معاون یگان حفاظت محیط زیست اعلام كرد:

آتش هورالعظیم به ایران نرسیده است

آتش هورالعظیم به ایران نرسیده است

معاون یگان حفاظت محیط زیست، ضمن اشاره به نرسیدن آتشسوزی هورالعظیم به ایران اظهار نمود: در صورت سرایت آتشسوزی هوراعظیم به ایران، یگان هوایی و نیرو های یگان حفاظتی فعال می باشند و آمادگی کامل برای اطفاء حریق را داریم.منوچهر فلاحی در گفتگو با ایسنا، به حریق تالاب هورالعظیم در عراق اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون حریق به سبب خشکی تالاب تنها در سمت عراق است. در عراق انسجام اقداماتی که در ایران برای اطفاء حریق صورت می گیرد وجود ندارد. به سبب خشکی تالاب و حریق در محدوده بزرگی از تالاب به سبب جهت وزش باد به سمت ایران تنها شاهد ورود دود و خاکستر ناشی از سوختن تالاب در ایران هستیم.
وی اشاره کرد: در ایران فعلاً مشکل خاصی نداریم و در صورت سرایت آتش به کشور بلافاصله توسط یگان هوایی و نیروهای یگان حفاظتی فعال در کشور حریق را اطفاء می نماییم.
فلاحی اشاره کرد: در هر نقطه از ایران در صورت حریق با ارسال مختصات نقطه آتش سوزی، یگان هوایی بلافاصله بعد از بررسی مخازن آب، تیم خویش را ارسال می کند و جای نگرانی وجود ندارد.
معاون یگان حفاظت محیط زیست به مبحث حقابه تالاب اشاره و اظهار نمود: در وضعیت حاکم در کشور، بر مبنای آمار، بارش ها بسیار کمتر از حد معمول است و طبیعتا این مساله بر تالاب ها و معیشت مردم محلی به سبب کشاورزی و دامپروری که وابسته به آب هستند هم تأثیر می گذارند.
وی به حریق در وسط تالاب اشاره نمود و توضیح داد: در صورت حریق در وسط تالاب، وسیله اطفاء حریق بالگردها خواهند بود که باز هم جای نگرانی وجود ندارد و یگان هوایی فعال می باشند و بلافاصله اعزام می شوند.
فلاحی باتوجه به پیوستگی تالاب هورالعظیم در ایران و عراق اظهار داشت: احتمال سرایت آتش به ایران وجود دارد چونکه تالاب در عراق خشک است و در ایران هم بعضی حوضچه ها آب کافی ندارند.
وی ادامه داد: از شروع سال تا به هم اکنون که در اوج گرما در مردادماه هستیم مشکل جدی در تالاب نداشته ایم و در صورت مشکل، نیروهای یگان حفاظتی و مردم محلی مشکل را برطرف کرده اند.
معاون یگان حفاظت محیط زیست، به عدم مرز در موضوعات محیط زیستی اشاره نمود و افزود: در حریق سال قبل که در ترکیه رخ داد ایران به کمک ترکیه رفت. در عراق هم در صورت درخواست کمک با بررسی در سطح مقامات وزارت امور خارجه و باتوجه به برگزاری اجلاس سران محیط زیست که به تازگی برگزار شد، فارغ از بحث های مالی، بطور قطع مشکلی نیست و کمک می نماییم.

فلاحی به توضیحاتی درباره تالاب هورالعظیم پرداخت و اظهار داشت: تالاب هورالعظیم حدود ۳۶۰ هزار هکتار مساحت دارد که ۱۲۰ هزار هکتار آن داخل ایران و ۲۴۰ هزار هکتار در عراق است، به عبارتی دو سوم آن در خاک عراق و یک سوم داخل ایران است. آب قسمت تالاب در عراق در گذشته از دجله تأمین می شد که هم اکنون به سبب طرح های کشور ترکیه و سدسازی های انجام شده آبی در تالاب وارد نمی گردد، مگر توسط بارندگی های سطحی که حدودا به حساب نمی آید.

فلاحی به حقابه تالاب در ایران که از سمت کرخه پر می شده اشاره نمود و اضافه کرد: در حالت ایده آل و تر سالی باید یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب در حقابه تالاب وجود داشته باشد؛ اما در وضعیت خشکسالی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب و در حالت نرمال ۱.۶ میلیارد بر مترمکعب.

وی به وضعیت حال حاضر تالاب اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون در سمت عراق در کل آب تالاب تأمین نمی گردد و حدودا خشک است؛ اما در سمت ایران با حوضچه بندی تالاب پنج عدد حوضچه داریم که بعضی کاملا خشک شده و بعضی مقدار کمی آب دارند.

معاون یگان حفاظت محیط زیست باتوجه به شرایط خشکسالی توضیح داد: هم اکنون بارندگی هم در عراق و هم در ایران چه در وضعیت تر سالی و چه در وضعیت نرمال وجود ندارد و با مشکل کم آبی روبه رو هستیم.

فلاحی به شرایط کرخه هم اشاره نمود و اظهار داشت: کرخه هم بواسطه شرایطی که در بحث کشاورزی مردم محلی، کاهش بارندگی و حجم رواناب موجود در رودخانه در آن حاکم است، باز هم میزان آب کافی را به تالاب نمی رساند. در نتیجه تالاب در سمت ایران هم به سبب خالی بودن آب حقابه و باتوجه به گرما و تبخیر آب، مشکلات خاص خویش را دارد.

وی مهم ترین مشکل تالاب را حقابه آن دانست و توضیح داد: به سبب کمبود بارندگی اولویت وزارت نیرو آب آشامیدنی مردم است. در صورت بهبود شرایط انتظار می رود حقابه تالاب به صورت کامل تامین گردد. باتوجه به شرایط تغییر اقلیم در دنیا ایران هم تحت تأثیر قرار گرفته است و در وضعیت فعلی امکان تأمین حقابه در وضعیت خشکسالی هم فراهم نیست.

معاون یگان حفاظت محیط زیست به بارندگی سیل آسا در سال ۹۸ اشاره نمود و اضافه کرد: در صورت رخ دادن شرایطی مانند سال ۹۸ باید با مدیریت درست به فکر شرایط پس از آن هم باشیم.

فلاحی در آخر به تغییر الگوی کشت اشاره نمود و اظهار داشت: در آن منطقه برنج کاری توسط مردم محلی صورت می گیرد. نمی توان معیشت مردم را گرفتار تغییر نمود هر چند که ممنوعیت هایی هم وجود دارد بلکه باید جایگزین برای آن داشته باشیم و به جای پاک کردن صورت مساله و راهکاری عملیاتی را طراحی نماییم.
1401/05/07
14:14:41
5.0 / 5
646
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد