آبیاری نوین و مدیریت بهینه مصرف آب در بخش كشاورزی

آبیاری نوین و مدیریت بهینه مصرف آب در بخش كشاورزی

آبیاری: ایرنا- خشكسالی های پی در پی و كمبود نزولات آسمانی همیشه مهم ترین دغدغه كشاورزان و مسئولان بوده كه امروز با بازشدن پای علم و فناوری به تمام بخش ها همچون كشاورزی، آبیاری نوین راهی موثر برای مدیریت بهینه مصرف آب و ضامنی برای تحول و پیشرفت در این بخش است.


بحران کم آبی در سال های اخیر سبب شده تا شاهد گسترش و توجه به اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار در کشور باشیم و دراین زمینه نیز دولت تسهیلات بسیار خوبی برای پشتیبانی از کشاورزان برای تبدیل زمین های دیم به آبی پرداخت می کند.
به گفته کارشناسان بخش آب و خاک، اجرای سامانه های آبیاری نوین تابع شرایطی همچون وضعیت اقلیمی، وضعیت منابع آبی، وضعیت توپوگرافی، مشخصات خاک، شرایط اجتماعی و فرهنگی، وضعیت نیروی انسانی، وضعیت بهره برداری و نگهداری و هزینه های اجرائیست.
اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار در مناطق گرمسیری باتوجه به محدودیت آب های جاری و کمبود نزولات آسمانی دغدغه مسئولان و کشاورزان را برای تامین آب برطرف کرده و همین مورد سبب شده که این روزها کشاورزان به فکر اجرای این سامانه در زمین های کشاورزی خود برای تامین آب موردنیاز باشند.
اجرای سامانه های نوین آبیاری علاوه بر بالا رفتن راندمان بخش کشاورزی و افزایش محصول می تواند موجب استفاده بهینه از نعمت خدادادی آب نیز شود.
در سال های اخیر در سایه رویکرد ویژه دولت تدبیر و امید، تبدیل روش های آبیاری سنتی به روش های نوین آبیاری در کشور ما خصوصاً در مناطق غرب کشور مورد توجه قرار گرفته و به یمن اجرای سامانه گرمسیری شاهد تحول بزرگ و انقلابی عظیم در بخش کشاورزی در شهرستان های غربی کرمانشاه و بویژه شهرستان مرزی قصرشیرین هستیم.مزایای استفاده از روش آبیاری نوین در بخش کشاورزی
در روش های آبیاری سنتی همیشه کشاورزان دغدغه آب و یا بارش نزولات را دارند اما با اجرای سامانه های نوین آبیاری شاهد توسعه بخش کشاورزی و افزایش راندمان محصولات کشاورزی هستیم.
در روش های آبیاری نوین(تحت فشار) آب به صورت بارانی و یا قطره ای توسط نیروی پمپ تحت فشار قرار گرفته و سپس به مزارع هدایت و مورد استفاده قرار می گیرد که باتوجه به راندمان بالای این روش ها در کنار سایر مزایای آن می توان از آب محدود موجود سطح بیشتری از اراضی را کشت کرد.
یکنواختی پخش آب در زمین های ناهمگن، امکان آبیاری در اراضی ناهموار و شیب دار، انجام آبیاری های سبک یا سنگین، تسهیل در خودکار شدن آبیاری، امکان پخش همزمان کود و سم به همراه آب موردنیاز و نیاز کمتر به نیروی انسانی از مزایای استفاده از سامانه آبیاری تحت فشار است.
طبق آمارهای کارشناسان بخش کشاورزی از ۱۰۰ درصد زمین های کشاورزی دنیا تنها ۱۵ درصد شاهد اجرای روش آبیاری نوین است که نیمی از تولید محصولات کشاورزی و غذای مردم جهان از همین زمین های آبی حاصل می شود و این اهمیت سامانه های نوین آبیاری را برای همگان ثابت می کند.اجرای سامانه های نوین آبیاری در ۲.۴ میلیون هکتار اراضی کشاورزی کشور
طبق آخرین گزارش وزارت جهاد کشاورزی به نقل از مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی، تابحال طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری در حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی مدرن و سنتی اجرا شده است.
عباس زارع اضافه کرد: طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری به سبب اینکه بیشترین اثربخشی را در افزایش راندمان از منابع آب و خاک و تقویت امنیت غذایی کشور دارد، جهش خوبی از سال ۹۵ تابحال داشته است.
وی اظهارداشت: قبل از اذن مقام معظم رهبری برای برداشت از صندوق توسعه ملی در سال ۹۵، هر سال ۵۶ هزار هکتار پیشرفت پروژه داشتیم اما بعد از حمایت های مقام معظم رهبری و مجلس شورای اسلامی، هر سال بطور متوسط ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی به سامانه های نوین آبیاری مجهز می شوند که جهش ۳۰۰ درصدی را نشان میدهد.تجهیز ۲۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی کرمانشاه به سامانه های نوین آبیاری
طبق گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه یکی از اقدام های زیربنایی و ماندگار دولت در امتداد توسعه بخش کشاورزی استان تجهیز ۲۸هزار هکتار از زمین های کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری بوده است.
نوربخش حاتمی اضافه کرد: تا آخر سال ۹۸ بیش از ۷۸ هزار هکتار از اراضی استان به سامانه های آبیاری تحت فشار مجهز شده که این آمار نشان میدهد حدودا ۳۵ درصد از سیستم های نوین آبیاری در کرمانشاه در دولت تدبیر و امید محقق شده است.
استان کرمانشاه با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه بیش از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.تجهیز بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی قصرشیرین به سامانه های نوین آبیاری ارمغان دولت برای مرزنشینان
تجهیز اراضی کشاورزی به سامانه تحت فشار باتوجه به کمبود منابع آبی و استفاده بهینه آن در دستور کار قرار گرفته است که این مهم به شکل گسترده از شروع روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و در امتداد تحقق منویات رهبری در بخش اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گرفته بدین جهت تابحال در قصرشیرین طبق آمارهای موجود ۱۰ هزار و ۴۵۰ هکتار از اراضی پایاب سدها و همین طور طرح سامانه گرمسیری و شبکه های خود اجرای کشاورزان به آبیاری تحت فشار تجهیز شده و این ارمغان بزرگ دولت در این منطقه مرزی برای مرزنشینان است.
مدیر جهاد کشاورزی قصرشیرین اظهار داشت: شهرستان قصرشیرین قابلیت های بسیار مهمی در بخش کشاورزی دارد که با بهره برداری از چهار سد در حوزه شهرستان و سه رودخانه دایمی شامل کنگیر، قوره تو و الوند و بهره برداری از این منابع آبی در آینده نزدیک شاهد تحول بزرگی در بخش کشاورزی قصرشیرین خواهیم بود.
اردشیر نورمحمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: از محل صندوق پشتیبانی از توسعه بخش کشاورزی تابحال میزان چهار هزار و ۱۵۰ هکتار شامل ۲ هزار و ۳۵۰ هکتار آبیاری بارانی(کلاسیک ثابت) جهت زراعت و یک هزار و ۸۵۰ هکتار آبیاری قطره ای جهت باغات با خوداجرایی کشاورزان و پرداخت یارانه از جانب جهادکشاورزی انجام شده و الان درحال بهره برداری است.
وی افزود: همین طور از محل اجرای سد تنگه حمام سه هزار هکتار از اراضی پایاب سد به سامانه آبیاری نوین تجهیز شده که به سبب آماده نبودن شرکت آب منطقه ای در بخش شبکه تنگ حمام بخش RPC(روستاهای سیدایاز، کلانتر و برارعزیز) و باباهادی و شبکه تنگ حمام بخش LPC(روستاهای طهماسب، برفی وآقابرار)، تنها یک هزار و ۲۰۰ هکتار آن قابل بهره برداری است.
مدیر جهاد کشاورزی قصرشیرین اظهار داشت: از مجموع زمین های کشاورزی قرار گرفته در محدوده سد زاگرس به مجموع سه هزار و ۶۰۰ هکتار الان ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار آن شامل یک هزار و ۵۰۰ هکتار در ناحیه عمرانی چهار شامل روستاهای امام حسن (ع) و کرکهرک وبره بورانجیربان و یک هزار هکتار آن درناحیه عمرانی پنج زاگرس شامل روستاهای گراوه و نی پهن آماده بهره برداری است.
نورمحمدی افزود: همین طور از محل اراضی پایاب سد شرفشاه سومار که کل شبکه داخلی آن توسط سازمان جهاد کشاورزی انجام شده است الان با تامین آب از طرف شرکت آب منطقه می توان از این اراضی بهره برداری نمود.
او افزود: همین طور کل مساحت اراضی کشاورزی در منطقه اردوبان و بانخوشاب قصرشیرین که به شبکه آبیاری قطره ای و بارانی تجهیز شده ۸۵۰ هکتار است که در صورت تامین آب توسط شرکت آب منطقه ای آماده بهره برداری است.
به گفته مدیر جهاد کشاورزی قصرشیرین، همین طور پروژه دشت جگرلوی جنوبی در قصرشیرین (شبکه گرمسیری) شامل یک هزار و ۱۰۰ هکتار آبیاری بارانی کلاسیک ثابت است که توسط سازمان جهادکشاورزی شبکه داخل اراضی آن انجام شده و با توجه به این که جزء سامانه آبیاری گرمسیری است که با تامین آب مورد بهره برداری قرار می گیرد.
طرح بزرگ سامانه گرمسیری بعنوان بزرگترین طرح عمرانی کشور با ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است که آب رودخانه سیروان در استان کردستان را بوسیله تونل نوسود از منطقه ازگله خارج و زمین های منطقه را تا دهلران و مهران در استان ایلام آبیاری می کند.
با اجرای طرح سامانه گرمسیری حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار استان های کرمانشاه و ایلام قرار می گیرد که در این طرح ۵۰ هزار هکتار از زمین های دیم شهرستان های سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین به آبی تبدیل می شود ضمن اینکه از این مقدار، ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب نیز سهم بخش صنعت است.
نورمحمدی از مزایای اجرای شبکه تحت فشار(بارانی وقطره ای) با تبدیل اراضی دیم به آبی موجب صرفه جویی درمصرف آب کشاورزی شهرستان قصرشیرین به میزان بیش از ۶۰ درصد و همین طور افزایش راندمان آبیاری و تولید محصولات کشاورزی و ایجاداشتغال پایداری درسطح منطقه بیان کرد.
به گفته مسئولان بخش کشاورزی، تخصیص اعتبار بلاعوض و تسهیلات بانکی برای اجرای طرح سامانه آبیاری تحت فشاربدون محدودیتی است و همه کشاورزان می توانند برای بهره مندی از مزایای این طرح با دریافت تسهیلات مورد به اجرای آن در اراضی کشاورزی اقدام نمایند.
استفاده از آبیاری تحت فشار در مزارع و باغ ها علاوه بر تولید محصولات باکیفیت کشاورزی و تامین نیاز داخل می تواند موجب رونق بخش صادرات، اشتغالزایی پایدار و بهبود وضعیت معیشت کشاورزان و همین طور ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری بخش کشاورزی باشد.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت و ۳۱ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۱۸۶ میلومتر مرز با عراق دارد که در امتداد این مرزها ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان فعال است.منبع:

1399/05/14
22:37:17
5.0 / 5
1967
تگها: آب , اقلیم , باغ , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد