در آستانه روز ملی یوز انجام گرفت؛

تحویل اولین نمونه های سلولی یوز ایرانی به مرکز ذخایر ژنتیکی

تحویل اولین نمونه های سلولی یوز ایرانی به مرکز ذخایر ژنتیکی

به گزارش آبیاری، در جهت مطالعه، شناسایی و محافظت از منابع ژنتیکی کشور و بهره مندی متقابل از ظرفیت ها و توانمندی های علمی و پژوهشی، تفاهم نامه همکاری میان مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست منعقد گردید.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا حسن اکبری - معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست - اظهار داشت: در حوزه محیط زیست ۷۰ درصد جمعیت گونه برجسته ای مثل آهو را از دست دادیم و آن چیزی که پرارزش است تنوع درون جمعیتی یک گونه است.

وی خاطرنشان کرد: یکنواختی درون جمعیتی بعضی گونه ها سبب شده که نتوانیم بعضی گونه ها را نجات دهیم.

اکبری در ادامه اظهار داشت: در محیط زیست هم حدودا کمتر از دو دهه است که به سمت ژنتیک حفاظت رفته ایم و باید در حوزه بعضی مسائل ژنتیکی هم وارد مقوله حفاظت ژنتیک شویم.

وی تصریح کرد: تا حد امکان باید منابع ژنتیکی کشور را ذخیره نماییم و با عقد تفاهم نامه با این مرکز که یک مرکز تخصصی و با پیشینه خوبی است، در سطح وسیعی تلاش نماییم که فعالیت ها را در بخش ژنتیکی انجام بدهیم و تلاش می نماییم نمونه هایی که دریافت خواهیم کرد را برای نگهداری به این مرکز ارسال نماییم.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: سازمان حفاظت محیط زیست دستگاه اجرایی نظارتی و نیاز است که دو دستگاه با نشست های فنی همکاری ها را گسترش بدهند تا در محافظت از منابع زیستی کشور بتوانیم موفق تر عمل نماییم.

وی ادامه داد: هدف از انعقاد این تفاهم نامه، همکاری در زمینه شناسایی، حفاظت و احیای منابع ژنتیکی، بهره مند شدن از ظرفیت ها و توانمندی های متقابل دو دستگاه از قبیل منابع انسانی، امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی، کتابخانه ای، بانکهای اطلاعاتی، نمونه های زیستی و فضای فیزیکی است.

اکبری در ادامه اظهار داشت: ارتقای دانش و آگاهی طرفین در زمینه محافظت از منابع ژنتیکی، فراهم کردن امکان دسترسی و دستیابی به اطلاعات مرتبط طرفین برای کارشناسان از دیگر موارد این تفاهم نامه است.

وی افزود: اقدامات مشترکی مانند ایجاد بانک نمونه های سلولی حیات وحش کشور، انجام طرح های تحقیقاتی مشترک درمورد حفاظت و احیای گونه های گیاهی و جانوری در معرض تهدید کشور در طول مدت این تفاهم نامه اجرا خواهد شد.

در ادامه این مراسم دکتر رضا آذربایجانی - سرپرست مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران - ضمن ابراز خرسندی از آغاز همکاریهای دو مجموعه اظهار داشت: بین سازمان حفاظت محیط زیست و این مرکز قبلا تعاملاتی وجود داشت ولی ما علاقمند به توسعه همکاری ها با این سازمان با عنایت به هدف مشترکی هستیم که در زمینه حفاظت ازذخایر زیستی وجود دارد.

وی ادامه داد: شکل گیری این مرکز برپایه نیاز جامعه بزرگ زیست فناوری و کمبودهایی که در کشور در این حوزه وجود داشت برپایه دستور مقام معظم رهبری به جهاددانشگاهی انجام پذیرفت. بدین منظور بانکهای زیستی چهارگانه مرکز برپایه استانداردهای بین المللی برای تهیه و ارائه نمونه های زیستی و محافظت از آنها افتتاح شد. این مرکز که در پانزدهمین سال فعالیت خود قرار دارد و توانسته است نمونه های زیستی استاندارد و شناسنامه دار با کمترین هزینه را در اختیار محققان قرار دهد.

آذربایجانی افزود: در این مرکز کلکسیون های مختلف و پرارزش از نمونه های جانوری، گیاهی و میکروارگانیسم ها مانند گاو گلپایگانی، سیستانی، اسبچه خزری تا پلنگ ایرانی وجود دارد که خیلی از موارد اشاره شده در معرض خطر انقراض شدید هستند و در حوزه گیاهی نمونه های ارزشمندی از سراسر کشور جمع آوری و در بانک گیاهی این مرکز نگهداری می شود.

سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران ضمن تاکید به ضرورت همکاری دستگاههای ذیربط جهت محافظت از ذخایر زیستی و ژنتیکی کشور اظهار داشت: حفظ و نگهداری این ذخایر پرارزش یک وظیفه ملی است و این مرکز با عنایت به امکانات و توانمندی هایی که دارد از هرگونه همکاری با سازمان ها در این امر خطیر استقبال می کند.

وی ادامه داد: هزینه محافظت از ذخایر زیستی با استانداردترین روش ها و کنترل کیفی های لازم بسیار بالا است. بنابراین این امر نیازمند هم افزایی با مراکز و سازمان های دست اندرکار است و سازمان حفاظت محیط زیست که یکی از متولیان مهم محافظت از ذخایر زیستی است در خیلی از زمینه ها می تواند به این مرکز کمک نماید.

آذربایجانی در انتها اظهارکرد: علاوه بر مبحث حفاظت یکی از مواردی که مورد تاکید سازمان حفاظت محیط زیست و بندهای تفاهم نامه هم است احیای گونه های گیاهی و جانوری در معرض تهدید کشور همچون یوزپلنگ ایرانی، گوزن زرد ایرانی، گورخر آسیایی، فوک دریای خزر، هوبره، پلنگ، خرس سیاه آسیایی، تمساح پوزه کوتاه (گاندو) و... است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در حاشیه این برنامه و بعنوان نخستین اقدام نمونه های سلول جنسی یوز برای حفاظت بهینه به مرکز ملی ذخایر ژنتیکی کشور تحویل داده شد. بحث احیای دام های بومی مانند گاو گلپایگانی در بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز هم از سالهای گذشته شروع شده است و آمادگی در این حوزه هم وجود دارد.

منبع:

1401/06/08
16:17:11
5.0 / 5
483
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد