سرپرست دفتر بهبود كیفیت، فرآوری و توسعه بازار خبر داد:

صادرات خوراک آماده آبزیان به روسیه برای اولین بار در کشور

صادرات خوراک آماده آبزیان به روسیه برای اولین بار در کشور

به گزارش آبیاری، سرپرست دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات، از صادرات 40 تنی خوراک آماده آبزیان (ماهی کپور) به روسیه برای اولین بار در کشور آگاهی داد و اظهار داشت: باز شدن درهای صادرات به روسیه، فرصتی مناسب برای کارخانه های ایرانی است که قسمتی از تامین خوراک کشور روسیه از اروپا جبران شود.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «عباس مختاری» اضافه کرد: در شهریور ۱۴۰۱ برای نخستین بار ۴۰ تن صادرات غذایی آماده (ماهی کپور) بوسیله کارخانه گلیک دانه نوید از استان گیلان صورت گرفت.
سرپرست دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات اظهارداشت: حالا تنها یک کارخانه ثبت شده خوراک آماده آبزیان در بحث صادرات وجود دارد که امیدواریم در آینده بتوانیم این تعداد را همانند کارخانه های فراوری شده که بیش از ۳۴ کارخانه ثبت شده در کشور است، برسانیم تا امر صادرات باتوجه به تقاضای کشور روسیه صورت گیرد.
مختاری به حجم صادرات انواع خوراک آماده آبزیان تا آخر سال اشاره نمود و اظهار داشت: در ۵ ماه اول سال جاری ۲۳ هزار و ۵۹۰ تن صادرات انواع خوراک آماده آبزیان به ۱۲ کشور انجام شده که ۱۶ هزار و ۲۷۸ تن از این صادرات به کشور عراق بوده است و پیش بینی ما تا آخر سال افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی حجم صادرات است.
سرپرست دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان با اشاره به اینکه بخش خصوصی با بهره گیری از فرصت هایی که در بخش نمایشگاهی برای آنها ایجاد می شود می توانند زمینه صادرات را فراهم آورند، گفت: امید است کارخانه ها بتوانند با ورود موقت نهاده ها خوراک آماده را تهاتر کرده و ارزش افزوده برای محصول صادراتی خوراک را ایجاد کنند.
وی، عراق را از با اهمیت ترین کشورهای هدف در حوزه صادرات انواع خوراک آماده آبزیان دانست و اظهار داشت: ارمنستان و ازبکستان بیشترین درخواست خوراک آماده آبزیان را پس از عراق دارند بدین سبب در این صنعت به سبب این که دقت خاصی نیاز دارد و البته با وجود کارشناسان خبره در ایران، دیگر کشورها نیر از این محصول استقبال زیادی کرده اند.
مختاری اشاره کرد: صادرات خوراک آبزیان در سال قبل ۳۰ هزار تن بوده در صورتیکه این آمار در ۵ ماهه نخست امسال ۲۳ هزار و ۵۹۰ تن صادرات می باشد مجموع درآمد حاصله ۱۱ میلیون و ۱۹۶ هزار دلار در سال ۱۴۰۰ بوده و امسال به میزان ۲۰ درصد هم از نظر وزنی و هم از نظر ارزشی افزایش داشته است.
وی با اشاره به اینکه تعداد کشورهای بازار هدف به ۱۲ کشور بالا رفته است، اظهار داشت: حجم صادرات به کشور عراق نشان دهنده این است که در آینده نزدیک ترکیب صادراتی ما نسبت به ده سال قبل تغییر پیدا می کند برای اینکه در ده سال قبل بیشترین صادرات، به گوشت ماهی اختصاص داشته اما امروز این صادرات به سمت نهاده های خوراک آبزیان و بچه ماهی کپور تغییر یافته است.

1401/06/23
10:41:46
5.0 / 5
531
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد