کشتارگاه ها تحویل بگیرند.
نقیبی از مردم خواست امسال برای حفظ سلامت جامعه و جلوگیری از شیوع بیماری کووید - ۱۹ در روز عید قربان، از ذبح دام زنده در معابر، خیابان ها، خیریه ها، بهزیستی ها، کمیته امداد و خانه های ایتام که دارای قربانگاه های کوچک هستند، اجتناب کنند و دام های نذری خودرا در کشتارگاه ها با شرایط بهداشتی و استریل ذبح کنند.


1399/05/10
23:13:51
5.0 / 5
2029
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد