اخطار در رابطه با زیست درختان ارس هزار مسجد

اخطار در رابطه با زیست درختان ارس هزار مسجد

به گزارش آبیاری، خراسان رضوی یک کارشناس ارشد گیاه شناسی نسبت به خشک شدن موضعی فراگیری که درختان ارس منطقه هزار مسجد را فراگرفته است اخطار داد و اظهار داشت: در پایشی که به تازگی در منطقه داشته ایم مشاهده شد که خشکیدگی فقط مخصوص بخش خاصی نیست و متاسفانه درختان ارسِ کل منطقه را درگیر کرده است و اگر بموقع چاره ای اندیشیده نشود این میراث طبیعی گرانبها را از دست خواهیم داد.مدتی پیش ویدئویی در فضای مجازی از جانب یک کارشناس ارشد گیاه شناسی منتشر گردید که در این ویدئو نسبت به خشکیدگی موضعی انبوه درختان ارس منطقه هزار مسجد ابراز نگرانی شده و از افراد متخصص درخواست شده که مبحث را هرچه سریع تر بررسی نمایند.

این کارشناس ارشد گیاه شناسی دانشگاه فردوسی مشهد در همین زمینه و در مقدمه ضمن اشاره به مهم ترین خصوصیات گیاه شناسی ارس در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: گونه ارس گونه ای بسیار مقاوم بوده و همین خصوصیت سبب شده که در نقاط مختلف آب و هوایی پراکنش داشته باشد و به جرأت میتوان گفت گونه ای است که در تمام نقاط ایران وجود دارد.

وحید جعفری پلگرد اظهار نمود: با عنایت به فیزیولوژی درخت ارس، این گونه مقاومت بالایی در مقابل گرما دارد و حدودا دامنه گرمایی ۸۰ درجه را می تواند تحمل کند به صورتی که در ارتفاعات گنو استان هرمزگان که دما ۴۰ درجه است این درخت رویش دارد، همینطور در بعضی نقاط مثل فیروزکوه هم که رکورد دمایی ۳۳ و ۳۴ درجه زیرصفر ثبت شده است هم این درخت مشاهده شده است.

وی افزود: علاوه بر مقاومت بالای این گونه در مقابل سرما و گرما، یکی از خصوصیات بارز دیگر اینست که این گونه به سبب ترکیباتی که دارد در مقابل حشرات، آفت ها و پوسیدگی بسیار مقاوم است بعنوان مثال تنه های درختان کهنسال و یا درهایی که از چوب این درخت ساخته شده سال هاست که بدون صدمه در مقابل برف و باران و آفتاب همچنان سالم هستند.جعفری همینطور خاطرنشان کرد: درخت ارس در دنیا یکی از گونه های دیرزیست است و در ایران از گونه های معروفی است که دیرزیستی بالایی دارد و به سادگی ۸۰۰ سال عمر می کند و کهنسالی آن به ۳۰۰۰ سال هم می رسد، ازاین رو اگر در منطقه ای ارس بکاریم نیاز فضای سبز به مدت ۳۰۰۰ سال را تأمین کرده ایم، ازاین رو دیرزیستی این گونه یکی از خصوصیات حائز اهمیت آن است.

در پایش های اخیری که در منطقه داشتم، حتی یک درخت سالم پیدا نکردم

این کارشناس ارشد گیاه شناسی که خود هم بومی منطقه است در ارتباط با نخستین مواجهه با این خشکیدگی این گونه توضیح داد: با توجه به این که بومی منطقه هستم برای کارهای تحقیقی و پژوهشی با گروههای کوهنوردی و یا تیم های دانشگاهی و تحقیقاتی بازدیدهای زیادی از منطقه داشته ام و مدام به آنها سر می زنم.

وی افزود: در سال ۹۶ به صورت کاملا اتفاقی متوجه خشکیدگی قسمت هایی از ۲ الی ۳ درخت ارس شدم. در آن زمان خشکیدگی حدود ۳۰ الی ۴۰ سانت بود و خیلی به آن توجهی نکردم اما وقتی که در سال ۹۸ باردیگر پایشی در منطقه داشتم و همان درخت را با عکسی که سال ۹۶ گرفته بودم مقایسه کردم، متوجه شدم که چند لکه دیگر هم به این خشکیدگی اضافه شده است و همین مبحث سبب شد که نسبت به مبحث حساس تر شوم.

جعفری خاطرنشان کرد: در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ با عنایت به شیوع ویروس کرونا بازدید از منطقه در چارچوب تیم های طبیعت گردی و کوهنوردی و... کمتر شد اما در سال ۱۴۰۱ باردیگر بازدیدها آغاز شد.

وی افزود: تابحال افراد زیادی بعنوان کوهنورد، طبیعت گرد و یا عکاس و با اهداف خاص خودشان از منطقه بازدید کرده اند، اما من تنها با هدف بررسی موضوعی که ذهنم را درگیر کرده بود به منطقه رفتم و با همین هدف تمام نقاط منطقه، از دامنه های جنوبی تا دامنه های شمالی و خیلی از نقاط دور و پراکنده را بررسی کردم و شاید برخی از روزها تا ۱۶ کیلومتر در منطقه پیاده روی کرده و درختان مختلف را بررسی کردم.

جعفری اشاره کرد: در تیرماه سالجاری و پس از یک پایش مستمر و ۵ روزه در منطقه و پیمایش به طور متوسط روزی ۱۰ کیلومتر، متوجه شدم که متأسفانه تمام درختان منطقه از درختان تنومند و کهنسال گرفته تا نهال های کوچک چندساله، درگیر این خشکیدگی هستند و حتی یک درخت سالم در منطقه پیدا نکردم.

وی افزود: با عنایت به سوالاتی که در ذهنم بود، صحبت و مشورت هایی با اساتید، متخصصان مختلف و بخصوص افراد محلی و پیشکسوتان منطقه داشتم. بعضی افراد گفتند شاید این خشکیدگی به سبب تنش خشکی باشد اما بررسی درختان اطراف حداقل ۲۰ چشمه و رودهای منطقه هم که مشکل کم آبی ندارند نشان داد که این درختان هم گرفتار خشکیدگی موضعی شده اند، ازاین رو اگر این مشکل به سبب خشکی باشد قاعدتا درختان اطراف رودخانه ها و چشمه ها نباید درگیر می شدند.

او اظهار نمود: یکی از فرضیات دیگری که عنوان شد این بود که افراد می گفتند شاید به سبب تگرگ باشد اما افراد محلی گفتند که تابحال تگرگ های شدیدی در منطقه و در سالهای قبل داشتیم و اگر مشکل به سبب تگرگ باشد باید قبلا هم سبب صدمه درختان می شد و از آنجاییکه سال زراعی جاری حتی تگرگ شدیدی هم در منطقه رخ نداده این فرضیه هم رد شد. همینطور فرضیات مختلف دیگری که مطرح بود همچون کرم چوبخوار یا سرشاخه خوار و... تا جایی که من سرشاخه ها را بررسی کردم اثری از این آفت ندیدم.

جعفری ضمن اخطار نسبت به این خشکیدگی گسترده، خاطرنشان کرد: من فقط یک گیاه شناس هستم و در حوزه کاری خودم تخصص دارم اما واکاوی مبحث بطور قطع نیازمند بررسی تخصصی تر هست و این که علت این خشکیدگی چیست لازم است که افراد و تیم های متخصص گیاه پزشک، گیاه شناس، جانورشناس، حشره شناس، فیزیولوژیست گیاهی، پاتولوژیست و... دور هم جمع شوند و مبحث را بررسی نمایند.

وی بیان نمود: با عنایت به اطلاعاتی که تابحال جمع آوری کردیم به این نتیجه رسیدیم که علت هر چه هست در ارتباط با زیرزمین نیست، چون که اگر مشکل، ناشی از کم آبی و یا خشکی باشد، خشکیدگی ناشی از آن، الگوی خاص خودش را دارد و خشکیدگی و صدمه اگر ناشی از تگرگ باشد طبیعتا باید اطراف تاج پوشش خشک شود نه این که قسمتی از تنه خشک شود و حتی نهال های کوچک که تاج پوشش چندانی ندارد را هم درگیر کند.

وی افزود: علت هر چه هست در ارتباط با روی زمین است؛ این که علت قارچ، باکتری و یا حشره به خصوصی است نمی دانم چون در این حوزه تخصصی ندارم اما متخصصان مربوطه باید هرچه سریع تر مبحث را پیگیری کنند و پیش از این که این میراث گرانبها را از دست بدهیم اقدامات لازم را انجام دهند.

این گونه پرارزش نجات بخش زندگی مردم منطقه است

وی خاطرنشان کرد: گونه ارس محدوده وسیع و بیشتر از یک میلیون هکتار در کشور را پوشانده است و بطور قطع این ارزش را دارد که برای محافظت از آن اقدامات جدی تر صورت گیرد.

جعفری تاکید کرد: معیشت مردم منطقه هزارمسجد در شهرستان های درگز و کلات، از همه لحاظ و بخصوص از لحاظ کشاورزی و دامداری به همین گونه ارس وابسته است و این گونه با نگه داشتن ابرهای بارش زا، کنترل گرمایش هوا و نگه داشتن آب و ذخیره آن در منابع زیرزمینی، نقش بسیار موثری در منطقه دارد و میتوان گفت این گونه پرارزش نجات بخش زندگی مردم منطقه است.

این کارشناس ارشد گیاه شناسی دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: بر مبنای منابع دانشگاهی، سطح تحت پوشش ارس در منطقه هزارمسجد استان خراسان رضوی حدود ۱۱۰ هزار هکتار است که در شهرستان های کلات، درگز، قوچان، باجگیران، مشهد، چناران، شیروان و بخش کمی هم در سرخس و تربت جام پراکنده هستند.

رویشگاه ارس هزارمسجد به لحاظ تجدید حیات و رویش مجدد، حائز اهمیت است

وی به اهمیت این رویشگاه نسبت به سایر رویشگاه های ارس کشور اشاره نمود و اظهار داشت: رویشگاه ارس هزارمسجد به لحاظ تجدید حیات و رویش مجدد، بسیار حائز اهمیت می باشد چون که در سایر رویشگاه ها که در استانهای دیگر پراکنده هستند، رویش مجدد و تجدید حیات این گونه تا حدودی قطع شده است و جوان ترین درخت شاید ۲۰۰ سال عمر داشته باشد اما در منطقه هزار مسجد، ما نهال های زیر ۱۰ سال داریم که این بسیار پرارزش است و نشان از تجدید حیات این رویشگاه دارد، ازاین رو اگر ارس های این رویشگاه را از دست بدهیم حیات این گونه در کل کشور به مخاطره خواهد افتاد و به کلی این گونه را از دست خواهیم داد.امیدوارم متخصصان و مسؤلان مربوطه پیش از این که دیر شود مبحث را بررسی و علت این خشکیدگی را ریشه یابی کنند چونکه اگر به سبب کوتاهی و سستی اتفاقی برای این رویشگاه مهم بیفتد خسارات زیانباری به همراه داشته و کل استان را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

وی اظهار نمود: چند سال پیش در شمال کشور و در جنگل گلستان به سبب کوتاهی و یا هر علت دیگری، حدود ۹۰ درصد شمشاد خزری که یکی از گونه های بومی منطقه بود را در یک فاصله زمانی کوتاه و کمتر از ۱۰ سال از دست دادیم ولی در این منطقه گونه های مهم دیگری هم هستند که توانستند جایگزین این گونه شوند، اما در مناطقی مثل زاگرس اگر بلوط نباشد و یا در هزار مسجد اگر ارس نباشد به جرأت میتوان گفت هویت این مناطق زیر سوال می رود، ازاین رو لازم است پیش از این که دیر شود به فکر حفاظت این رویشگاه ها باشیم.

موضوع را از راه مسؤلان استان و شهرستان های کلات و درگز پیگیری کردیم. آنچه در ادامه می خوانید، اظهار نظرهای چند تن از مسؤلان در واکنش به مبحث خشکیدگی درختان ارس هزار مسجد است.

موضوع آفت زدگی درختان ارس محرز است

رئیس اداره جنگلداری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی در واکنش به این مورد و در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: مبحث خشکیدگی موضعی درختان ارس هزار مسجد مبحث جدیدی نیست و از سال قبل و با مشاهده نمونه هایی از درختان آفت زده، با حساسیت زیادی پیگیر مبحث هستیم.

محمد زرگران اظهار نمود: جنگل های ارس هزار مسجد یک مبحث فرامنطقه ای و یکی از مناطق گردشگری بسیار پرارزش کشور است و بطور قطع مبحث خشکیدگی درختان با جدیت درحال پیگیری است، بر همین مبنا و با توجه به این که بحث تخصصی است، سال قبل در همین خصوص یک طرح تحقیقاتی با دانشگاه فردوسی مشهد قرارداد بستیم که در حال اجراست از طرفی مبحث از راه مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی هم درحال بررسی است، همینطور مبحث را به دفاتر ستادی سازمان هم ارجاع دادیم و درخواست بازدید از محل دادیم که بازدید هم انجام شد و در نهایت این مورد در چارچوب طرح های پژوهشی درحال پیگیری و بررسی است.

وی اظهار داشت: در سالهای اخیر میزان برف کم شده، بارندگی ها کاهش پیدا کرده و دمای هوا هم بالا رفته است، که همه این عوامل در بحث خشکیدگی ها اثرگذار می باشد ولی در قسمت هایی هم خشکیدگی ها بر اثر هجوم آفت چوبخوار است.زرگران اشاره کرد: بحث آفت زدگی درختان ارس محرز است، اما این که چه میزان از خشکیدگی ها در ارتباط با آفت و چه میزان در ارتباط با خشکسالی است هنوز مشخص نیست و در چارچوب یک طرح تحقیقاتی در دانشگاه فردوسی درحال بررسی است که منتظر نتیجه تحقیقات هستیم و بمحض مشخص شدن نتیجه اطلاع رسانی خواهد شد.

یک نمونه وقتی بعنوان آفت شناخته می شود باید با آن مبارزه کرد

وی در پاسخ به این سؤال که آیا خشکیدگی موضعی درختان بر اثر آفت، در ارتباط با یک سال گذشته است توضیح داد: نخستین بار که این آفت از منطقه گزارش شد حدود آذر و یا دیماه سال قبل و توسط یکی از کارشناسان شهرستان کلات بود که بلافاصله نمونه آفت به مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و دانشگاه فردوسی فرستاده شد و تحقیقات بر روی آن آغاز و حدودا آفت چوبخوار شناسایی شده است.

وی افزود: امکان دارد این آفت از قبل هم در منطقه وجود داشته ولی میزان آن به حدی نبوده که خطر آفرین باشد چونکه یک نمونه وقتی بعنوان آفت شناخته می شود باید با آن مبارزه کرد، که میزان آن، از یک حد استاندارد بیشتر نشود اما زمانی که نمونه کم است، جزء زنجیره غذایی اکوسیستم بوده و توسط پرندگان و... از بین می رود.

رئیس اداره جنگلداری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی در زمینه ویدئوی پخش شده از اخطار خشکیدگی موضعی گسترده، که درختان ارس را فرا گرفته است اظهار بی اطلاعی کرده و خاطرنشان کرد: از چنین ویدیوها و کلیپ هایی که از جانب مردم و دوستداران محیط زیست و منابع طبیعی پخش می شود تشکر می نماییم و جای بسیار امیدواری و شادمانی است که این دغدغه مندی در مردم وجود دارد. در این حوزه هم هر فردی که نسبت به مبحث دانشی دارد که می تواند به ما کمک نماید استقبال می نماییم.

وی خاطرنشان کرد: وسعت منابع طبیعی در کشور بسیار زیاد است و تعداد اندک نیروهای حفاظتی که داریم بطور قطع پاسخگوی این وسعت نیست، ازاین رو دست یاری به سمت مردم دراز می نماییم و خواستار کمک همیاران طبیعت هستیم. از مردم هم می خواهیم که هر کجا که تخریبی مشاهده نمودند و یا هر گونه مسائل در ارتباط با منابع طبیعی حتما به ما اطلاع دهند. شماره تلفن ۱۵۰۴ هم همیشه آماده دریافت پیام ها و اخبار مردمی است.

کار تحقیقات و پژوهش چه به صورت پژوهش های آزمایشگاهی و چه به صورت اعمال روش های مختلف کنترلی در مقیاس میدانی و در عرصه درحال انجام است

دکتر مجتبی ممرآبادی عضو هیأت علمی گروه گیاه پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد که مجری یک طرح تحقیقاتی با عنوان «مدیریت تلفیقی آفات و بیماری های درخت ارس در منطقه هزار مسجد» است نیز، در همین زمینه و در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: مشکل خشکیدگی درختان ارس معضلی است که احیانا از دو سال پیش شروع شده و برخی از درختان منطقه را درگیر کرده است.

ممرآبادی اظهار نمود: سال قبل و به منظور مدیریت این معضل، اداره منابع طبیعی و استانداری، فراخوانی را جهت اجرای یک طرح تحقیقاتی منتشر نمودند که ما در این فراخوان شرکت کردیم و به همین دلیل طرح مدیریت تلفیقی آفات و بیماری های ارس را پیشنهاد داده و پروپوزال آنرا تهیه کردیم که این طرح پذیرفته و از سال قبل مراحل تحقیقاتی و پژوهشی طرح شروع شده است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی که خود هم مدیر اجرایی طرح مذکور است، اظهار نمود: یک تیم ۶ نفره از گروه گیاه پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد متشکل از اعضای هیأت علمی و دانشجویان دکتری رشته های گیاه پزشکی گرایش آفات و بیماری های گیاهی، مشغول کار بر روی این پروژه هستند.

وی افزود: هم اکنون پروژه در مرحله تحقیقات و پژوهش است و درحال بررسی عوامل بیماری زا و و عوامل خسارت زا هستیم و به همین دلیل روش های مختلف مورفولوژیکی و مولکولی جهت شناسایی عوامل خسارت زا مورد استفاده قرار می گیرد و کار تحقیقات و پژوهش چه به صورت پژوهش های آزمایشگاهی و چه به صورت اعمال روش های مختلف کنترلی در مقیاس میدانی و در عرصه در حال انجام می باشد.

ممرآبادی با اعلان اینکه نتایج این تحقیقات در کتابچه ای منتشر و در اختیار منابع طبیعی و استانداری قرار خواهد گرفت، اشاره کرد: کار در عرصه بسیار زمان بر است و هم اکنون آزمایش تیم های مختلف در حال انجام می باشد و امیدواریم که این تحقیقات هر چه سریع تر به نتیجه برسد.

گفت وگو پیرامون این مورد را با رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کلات ادامه دادیم.

مدیریت این معضل احتیاج به همت همگانی دارد

حمید پناهی ضمن اشاره به این که منطقه حفاظت شده ارس سیستان با وسعت ۱۱۲ هزار هکتار، بزرگترین منطقه حفاظت شده در استان خراسان رضوی است که حدود ۴۱ هزار هکتار آن در داخل محدوده شهرستان کلات واقع شده است، اظهار نمود: بحث خشکیدگی و آفات درختان ارس منطقه، در ارتباط با امروز و روز گذشته نیست و شاید این معضل از ۵ الی ۶ سال پیش وجود داشته، اما عواملی همچون خشکسالی های اخیر و... سبب شده است مبحث در سالهای اخیر، نمود بیشتری پیدا کند.

وی اظهار نمود: از اواخر سال قبل مبحث جدی تر شد که بلافاصله وارد عمل شدیم و مبحث را به اداره کل استان گزارش دادیم که در همین راستا تحقیقاتی همچون نمونه برداری از کرم، شفیره و حشره از منطقه و درخت محصور شده در منطقه شروع شده است.

پناهی با اعلان اینکه کار نمونه گیری در عرصه شروع شده و هم اکنون مشغول شناسایی آفت از روی مشخصات ظاهری و مولکولی هستیم، افزود: هنوز به قطعیت نمی توان گفت عامل خشکیدگی چیست و تا عامل بیماری و یا آفت مورد نظر شناسایی نشود، نمی توان برای مبارزه با آن اقدامی انجام داد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کلات خاطرنشان کرد: مسؤلان شهرستان برای حل این معضل تمام تلاش خویش را می کنند اما مدیریت این معضل احتیاج به همت همگانی دارد و مسؤلان شهرستان به تنهایی و با امکانات و نیروهای اندک نمی توانند آنرا مدیریت کنند.

بنا بر تحقیقاتی که تابحال انجام شده علت خشکیدگی شاید حشره چوبخوار باشد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان درگز هم در گفتگو با ایسنا توضیح داد: بنا بر تحقیقاتی که تابحال انجام شده علت خشکیدگی شاید یک حشره چوبخوار باشد که درختان ضعیف و درختان حاشیه رودخانه ها را بیشتر درگیر کرده است.

جواد پهلوان زاده اظهار نمود: هنوز به صورت صددرصد نمی توان گفت علت خشکیدگی یک آفت است بلکه با عنایت به ترکیبات خاصی که درخت ارس دارد سایر عوامل طبیعی همچون صاعقه هم امکان دارد به درخت صدمه رسانده و سبب خشکیدگی شود.

وی ضمن اشاره به این که حدود ۱۰۰ هزار هکتار از درختان ارس منطقه هزار مسجد در ارتباط با حوزه درگز است، اضافه کرد: تحقیقات در زمینه بررسی مبحث خشکیدگی درختان ارس از ۳ الی ۴ سال پیش شروع شده و با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد پژوهش هایی درحال انجام و در مرحله آزمایشگاهی است و بمحض مشخص شدن علت اصلی، نوع و روش های مبارزه بررسی و اجرا می گردد.

باغات همجوار جنگل ارس به شکل گسترده درگیر آفت کرم ساقه خوار هستند

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کلات هم در همین زمینه اظهار داشت: در محدوده تقسیمات سیاسی شهرستان کلات که حدود ۴۰ هزار هکتار از جنگل های ارس را شامل می شود تابحال خشکیدگی درختان در منطقه نداشتیم.

مجید بهشتی اظهار نمود: حدود یک سال و نیم پیش نخستین گزارش ها در خصوص آفت زدگی درختان داشتیم که نمونه ها جمع آوری و به مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فرستاده شد و دو نوع کرم ساقه خوار شناسایی شد.وی بیان نمود: باغات همجوار جنگل ارس به شکل گسترده درگیر آفت کرم ساقه خوار هستند و با عنایت به شناسایی نمونه هایی از این آفت در درختان ارس، کارهای پژوهشی در حال انجام می باشد و اداره کل منابع طبیعی، قراردادی ۹۰ میلیون تومانی با مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی منعقد کرده و فعلاً درحال تحقیقات اولیه هستند.

وی افزود: به همین دلیل هم از سه هفته گذشته و در چارچوب همین طرح تحقیقاتی مبارزه با آفت شروع شده و به صورت پایلوت در ۱۲ درخت صدمه دیده، محلول پاشی توسط محلول های بیولوژیک به ریشه تزریق شده است و باید منتظر نتیجه آن باشیم.

بهشتی اضافه کرد: مشکلی که وجود دارد اینست که نوع آفت در مناطق مختلف متفاوت می باشد و متاسفانه فقط با یک نوع آفت سروکار نداریم.

وی ضمن ابراز امیدواری در خصوص این که با اقدامات بموقع و مبارزه با آفت، جلو صدمه و گسترش این آفت در منطقه گرفته شود، اشاره کرد: بازدیدها از منطقه به صورت مستمر ادامه دارد و هم اکنون چیزی بعنوان خشکیدگی کامل نداریم و در درختان صدمه دیده هم فعلاً فقط سرشاخه ها گرفتار آفت شده و تنه اصلی سالم می باشد.

در گفته ها و صحبت هایی که پیرامون این مورد عنوان شد با اظهار نظرهای متفاوتی مواجه بودیم. از گفته کارشناس ارشد گیاه شناسی که می گوید در پایش های گسترده ای که داشته، حتی یک درخت سالم در منطقه پیدا نکرده تا اظهار نظر مسؤلان که بنا بر گفته آنها خشکیدگی، تنها برخی از درختان را دربرگرفته که بیشتر ناشی از آفت است و بررسی ها و تحقیقات برای مهار آن از سال قبل شروع شده است. تحقیقاتی که به قول مجریانش زمان بر است و امکان دارد حداقل یک سال و یا بیشتر به طول انجامد... آنچه از گفته مسؤلان برداشت می شود اینست که مبحث خشکیدگی در ارتباط با یکی دو سال گذشته نیست و از قبل هم بوده ولی نه به این شدت، اما این که چرا تحقیقات این قدر دیر و حال که به قول کارشناسان مبحث نمود بیشتری پیدا کرده و فراگیرتر شده، انجام شده است جای بسی پرسش دارد.

پر واضح است مبحث هر چه باشد تهدیدی است که هویت طبیعی منطقه را نشانه گرفته است و امیدواریم پیش از این که دیر شود این تحقیقات به نتیجه برسد.

منبع:

1401/06/19
15:31:22
5.0 / 5
537
تگها: آب , باغ , جنگل , درخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد