نماینده مجلس:

تاسیس سازمان خرما در کشور لازم است

تاسیس سازمان خرما در کشور لازم است

به گزارش آبیاری نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برطرف نمودن مسائل و مشکلات مربوط به محصول خرما در گرو تاسیس سازمان این محصول در کشور است که باید هرچه سریع تر این خواسته عملیاتی شود.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، غلامحسین کرمی روز پنجشنبه در نشست میز ملی خرما در دشتستان اضافه کرد: تاسیس سازمان خرما مانند چای، پسته، گندم و برنج در کشور برای ساماندهی مشکلات این محصول لازم است.
کرمی بیان کرد: در زمان حاضر تنها ۲ استان تولید کننده چای درکشور وجود دارد اما برای این محصول سازمان چای تعریف شده این درحالی است که بین هشت تا ۱۰ استان کشور درگیر خرما هستند اما این محصول هیچ متولی ندارد.
وی اشاره کرد: تا آن زمان که برای محصول خرما متولی و سازمانی در کشور وجود نداشته باشد تا حمایت و نسبت به برطرف نمودن مشکلات آن اقدامی انجام دهد این مشکلات همچنان وجود خواهند داشت.
کرمی افزود: در گذشته ادعا کردند که تشکیل سازمان خرما گیر قانونی دارد اما امسال که دولت موظف است برنامه هفتم توسعه را به مجلس ارائه کند می تواند نسبت به تاسیس این سازمان اقدام نماید.
وی اظهار نمود: حواسمان باشد تا آن زمان که امور مربوط به محصول خرما بصورت فردی و حاشیه ای دنبال شود و طُفیلی دیگران باشد کار در مورداین محصول به نتیجه نمی رسد.
کرمی با تاکید بر نیاز کشور به مدیریت عاشورایی اظهار داشت: امروز مملکت به مدیریت عاشورایی نیاز دارد.
وی تصریح کرد: مدیریت عاشورایی مدیریت شعاری نیست در اینطور مدیریت ریسک پذیری باید بالا باشد، زمان حذف شود، خستگی را خسته کرد و پیگیری ها باید به اندازه ای باشد که بتوانیم به نتیجه برسیم و برای حل مشکل محصول خرما نیز به چنین مدیریتی نیاز است.
نماینده مردم دشتی و تنگستان اظهار داشت: تا حالا کار در مورد خرما بصورت جدی دنبال نشده و هرچه بوده نشستند، گفتند، برخاستند و تا جلسه بعد فراموش شد و امروز برای رسیدن به نتیجه لازم به مدیریت عاشورایی دراین زمینه نیاز است.
وی با تاکید بر ضرورت تعریف برنامه دراز مدت برای خرما اضافه کرد: امسال مشکل این محصول و نخلداران با خرید تضمینی حل شود اما آیا می شود این راهکار را برای سالهای بعد نیز تکرار کرد.
کرمی بر ضرورت برطرف نمودن مشکل نخلداران متضرر از سیل اخیر اصرار کرد.
اجرای مصوبه های جشنواره قبلی خرما لازم است
رئیس اتاق تجاری استان بوشهر اظهار داشت: اجرا و عملیاتی کردن مصوبه های مطرح شده در بیانیه جشنواره قبلی خرما که با هدف برطرف نمودن مشکلات پیش روی این محصول تدوین شده لازم است و باید عملیاتی شود.
خورشید گزدرازی اضافه کرد: اجرائی شدن مصوبه های بیانیه های گذشته جشنواره خرما دلگرمی برای تولید کنندگان و متولیان این بخش است که می طلبد زمینه اجرای آنها فراهم گردد.


وی بیان کرد: ۳۰ درصد مصوبه ها و دستور کار شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر در رابطه با بخش کشاورزی و نخیلات بوده است.
گزدرازی خطاب به نمایندگان مردم دشتستان و دشتی و تنگستان تصریح کرد: این گفتمان قشنگی است اما از شما نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تقاضا می شود پیگیر اجرای مصوبه ها در وزارتخانه های صمت و جهاد کشاورزی باشید برای اینکه اگر این مصوبه ها اجرائی شود صنعت خرما بیش از این توسعه می یابد.
وی افزود: یکی از این مصوبه هایی که توانست قسمتی از مشکلات نخلداران را حل کند اختصاص ۵۰۰ میلیاردریال برای اصلاح و نوسازی نخیلات، تخصیص ۳۰ هزار میلیاردریال برای مبارزه با آفت چوبخوار خرما، تفاهم نامه مهارت آموزی و توانمندی و پشتیبانی از کارگران نخیلات، ترویج مصرف خرما و جایگزین کردن آن بجای قند و شکر در دستگاه های اجرائی و تقاضای قرار دادن خرما در کترینگ شرکت هواپیمایی بود که قسمتی از آنها اجرا و برخی دیگر هنوز اجرائی نشده است.
گزدرازی اظهار داشت: تلاش می شود با برگزاری میز ملی خرما زمینه افزایش مصرف این محصول در بازار داخلی و صادرات آن فراهم گردد و زمینه حضور متولیان این بخش در نمایشگاه های داخلی و خارجی حمایت و تقویت شود.
وی با اشاره به وجود مشکلات گوناگون صادرکنندگان در حوزه برگشت ارز اضافه کرد: انتظار می رود بتوانیم در قبال صادرات خرما زمینه واردات میوه های گرمسیری و جایگزین کردن آنها را فراهم نماییم.
گزدرازی همین طور بر ضرورت ارائه تسهیلات ارزان برای کنترل عرضه و بازار خرما به دست اندرکاران امر تولید و بسته بندی اصرار کرد.
میز ملی خرما با مشارکت نمایندگان ۶ استان فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان، خوزستان و هرمزگان و بوشهر با حضور نمایندگان وزارتخانه های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و امور خارجه و دیگر بخش های متولی خرما در سطح ملی و استانی در دشتستان درحال برگزاری است.
هدف از تشکیل این میز ملی خرما پشتیبانی از کشاورزان و تولیدکنندگان و بازار فروش این محصول است و این رویداد در امتداد تثبیت قیمت مناسب آن برگزار شده است.
هر سال میز ملی خرما در آذر ماه تشکیل می شد ولی باتوجه به حساسیت قیمت این محصول ۲ ماه پیش از برداشت محصول، نشست این میز امسال در استان بوشهر برگزار می گردد تا برنامه ریزی لازم برای تثبیت قیمت خرما صورت گیرد و نگرانی کشاورزان و نخلداران دراین زمینه اختتام یابد.منبع:

1401/05/14
11:45:42
5.0 / 5
671
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد