مدیركل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها و مراتع:

توسعه کشت گیاهان دارویی از سیاستهای سازمان جنگلها و مراتع است

توسعه کشت گیاهان دارویی از سیاستهای سازمان جنگلها و مراتع است

به گزارش آبیاری، مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: توسعه کشت گیاهان دارویی یکی از سیاستهای جدی این سازمان است چونکه گیاهان دارویی همچون ظرفیت های مغفول کشور است که اگر مورد توجه بیشتری قرار بگیرد ارزش افزوده زیادی به دنبال خواهد داشت.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، ترحم بهزاد روز یکشنبه در جلسه بررسی آخرین وضعیت باغ ملی باریجه در زنجان اضافه کرد: بیشتر از ۶۰ درصد گیاهان دارویی را میتوان در شرایط دیم، در دیمزارها تولید کرد و به دلیل کم توقع بودن این گونه ها در شرایط بحران کم آبی کشور و افت سفره های آب زیرزمینی، توسعه گیاهان دارویی با مصرف آب کمتر، ارزش افزوده بیشتری را تولید می کند.
وی افزود: وجود تنوع اقلیمی یکی از علل به وجود آمدن گونه های بومی و انحصاری مختلف در کشور است که در هر اقلیم تعداد زیادی گونه گیاهی وجود دارد و می توانند به صورت رسمی در سیستم دارویی ایران وارد شوند.
به گفته این مسئول، گیاهان دارویی می توانند جایگزین بسیار مناسبی برای فعالیتهای دامداری در مراتع باشند و با ایجاد پوشش گیاهی، بهره وری چندین برابر دام، ارزش خواهد داشت.
مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه گیاهـان دارویی در مراتع با کوچکترین اقدام احیاء و تولید می شود، افزود: با عملیات بیولوژیک و قرق، پوشش گیاهی آن کامل می شود و رسیدن به تولید کلیماکس و امکان بهره برداری دراز مدت هم میسر می شود.
بهزاد تصریح کرد: استفاده حداکثری از طبیعت و فرآورده های طبیعی در جهت سلامت انسان و رفاه اجتماعی با حفظ چرخه های اکوسیستمی طبیعت، افزایش تقاضای جهانی به محصولات طبیعی و گیاهی استاندارد، باعث افزایش صادرات گیاهان دارویی و ارزآوری، رونق اقتصادی و بهبود معیشت بهره برداران خواهد شـد.


1401/05/23
23:16:01
5.0 / 5
441
تگها: آب , اقلیم , باغ , جنگل
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد