به مناسبت روز جهانی حفاظت از اكوسیستم مانگرو اعلام شد

تخریب بیشتر از ۴۰ درصد جنگل های مانگرو در بعضی کشورها

تخریب بیشتر از ۴۰ درصد جنگل های مانگرو در بعضی کشورها

آبیاری: هر ساله در تاریخ ۲۶ ژوئیه ˮروز جهانی محافظت از اکوسیستم مانگروˮ گرامی داشته می شود.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، مانگرو، پوشش گیاهی شامل درختان و بوته هایی است که در زیستگاه های آبرفتی و آب شور ساحلی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری می رویند.
جنگل های مانگرو هم اکنون مساحتی بالغ بر ۱۴.۸ میلیون هکتار را پوشش می دهند. همینطور تخمین زده می شود که بعضی از کشورها بیشتر از ۴۰ درصد از جنگل های مانگرو خویش را بین سالهای ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۵ میلادی از دست داده اند.
در بین گیاهان، پوشش گیاهی مانگرو منحصر به فرد است. ریشه های آنها در زمین غرقابی و تقریباً فاقد اکسیژن است. همینطور برگها و تنه آنها هم برای تنظیم میزان شوری مهندسی شده است.
آنها برای تولید مثل بذر افشانی نمی کنند بلکه نهال بذری (نهال بذری اسپوروفیت جوان گیاه است که از رویان یک بذر ایجاد می شود) خویش را پخش می کنند.
مانگروها در منطقه جزر و مدی بین خشکی و دریا قرار داشته و فواید زیادی برای مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری هم دارند. آنها محل زندگی و پرورش جانوران دریایی هستند و از تنوع زیستی محافظت می کنند. مانگروها همینطور با فرسایش خاک سواحل هم مبارزه می کنند.
به گزارش سایت اطلاع رسانی یونسکو (UNESCO)، در سال ۲۰۱۵ میلادی، یونسکو روز جهانی محافظت از اکوسیستم مانگرو را به منظور افزایش آگاهی در مورد این پوشش های گیاهی پرارزش و این که چقدر در معرض خطر هستند، تعیین کرد.1401/05/04
21:56:15
5.0 / 5
644
تگها: آب , جنگل , درخت , سایت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد