مدیر امور عشایر استان تهران:

مسیرهای سیل زده عشایر استان تهران بازگشایی شد

مسیرهای سیل زده عشایر استان تهران بازگشایی شد

به گزارش آبیاری، مدیر امور عشایر استان تهران با اشاره به وقوع سیل در مناطق عشایری این استان اعلام نمود: با تلاش شبانه روزی کلیه مسیرها بازگشایی شد.


فرشید ذبیحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بدلیل وقوع سیل در مناطق عشایری شهرستان های شمیرانات، فیروزکوه و دماوند بیش از ۲۰۰ کیلومتر از مسیرهای رفت و آمد عشایر گرفتار تخریب و بسته شد که با تلاش شبانه روزی کلیه این مسیرها بازگشایی شد.
وی اضافه کرد: با همکاری فرمانداران و کوشش های انجام شده اکنون تمامی مسیرها در مناطق عشایری استان تهران در خدمت عشایر است و عبور و مرور عشایر خصوصاً در ارتفاعات بدون هیچ مشکلی در حال انجام می باشد.
استان تهران ۲۵۰۰ هزار کیلومتر مسیر عشایری دارد
ذبیحی با اعلان اینکه استان تهران دارای ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مسیر عشایری است، اظهار داشت: همه ساله بخش عمده ای از این مسیرها برای تسهیل در رفت و آمد عشایر مرمت و بازسازی می شود.
مدیر امور عشایر استان تهران با اشاره به خسارت های وارد شده به عشایر این استان نیز اظهار داشت: تمامی خسارت های وارده شده به عشایر برآورد شده و در مجموع بیش از ۲۰ میلیارد تومان سیل به بخش عشایری خسارت وارد کرد.
وی با اعلان اینکه طبق تقویم کوچ، عشایر تا نیمه شهریورماه در مناطق ییلاقی (سردسیر) استان حضور دارند، اظهار داشت: عشایر هشدارهای هواشناسی را جدی تلقی کنند و همیشه در صورت شرایط نامناسب آب و هوایی به شکل های مختلف عشایر را در جریان قرار می دهیم.


به گفته ذبیحی، تمامی اقدامات خدمت رسانی در زمان مناسب انجام شد و در وضعیت سیل در صورتیکه برخی عشایر چادر و مواد غذایی خودرا از دست داده بودند با همکاری سازمان هلال احمر و فرمانداران خدمات مناسب به این جامعه تولید کننده انجام شد و همین طور شخص استاندار تهران با حضور میدانی خود دستوراتی درباب ارائه خدمات مناسب صادر کرد.
وی با اعلان اینکه عشایر همیشه از حامیان حفظ محیط زیست هستند، اظهار داشت: در سالهای اخیر بواسطه توسعه شهرنشینی تعدادی از مسیرهای رفت و آمد عشایر گرفتار تصرف شد که در جلسه شورای عشایری اخیر که با حضور استاندار تهران انجام شد از رئیس شورای عشایری استان خواستیم که در این مساله ورود کند و اجازه تصرف به راه های عشایری را ندهد.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، ۱۴ هزار و ۳۱۵ نفر از عشایر کشور در استان تهران زندگی می کنند و طبق گزارش مرکز آمار ایران، جمعیت عشایر این استان در ۴۰ سال قبل تا حدودی ثابت بوده و دلیل آن این است که ظرفیت مراتع جوابگوی جمعیت بیشتر نیست.
عشایر استان تهران، قشلاق را در جنوب شرقی استان و در شهرستان های ورامین و پاکدشت و فصل ییلاق را در ارتفاعات البرز و در شهرستان های دماوند و فیروزکوه مستقر می شوند.
جامعه عشایری استان تهران، ترکیبی از عشایر سایر استانهای کشور است که حدود ۳۰۰ سال پیش در قالب چهار ایل و ۲۷ طایفه در مناطق عشایری استان سکونت پیدا کردند.
بامدادان پنجشنبه ۶ مرداد برخی نقاط استان تهران همچون شهرستان های فیروزکوه، دماوند، شمیرانات و پاکدشت با حادثه سیل روبرو شد و این حادثه خسارات زیادی به کشاورزان و عشایر این شهرستان ها وارد کرد.


منبع:

1401/05/23
15:24:26
5.0 / 5
531
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد