صیادان میگو در بوشهر به دریا زدند

صیادان میگو در بوشهر به دریا زدند

به گزارش آبیاری معاون صید و بنادر ماهیگیری استان بوشهر اظهار داشت: با بیان کمیته مدیریت صید این استان و بر طبق نتایج گشت های تحقیقاتی پژوهشکده میگوی کشور مستقر در بوشهر، صیادان قایقی از امروز ۱۸ مرداد صید میگو معروف به «طلای صورتی جنوب» را در خلیج فارس شروع کردند.


بهزاد حیدری روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: همینطور برپایه این مصوبه لنج های صیادی هم می توانند با یک روز فاصله (۱۹ مرداد ماه) برای صید میگو به دریا عزیمت و تورهای خویش را بگسترانند.
وی بیان نمود: پژوهشکده میگو مستقر در بوشهر در گشت های تحقیقاتی خود با بررسی ذخایر میگو در ۳۰ منطقه از آب های این استان صید را آزاد اعلام نموده است.
حیدری عنوان کرد: هشت هزار صیاد در چارچوب یکهزار و ۴۷۴ قایق و ۵۳۷ فروند موتورلنج در استان بوشهر فعال می باشند و شناورهایی که مجوز صید می گیرند برای صید میگو در ۳۵ صیدگاه در خلیج فارس عازم دریا می شوند.
وی افزود: مجوز صید میگو برای قایق ها ۲۴ ساعت است و باید هر روز مجوز صید خویش را تمدید کنند و برای لنج های صیادی هم چهار تا پنج روزه صادر می شود.
معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر افزود: برابر کنوانسیون بین المللی صید در محدوده یک تا ۲ مایل فاصله از ساحل که بعنوان نوزادگاه آبزیان به حساب می آید ممنوع می باشد.
وی افزود: ممنوعیت صید در نوزداگاه های میگو مانند اطراف نیروگاه اتمی، منطقه دلوار کمتر از عمق پنج متر، اطراف مُطاف عمق کمتر از ۱۰ متر و زیستگاه های مصنوعی مُنگُف، یَروَل، گناوه، دیر و خارگ که بعنوان زیستگاه و چراگاه مصنوعی به شمار می روند تا شعاع نیم مایلی تعیین شده است.
حیدری خاطرنشان کرد: همینطور بنا به مصوبه مدیریت کمیته صید، همینطور صیادی میگو زیر عمق پنج متری آب برای قایق های صیادی ممنوع اعلام شده است.
وی تصریح کرد: خلیج فارس خوان نعمت الهی است و حفظ، حراست، صیانت و نگهداری از آبزیان و ذخایر دریایی بعنوان یک وظیفه ملی و همگانی است که باید مورد توجه بهره برداران قرار گیرد.
معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر بیان نمود: طبق گزارش تحقیقاتی موسسه پژوهشکده میگو در استان بوشهر پیشبینی می شود سال جاری وضعیت صیدگاه های این استان نسبت به سال قبل ضعیف تر باشد و صید سال جاری نسبت به سال قبل چند درصد کاهش خواد داشت.
حیدری افزود: صیادان بوشهری سال قبل بیشتر از ۲ هزار تن میگو از آب های این استان صید کردند.
پیش بینی صید ۱۵۰۰ تن میگو در آب های استان بوشهر
رئیس پژوهشکده میگوی کشور اظهار داشت: برپایه بررسی های انجام شده از ۲۳ ایستگاه تحقیقاتی در ۹۰ کیلومترمربع پیشبینی می شود سال جاری با ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش، میزان یکهزار و ۵۰۰ تن میگو در آب های استان صید شود.
عقیل دشتیان نسب اضافه کرد: در بازه زمانی تعیین شده برای صید میگو در استان بوشهر صید این گونه آبزی برای همه استانهای جنوبی ممنوع و تنها در استان بوشهر مجاز است و سپس در اواخر شهریور و اوایل مهر در استان هرمزگان آزاد می شود.
وی اظهار نمود: با عنایت به وضعیت ذخیره میگو، کاهش ۲۰ درصدی شناورها و تلاش آنها در فصل صید سال جاری اجبار است.
دشتیان نسب ادامه داد:: سال گذشته در کشور هشت هزار تن میگو صید شد که بیشترین صد میگوی سال قبل در آب های استان خوزستان با گونه سرتیز بود؛ ۹۰ درصد جمعیت میگوی ببری در استان بوشهر است که هم به صرفه تر و هم بازارپسندی بالایی دارد.
استان بوشهر دارای ۳۲ بندر صیادی است که در ۲۵ بندر آن بعنوان مرکز تخلیه صید، مجوز صید میگو صادر می شود.
میگو به علت ارزآوری و صادرات بالا به طلای صورتی جنوب مشهور است.منبع:

1401/05/19
11:46:35
5.0 / 5
569
تگها: آب
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد