شناسایی ۲۷۰ میلیون هکتار کانون خارجی گرد و غبار

شناسایی ۲۷۰ میلیون هکتار کانون خارجی گرد و غبار

به گزارش آبیاری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه زباله ها بخصوص در استانهای شمالی کشور مشکل ساز شده اند، اظهار داشت: زباله های سراوان سال ها روی هم انباشته شدند و به ارتفاع 90 متر رسیده اند که شیرابه های آن جاری شده و مشکلاتی را به وجود آورده است که در کوشش برای ساماندهی آن هستیم.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، علی سلاجقه با حضور در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به این که در حوزه گردوغبار، اقدامات خوبی انجام شده است اظهار نمود: می دانیم که محیط زیست یک مقوله پویا است، به این معنا که اگر در منطقه ای از دنیا اتفاقی برای محیط زیست رخ دهد تاثیر آن در گوشه دیگر دنیا دیده می شود. مقوله گردوغبار نیز همین طور است و کشورهای همسایه از همدیگر لطمه می بینند.

شناسایی ۲۷۰ میلیون هکتار کانون خارجی گرد و غبار

وی اضافه کرد: در حوزه گرد و خاک در داخل کشور اقدامات خوبی انجام شده است. ستاد مقابله با گردوغبار مستقر در سازمان محیط زیست، کانون های داخلی را شناسایی کرده است و در نشست های مختلف یک برنامه ۱۰ ساله برای کنترل کانون های داخلی تدوین و برای اجرا به دستگاه های مرتبط مانند وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، نفت، صمت و کشور داده شده تا عملیات میدانی شروع شود.

سلاجقه درباره ی برنامه های مقابله با گردوغبار در کشورهای همسایه اظهار داشت: ۲۷۰ میلیون هکتار کانون خارجی گرد و غبار در شمال، شمال شرق، جنوب و جنوب شرق از کشورهای همسایه شناسایی شده که کشور ما را تحت تاثیر قرار می دهد، مقابله با آنها را در قالب یک دیپلماسی فعال شروع کردیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: رییس جمهوری بر این امر تاکید فراوانی دارد و در جلسه هیئت دولت به بنده اصرار کرد که هر چه سریعتر با کشورهای همسایه مذاکره کنید تا مردم از گرد و غبار راحت شوند. بر این اساس مکلف شدیم هر چه سریعتر این کار را انجام دهیم که منجر به امضای پنج تفاهم نامه عملیاتی شد، در نهایت در تیرماه ۱۱ کشور همسایه متاثر از گردوغبار در قالب نشست منطقه ای در ایران گرد هم آمدیم و یک ظرفیت عالی در بحث محیط زیست در کشور به وجود آمد.

وی با اشاره به این که رییس جمهور در مراسم افتتاح این جلسه حضور داشت و در آن مراسم ایجاد یک سازمان منطقه ای محیط زیست و تشکیل صندوق محیط زیست منطقه ای عنوان شد که مورد موافقت حاضران در نشست قرار گرفت عنوان کرد: البته نشست ها مردم را خسته کرده است بدین جهت ما به این ها بسنده نکردیم چون مردم می خواهند خروجی این جلسه ها را ببینند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: نکته قابل توجه این است که مشکلات محیط زیستی یک شبه ایجاد نشدند که یک شبه هم برطرف شوند، اما تلاش می نماییم که سریع تر برطرف شوند. بر این اساس اوایل مهرماه تبادل کارشناس میان ایران و عراق و ایران و سوریه برای شروع کارهای عملیاتی به انجام می رسد.

نشست گلاسکو بامحوریت تغییرات اقلیمی و کاهش گازهای گلخانه ای

سلاجقه در ادامه درباره ی نشست گلاسکو اظهار داشت: این یک نشست با محوریت تغییر اقلیم و کاهش گازهای گلخانه ای انجام شد که در آن بر صفر کردن میزان کربن تاکید گردید. بر این اساس کشور آلمان پیشنهاد کرده بود که باید استفاده از ذغال سنگ کاملا تعطیل شود. برخی کشورها مانند چین مخالفت کرده بودند. ما هم در کشور خودمان معادن خدادادی زیادی داریم که می توانیم به درستی از آنها استفاده نمائیم. البته آلمان بر عدم استفاده از ذغال سنگ تاکید کرد، اما حالا می بینیم به سبب شرایطی که پیش آمده آلمانی ها مجبورند حتی در خانه های خود برای گرمایش از ذغال سنگ بهره گیرند.

وی افزود: در این جلسه بحث تروریسم اقتصادی را مطرح کردم و گفتم که شما، ما را محصور کرده اید و حتی در بحث محیط زیست که یک مقوله یکپارچه و جهانی است ما را تحریم کرده اید، این کار تبعات محیط زیستی بسیاری دارد. در مجموع مسائل خودمان را مطرح کردیم. البته ما با آنکه هیچ تعهدی نداشتیم در حوزه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای قدمهای خوبی برداشتیم، اما در قدم اول قرار بود چهار درصد از میزان انتشار گازهای گلخانه ای خود بکاهیم که با اقدامات انجام شده از این عدد بسیار جلوتر هستیم.

ضعف در قانون استفاده از سلاح برای محیط بانان

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه درباره ی شهادت محیط بان «نجفی»، محیط بان کرمانشاهی در مقابل دادگاه اظهار نمود: سازمان محیط زیست درباره ی پرونده محیط بان نجفی با تمام قوا وارد شده بود و رای اعدام شکست، اما متاسفانه این اتفاق تلخ و دردناک رخ داد و ما محیط بان خودرا از دست دادیم.

وی افزود: متاسفانه در قانون استفاده از سلاحِ محیط بانان، ضعف وجود دارد. ما برای رفع آن، اصلاحیه این قانون را تهیه کردیم که امیدواریم هر چه زودتر تصویب شود. تلاش می نماییم بتوانیم محیط بانان را به جایگاه واقعی رسانده و تحکیم نماییم تا قانونا در حمل سلاح مانعی نداشته باشند.

سلاجقه افزود: متاسفانه وقتی محیط بانان با شکارچی متخلف روبرو می شوند در استفاده از سلاح گرفتار شک و تردید می شوند در صورتیکه افراد متخلف به آسانی به سمت آنها شلیک می کنند که با اصلاح این قانون این مشکل هم برطرف می شود.

شکل گیری قرارگاه عملیاتی پسماند برای مدیریت پسماند

معاون رییس جمهور درباره ی مسئله پسماند زباله ها نیز اظهار داشت: زباله ها خصوصاً در استانهای شمالی کشور مشکل ساز شده اند. به همین دلیل قرارگاه عملیاتی پسماند در وزارت کشور شکل گرفت و همین طور ستاد ملی پسماند در سازمان حفاظت محیط زیست فعال است و هر هفته جلسه آن تشکیل می شود، بر این اساس ۱۲ رویکرد مناسب را برای قرارگاه تهیه کردیم.

وی اضافه کرد: در این قسمت نگاه جامع به پسماند خصوصاً در سه استان شمالی کشور است که در نظر داریم به عنوان الگو اجرا شود و برای آن یک برنامه چهار ساله تدوین کردیم. زباله های سراوان هم سال هاست روی هم انباشته شدند و به ارتفاع ۹۰ متر رسیده اند که شیرابه های آن جاری شده و مشکلاتی را ایجاد کرده است که در کوشش برای ساماندهی آن هستیم.

سلاجقه اظهار نمود: به همین دلیل اعتبار، بازه زمانی، روش کار و دستگاه های متولی مشخص شده اند، متاسفانه پسماند در کشور به باندهای مافیایی تبدیل گشته است که برای مهار و کنترل آن باید دستگاه قضایی ورود کند تا بتوانیم آنرا به ارزش افزوده برای تمام مردم تبدیل نماییم. رییس جمهور هم بر این مسئله تاکید فراوان دارد.

به گفته وی، وزارت بهداشت، هم در حوزه پسماندهای خطرناک و ویژه کارهای خوبی انجام داده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره ی پسماندهای آرادکوه نیز اظهار داشت: در حوزه آرادکوه تهران همیشه نماینده ویژه در جلسات پسماند سازمان محیط زیست حضور دارد تا خروجی جلسات را در قالب الگویی در مجموعه آرادکوه انجام دهد.

وی با اشاره به تولید روزانه ۷۵۰۰ تن زباله در تهران اظهار داشت: یک مسئله مطرح است و آن این که کاش اصلا زباله تولید نمی شد، ولی حالا که تولید می شود باید به مسئله تفکیک از مبدا با جدیت ورود نماییم. در یکی از شهرهای کشور اسنپ برای این کار وجود دارد یعنی هر ساعت از شبانه روز زنگ بزنید به در منزل می آید و زباله ها را می برد. این زباله ها تفکیک و سپس به کفپوش تبدیل می شوند.

محیط زیست، مسئله جهانی است نه سیاسی

سلاجقه همین طور با اعلان اینکه یک بخش اساسی در موضوع گفتمان سازی، رسانه است که شاید در این قسمت در جهت مثبت کار نکردیم اظهار داشت: بر این اساس مقرر است کارگروه ستاد رسانه ای شکل بگیرد.
وی درباره ی گفتمان محیط زیستی اظهار داشت: دین و فرهنگ ما از نظر مولفه های محیط زیستی بسیار غنی است، اصل ۵۰ قانون اساسی، سیاست های ابلاغی ۱۵ گانه رهبری و تاکیدات بر حفظ محیط زیست در قرآن همه موید این ادعا است، اما چرا به آنها جامه عمل نپوشانیم؟ ما دراین زمینه قصور کردیم. رهبری فرمودند محیط زیست یک مسئله درجه یک است و مربوط به این دولت و آن دولت نیست که این جمله سیاست را از محیط زیست دور می کند. همین طور رییس جمهور نیز تاکید دارد که توسعه فرع بر محیط زیست است و در دولت به عنوان یک اصل پذیرفته شده است، بدین سبب باید برای گفتمان محیط زیستی برنامه داشته باشیم که سازمان کارهایی دراین زمینه آغاز نموده است.

معاون رییس جمهور اضافه کرد: اصول دینی و دانش بومی ما برگرفته از طبیعت است، بر این اساس ما شعار سازمان محیط زیست را در خصوص شعار سال " مردم پایه و فناورانه " تعیین کردیم، در حوزه دانش بومی گنجینه های نهانی در کشور داریم که استفاده نمی نماییم، می بینیم که در مسائل محیط زیست چقدر غنی هستیم، اما دست در جیب فرهنگ غربی کردیم. در این جهت معاونت آموزش و مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست کارهای خوب انجام داده و دانش بومی هر استان را در قالب ظرفیت محیط زیستی هر استان جمع آوری می کند که به عنوان دانشنامه بومی محیط زیست ایران تدوین خواهیم کرد.

وی در ادامه با اعلان اینکه یکی از اهداف اساسی ما این است که محیط زیست را از اهداف سیاسی کنار بکشیم، اظهار داشت: محیط زیست چون تمام اجزای حیات را تحت تاثیر قرار می دهد و در عین حال توسعه هم در بستر محیط زیست به انجام می رسد چون جهت زندگی بهتر به توسعه نیاز داریم، عقل هم حکم می کند که دانش و نوآوری داشته باشیم. در حال حاضر مردم از من که مسئول هستم بهتر مسائل محیط زیستی را درک می کنند و می دانند اگر آب، خاک و گیاه نباشد چه اتفاقی می افتد. مردم ما با محیط زیست گره خورده اند، محیط زیست به هویت عمیق تاریخی و دینی ما بر می گردد. بدین سبب کنار هم و با توسعه پایدار می توانیم هم توسعه و هم حفظ محیط زیست را داشته باشیم.

سلاجقه با اظها تاسف اظهار داشت: تعدادی از چالش های محیط زیستی بازدهی سیاسی می کنند و به مردم سمت و سوی سیاسی می دهند.

در گذشته سمن ها شناختی از محیط زیست نداشتند

معاون رییس جمهوری درباره ی نقش سمن ها دراین زمینه اظهار داشت: اگر سمن هایی باشند که واقعا در جهت اهداف محیط زیست فعالیت می نمایند اساسا در این راه موثر هستند، اما سمن هایی آمدند که هیچ شناختی نسبت به کنش و واکنش محیط زیست نداشتند. خوشبختانه هم اکنون سمن هایی که با سازمان همکاری می کنند حتی در شورای راهبردی سازمان در کنار معاونان حضور دارند و واقعا متخصص و دلسوز هستند.

وی افزود: ما هم کنار آنها می ایستیم. از این دست سمن ها در کشور کم نداریم که علمی و مبتنی بر وظایف حاکمیتی خود عمل می کنند. در حقیقت سازمان های مردم نهادی که الان کار می کنند ساماندهی و ثبت شدند و کاملا تخصصی کار انجام می دهند.

استفاده از ظرفیت نیروهای دلسوز و متخصص جهادی

سلاجقه درباره ی استفاده از ظرفیت های جهادی اظهار داشت: هم در مجلس و هم هیئت دولت بحث ظرفیت گروههای جهادی که بی بدیل است مطرح است، آنها نیروهای جوانی هستند که فکر دارند و دلسوز کشورند و ما هم داریم زمینه استفاده از ظرفیت آنها را در بخش محیط زیست فراهم می نماییم. بر این اساس درحال ارتباط گیری با این گروه ها هستیم و باتوجه به ابلاغیه معاون اول رییس جمهور حتما تکلیف قانونی ما است که به این سمت برویم، درحال تهیه بسته های آموزشی در این بخش هستیم، درحال هویت یابی هستیم و دراین زمینه به حوزه های علمیه هم پرداختیم.

حال «پیروز» خوب است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در آخر درباره ی وضعیت پیروز توله یوز ایرانی اظهار داشت: حال «پیروز» خوب است و حاملگی «ایران» توله یوز ماده در توران در اسارت دستاورد خوبی از نظر علمی برای کشور بود که بسیار باارزش و بی بدیل است.
1401/06/05
09:39:59
5.0 / 5
471
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد