رونق کشت دوم برنج در مازندران فراتر از مرز خطر

رونق کشت دوم برنج در مازندران فراتر از مرز خطر

آبیاری: کشت دوم برنج در مازندران این روزها به دنبال بارندگی میانه ماه مرداد در حالی رونق گرفته است که کارشناسان و مسئولان نسبت به خطرپذیری بیش از اندازه به خاطر خشکسالی و فراتر رفتن دوره داشت و برداشت از فصل مناسب، هشدار می دهند.


مشاهدات خبرنگار ایرنا از مناطق مختلف مازندران نشان میدهد کشاورزان به خاطر مناسب بودن قیمت برنج و مشاهده روان آب در رودخانه ها و نهرهای کشاورزی و افزایش میزان آب آببندان ها همچنان به رغم گذشت زمان مناسب، سخت درحال شخم و شیار شالیزارها برای انجام کشت دوم هستند.
بارندگی های سیل آسای ششم و هفتم مرداد امسال و ادامه بارش های پراکنده طی دو هفته اخیر سبب جاری شدن روان آب در خیلی از رودخانه های استان به ویژه در مناطق غربی و مرکزی مازندران شده است و همین وضعیت خیلی از کشاورزان این مناطق را بر آن داشت تا به کشت دوم برنج روی بیاورند.
اگر چه بررسی ها نشان میدهد بارندگی و روان آب رودخانه ها شرایط را برای شخم و شیار که بیشترین نیاز آبی را در پروسه کشت شالی دارد، فراهم نموده است، اما کارشناسان کشاورزی تاکید دارند باتوجه به دوره زمانی ۹۰ روزه ای که ارقام برنج کیفی مانند طارم محلی برای رسیدن به مرحله برداشت نیاز دارند، خطر آفت نسل سوم و چهارم کرم ساقه خوار، کمبود آب و سرمای پاییزی در کمین کشت دوم برنج است و کشاورزانی که به هشدارهای کارشناسی توجه نکنند، متضرر خواهند شد.
پیش از این هم جهاد کشاورزی مازندران به شالیکاران هشدار داده بود بعد از دهم مرداد ماه کشت دوم برنج را به روش نشاء مجدد انجام ندهند چون در چنبره خطرات مختلف به ویژه کم آبی و سرمای پاییزی گرفتار خواهند شد.
طبق آمار رسمی جهاد کشاورزی مازندران، تا کنون برداشت شالی از حدود ۹۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان عمدتاً در زمینه آبریز هراز انجام شده است و هم اکنون بیشتر شالیکاران این منطقه در شهرستان های محمودآباد، بابلسر، فریدونکنار، آمل و بابل مشغول آماده سازی شالیزاری برای نشای مجدد هستند ؛ روشی که بیش از کشت اول نیاز به آب دارد و هزینه برتر هم به حساب می آید.
مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا هم نشان میدهد که بیش از ۹۰ درصد از شالیکاران حوزه دشت هراز که تا حالا محصول کشت نخست برنج را جمع آوری کرده اند به دنبال کشت دوم به روش نشاء مجدد و یا پرورش ساقه یا دونوچ هستند. میزان استقبال از کشت دوم در این منطقه نشان میدهد که امسال احتمالاً سطح زیر کشت دوم برنج در مازندران از سال قبل بیشتر شود در صورتیکه دستکم تا حالا میزان خشکسالی استان نسبت به پارینه بیشتر بوده است.
طبق آمار جهاد کشاورزی مازندران پارینه ۸۵ هزار هکتار از شالیزارهای استان زیر کشت دوم برنج رفته بود که از این میزان ۲۵ هزار هکتار به روش نشاء مجدد و ۶۵ هزار هکتار به روش پرورش ساقه یا دونوچ (رتون) بود.

عبور از خط قرمز ممنوعیت ها
کشت نخست برنج در مازندران با استفاده از ذخایر منابع آبی پایدار شامل سدها، آببندان ها و چاه ها انجام می شود، اما کشت دوم بطور کامل به روان آب رودخانه ها، نهرهای کشاورزی و آببندان ها وابسته است. به عبارتی هرگونه برداشت از سدها و چاه های کشاورزی برای کشت دوم ممنوعست و بنابراین هم اقدام شالیکاران برای کشت دوم در این شرایط خشکسالی به اعتقاد کارشناسان، عبور از خط قرمز ممنوعیت ها به حساب می آید.
رییس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با هشدار به کشاورزان نسبت به خطرپذیری بالای کشت دوم از دهم مرداد ماه به بعد، اظهار داشت: باتوجه به اهمیت شرائط آب و هوایی روزهای فصل پائیز برای به بار نشتن خوشه های برنج کشت دوم، به ازای هر روز تاخیر بعد از دهم مرداد، خطر پذیری از میان رفتن محصول افزایش می یابد.
علی محمد رمضانی با اظهار اینکه بارندگی مرداد ماه مازندران که در پیک برداشت شالی و در حقیقت دوره « انجیرپزان » رخ داده، همه را شوکه کرده است، توضیح داد: تغییرات اقلیمی نشان میدهد که نمی توان امید زیادی به تحقق پیش بینی های دراز مدت هواشناسی برای بارندگی داشت.
وی با توضیح این نکته که انواع ارقام برنج کیفی طارم محلی و حتی ارقامی مانند بهنام، کوهسار و تیسا نیز حداکثر به ۸۰ روز زمان نیاز دارند، افزود: شالی بعد از نشا کاری همیشه نیاز به آب دائم دارد، در صورتیکه روان آب رودخانه ها در ایام آینده به حداقل خواهد رسید و اگر بارندگی نداشته باشیم، بی آبی برای کشت دوم قطعی است.
رمضانی اظهار داشت: از طرفی چاه های کشاورزی منطقه مرکزی و غرب استان نیز با نادیده گرفتن ممنوعیت قانونی برای برداشت، کم عمق هستند و حداکثر عمقشان ۱۷متر است که باتوجه به نیاز فراوان آب برای شالیکاری بالا کشیدن دائمی آب از این نوع چاه ها نیز همراه با خطر است و این وضعیت هم خطرپذیری کشت دوم را در این مناطق تشدید می کند.
رییس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران همین طور از تداخل نسل سوم چهارم کرم ساقه خوار و سرمای احتمالی پاییزی به عنوان تهدید مهم دیگر برای کشت دوم یاد کرد و بیان داشت: امسال هزینه کشت دوم برنج حتی از کشت اول بیشتر شده است در نتیجه پیشنهاد می شود شالیکاران بجای کشت باردیگر، دستکم روش پرورش باردیگر ساقه شالی یا دونوچ را انجام بدهند که به آب کمتری نیاز دارد.
کارشناس ارشد شالیکاری مازندران از کشاورزانی که مبادرت به کشت دوم کرده اند، خواست تا اگر کاه وکلش را از زمین بیرون نیاوردند در کوددهی به موقع به ویژه به میزان مصرف کود در این زمین ها بسیار دقت کنند، چونکه با خطر کاهش پنجه دهی مواجه خواهند شد.

تهدید جدی برای سفره های زیرزمینی
مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آبی شرکت آب منطقه ای مازندران هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با وجود تاکیدهای مکرر در سالهای اخیر درباره زیان های کشت دوم برنج برای وضعیت منابع آبی مازندران، بارندگی های اخیر سبب شد تا همچنان شاهد مبادرت به کشت دوم در مازندران هستیم.
سید مهدی عمادی اضافه کرد: مازندران امسال در وضعیت استمرار خشکسالی قرار دارد و پرهیز از کشت دوم باید بطور جدی در دستور کار کشاورزان باشد ضمن اینکه موضوع را در جلسات مختلف با جهاد کشاورزی مطرح و تاکید کردیم که شرایط برای کشت دوم در مازندران فراهم نیست.
وی بیان داشت: موضوع ممنوعیت کشت دوم امسال نیز بطور مکتوب به فرمانداری ها، بخشداری ها و مدیران مرتبط نیز اعلام گردید و جهاد کشاورزی مازندران هم با ممنوعیت کشت دوم موافق است، اما متاسفانه کماکان شاهد بی توجهی جامعه به وضعیت منابع آبی استان هستیم.
مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آبی شرکت آب منطقه ای مازندران یکی از دلیلهای اصلی استقبال کشاورزان به کشت دوم به رغم هشدارهای کمبود آب و خطر آفات را وضع بازار و قیمت برنج دانست و هشدار داد: این وضعیت طبیعتا به منابع آب زیرزمینی استان لطمه زیادی وارد خواهدنمود.
طبق پیش بینی هواشناسی مازندران دمای هوای استان از امروز چهارشنبه بصورت تدریجی افزایش می یابد به شکلی که این افزایش دما در شهرهای ساحلی و جلگه ای بین ۲ تا ۶ و در مناطق کوهستانی نیز بین پنج تا هشت درجه خواهد بود.
مازندران ۴۲ درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.منبع:

1401/05/20
12:22:25
5.0 / 5
559
تگها: آب , اقلیم , سفر , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد