اعلام وزیر جهادكشاورزی:

قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده

قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده

به گزارش آبیاری، ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی 1401- 1402 بر طبق تصمیم گیری ها با هدف پشتیبانی از تولید و تشویق کشاورزان به ازای هر کیلوگرم  19 هزار و 500 تومان به اضافه یکهزار و 500 تومان یارانه کشت هزینه کود و بذر اعلام گردید.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، سیدجواد ساداتی نژاد روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از طرح های اقتصادی بخش کشاورزی شهرستان گرمسار استان سمنان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: دولت سیزدهم با اهتمام ویژه و پشتیبانی از تولید بدنبال خودکفایی و کاهش وابستگی در غلات پایه و محصولات راهبردی است و افزایش قیمت خرید تضمینی گندم نیز پیرو این رویکرد است.
وی افزود: توجه به کشاورزی قراردادی بمنظور تامین، خودکفایی و کاهش وابستگی در غلات و محصولات پایه از برنامه های محوری دولت سیزدهم است که با اهتمام ویژه پیگیری می شود.
وی افزود: جهش در وسعت کشت دیم زارها از طرح های در دست اجرای وزارت جهادکشاورزی برای افزایش تولید است و افزایش وسعت کشت دیم زارهای کشور از ۲.۶ میلیون هکتار به ۵.۲ میلیون هکتار با این هدف در دستور کار است.
ساداتی نژاد اشاره کرد: اختصاص ۶ میلیون تومان یارانه برای کشت سویا از دیگر برنامه های حمایتی دولت سیزدهم برای پشتیبانی از تولید، خودکفایی و کاهش وابستگی است.
وی تصریح کرد: دولت آیت الله سید ابراهیم رئیسی رییس جمهور با سیاست های مختلف بدنبال تقویت تولید و خودکفایی در کشور است.افزایش ۲۵ درصدی تولید برنج در سال زراعی۱۴۰۰- ۱۴۰۱
وزیر جهادکشاورزی با اشاره به افزایش ۲۵ درصدی تولید برنج در سال زراعی جاری اشاره کرد: تولید برنج کشور به میزان ۲.۳ میلیون تن رسیده که نشان از عملکرد مطلوب است.
وی با اشاره به افزایش تولید گندم به ۱۱ میلیون تن، اشاره کرد: افزایش تولید گندم اتفاقی باارزش و نشان از موفقیت دولت سیزدهم در اجرای برنامه های حمایتی از کشاورزان است.
ساداتی نژاد اشاره کرد: گزارش ها نشان میدهد تولید جو در کشور با ۳۰ درصد افزایش به ۸۰۰ هزار تن رسیده که این میزان افزایش تولید گواه تلاش دولت سیزدهم در حمایت تولید و تحقق رویکرد خودکفایی است.
وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: دولت سیزدهم با وجود این که قیمت خرید تضمینی دانه روغنی کلزا از قبل تعیین، خریداری و مطالبات پرداخت شده بود، بمنظور تشویق کشاورزان و پشتیبانی از تولید
تصمیم به پرداخت مابه تفاوت قیمت کلزا گرفت و طی چند روز آینده تمام مابه تفاوت قیمت خرید تضمینی کلزا به کشاورزان پرداخت می شود.


۸۲ هزار میلیارد تومان قیمت خرید تضمینی گندم
وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: دولت بابت گندم خرید تضمینی شده باید ۸۲ هزار میلیارد تومان پرداخت کند که این میزان بهای خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ برابر قیمت خرید طی پنج سال قبل است.
ساداتی نژاد اشاره کرد: میزان برداشت و خرید تضمینی گندم امسال نسبت به سالهای قبل افزایش شایان توجهی داشت و دولت با بسته های حمایتی همچنان افزایش تولید را دنبال می کند.


از سرگیری صادرات دام زنده و فرآورده های گوشت و طیور
وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: بر طبق آخرین تصمیم گیری ها برمبنای درخواست بهره برداران در این عرصه ممنوعیت صادرات دام زنده، فرآورده های گوشتی و طیور در کشور وجود ندارد و این مساله اطلاع رسانی شده است.
وی افزود: ۱۰۰ هزار ثبت صادرات دام زنده در استانها تا روز گذشته گزارش شده است.
وی بیان کرد: برای تسهیل در امور صادرات دام و طیور و فرآورده های گوشتی اختیارات به استانها واگذار شده تا بصورت استانی دراین زمینه تصمیم گیری می شود.
وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: طی چند روز آینده نخستین محموله صادرات دام زنده بارگیری می شود.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، بر طبق مصوبه صادرات دام زنده، (گوساله بالای ۴۰۰ کیلوگرم و گوسفند بالای ۴۰ کیلوگرم) آزاد شد و تعرفه صادرات هر کیلوگرم گوساله ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان و هر رأس گوسفند حدود ۵۰ هزار تومان تعیین شده است.


سمنان استان معین پایتخت در تامین گوشت مرغ
وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: استان سمنان معین پایتخت برای تامین گوشت مرغ است و استان سمنان خصوصاً گرمسار ظرفیت خوبی برای تولید گوشت مرغ دارد.
وی تصریح کرد: سرمایه گذاری های خوبی در حوزه صنعت طیور در استان سمنان انجام شده و به عنوان نمونه واحد پرورش مرغ تخمگذار گرمسار با تکنولوژی روز و مدرن ترین روش ها درحال فعالیت و قابلیت توسعه دارد.
وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: برای تامین سرمایه در گردش و پشتیبانی از تولید پرداخت تسهیلات در زمینه های مختلف کشاورزی مانند مکانیزاسیون از سرگرفته می شود.


بزرگترین سیلوی شرق کشور در گرمسار تا اختتام امسال افتتاح می شود
وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: سیلوی ۱۰۰ هزار تنی گرمسار از نظر پدافند غیر عامل خیلی مهمست و نزدیک به هشت سال که طرح متوقف مانده بود و برای افتتاح این طرح تا اختتام امسال تلاش می شود.
وی افزود: سیلوی ۱۰۰ هزار تنی گرمسار ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هشت درصد کار باقیمانده است.
ساداتی نژاد اشاره کرد: ۱۶ میلیارد تومان اعتبار مصوبه سفر رییس جمهور به استان سمنان برای تکمیل سیلوی گرمسار است که بخش اول اعتبار به میزان پنج میلیارد تومان اختصاص یافته و تلاش می شود تا اختتام امسال با تامین اعتبار افتتاح شود.
وی تصریح کرد: شرکت تجاری دولتی موظف پیگیری اعتبارات، تکمیل و تحویل طرح سیلوی گرمسار است.
وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: طرح سیلوی گرمسار با حجم سرمایه گذاری ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد تومان طرحی بزرگ است که برای تقویت ذخیره منطقه و اشتغالزایی نقش مهمی دارد.
ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی امروز پنجشنبه بمنظور بازدید و بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی شهرستان گرمسار وارد استان سمنان شد.
ساداتی نژاد در بدو ورود وارد شهرستان گرمسار شده و مورد استقبال سیدمحمدرضا هاشمی استاندار، اردشیر مطهری نماینده مردم شهرستان های گرمسار و آرادان، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان و برخی دیگر از مسئولان استانی قرار گرفت.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، شهرستان گرمسار در غرب استان سمنان و در همسایگی استان تهران قرار دارد.1401/06/18
23:28:02
5.0 / 5
601
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد