تنفس ۶ روز هوای آلوده طی شهریورماه

تنفس ۶ روز هوای آلوده طی شهریورماه

آبیاری: آبیاری: برمبنای اطلاعات ثبت شده در ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران، تعداد روزهای آلوده طی شهریورماه سال جاری شش روز بود که هوا در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفت و 25 روز در وضعیت قابل قبول بود.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان میدهد شهریورماه امسال شهروندان تهرانی روزهای آلوده بیشتری را نسبت به شهریورماه سال قبل تجربه کرده اند.

وضعیت هوای تهران در سومین ماه تابستان ۱۴۰۱ و مقایسه آن با سال قبل نشان میدهد که در شهریورماه سال قبل ۲۸ روز هوای قابل قبول ثبت گردید که این عدد امسال به ۲۵ روز کم شد. در شهریورماه سال ۱۴۰۰ تنها سه روز هوای تهران در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت که این وضعیت امسال به شش روز رسید.

آلاینده شاخص هوای مردادماه سال ۱۴۰۱ نیز مانند شهریورماه سال قبل ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بود و هوای تهران ۱۹ روز با این آلاینده شاخص آلودگی هوا را تجربه نمود. ۱۱ روز از شهریورماه امسال نیز آلاینده شاخص ازن و تنها یک روز دی اکسید نیتروژن بود.

کمینه شاخص ثبت شده برای آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون عدد ۷۵ و بیشینه آن عدد ۱۰۳ را نشان میدهد. کمینه و بیشینه شاخص برای ازن نیز ۸۷ و ۱۱۴ بود.
وضعیت آلودگی هوای تهران طی سال ۹۷ تا ۱۴۰۰
آمار شرکت کنترل کیفیت هوا تهران نشان میدهد کیفیت هوای تهران طی شهریورماه ماه سال ۱۴۰۰ نسبت به زمان مشابه سال ۹۹ تعداد روزهای آلوده کمتری را داشت چونکه کیفیت هوای تهران طی شهریور سال قبل ۲۸ روز در وضعیت قابل قبول و سه روز ناسالم در وضعیت برای گروههای حساس قرار داشت. آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون علت آلودگی هوا طی تمام روزهای آلوده شهریورماه این سال بود.

شهریورماه سال ۹۹ نیز غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای تهران طی ۱۶ روز از حد استاندارد فراتر رفت. بطور کلی هوا در شهریورماه این سال ۲۸ روز در وضعیت قابل قبول و سه روز در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس بود.

طی سومین ماه تابستان سال ۹۸ تهرانی ها تمام ۳۱ روز ماه را هوای قابل قبول داشتند. آلاینده شاخص دراین بازه زمانی دور روز ازن، یک روز ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون و ۲۸ روز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بود.

همچنین شهریورماه سال ۹۷ ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون ۲۸ روز و ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون طی سه روز آلاینده شاخص بود االبته میانگین کیفیت هوا در تمام ۳۱ روز در وضعیت قابل قبول قرار داشت.
ذرات معلق کمتر از ۲.۵ و ۱۰ میکرون چیست؟
به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون درشت ترند و نسبت به ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون کمتر وارد بخش های تحتانی سیستم تنفسی می شوند و بطور جزئی خطر کمتری دارند ولی در غلظت های بالا و در قیاس با حد مجاز می توانند مشکلات زیادی به لحاظ بهداشتی و زیست محیطی در پی داشته باشند.

به طور کلی عمده ترین منابع انتشار ذرات معلق نیز احتراق سوخت (مانند سوزاندن زغال سنگ و چوب)، خودرو های دیزلی فاقد فیلتر دوده، فرایندهای صنعتی و کشاورزی و انتشار از خودرو ها است. ذرات معلق عموما در ماه های سرد سال کیفیت هوا را تحت تاثیر قرار می دهند. مطالعات علمی گوناگون درباره ی ذرات معلق نشان میدهد که قرار گرفتن در معرض این آلاینده موجب بروز مشکلات زبادی می شود. مرگ زودرس در مبتلایان به بیماریهای قلبی و ریوی، بروز حملات قلبی غیرکشنده، ضربات قلب نامنظم، مبتلاشدن به سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مشکلاتی است که آلودگی هوا برای سلامت انسان به وجود می آورد.
آلاینده ازن چیست؟
ازن نیز آلاینده ثانویه ای است که در صورت افزایش شدت تابش و نور مستقیم خورشید و بالا رفتن دما و البته وجود برخی آلاینده های دیگر نظیر اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار، تولید و در هوا منتشر می شود و به همین علت در ایام گرم سال شاهد افزایش غلظت این گاز هستیم. هر چه از شدت گرمای هوا کاسته شود، غلظت این گاز نیز کمتر می شود. پیش سازهای آن VOC ها یا همان ترکیبات آلی فرار و ناکس هستند. خودرو های دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای ازن هستند همین طور استفاده از سوخت های غیر استاندارد در نیروگاه ها و پالایشگاه ها می تواند در افزایش غلظت ازن نقش داشته باشد. علاوه بر این آلاینده ازن سبب کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماریهای ریوی می شود. ازن در مرگ ومیر زودرس نیز موثر است.
اما و اگرها درباره ی آلاینده دی اکسید نیتروژن
دی اکسید نیتروژن (NO۲) از آلوده کننده های مهم هوا به شمار می روند. دی اکسید نیتروژن گازی استمرئی با رنگ قهوه ای مایل به زرد یا قهوه ای مایل به قرمز که طی فرایندهای پیچیده اتمسفر به ذرات معلق نیترات (NO۳) تبدیل می شود و همچون اکسید نیتریک یکی ازآلاینده های اصلی مه دود است. این گاز در شهرها به سبب کارهای انسانی ازغلظت بالایی برخوردارست.

این آلاینده موجب تحریک چشم و قسمت های عمقی ریه ها، ایجاد سوزش در ریه ها همین طور سبب کاهش میزان مقاومت سیستم تنفسی در مقابل بیماری هایی مانند آنفولانزا می شود. تماس با دی اکسید کربن در غلظت بالا سریعا سبب سرفه و درد قفسه سینه می شود و بدنبال مواجهه با اکسیدهای نیتروژن در مدت کوتاهی احساس ناراحتی، سرفه، مشکل شدن تنفس، درد قفسه سینه، احساس سرما، تب، تهوع و استفراغ عارض می شود. این عوارض ممکنست چندین روز تا چندین هفته ادامه داشته باشند. در بعضی موارد ممکنست فرد کامل بهبود یابد اما در مواردی نیز ممکنست عوارض پیشرفت کند و به مرگ منجر شود.
شاخص کیفیت هوا چیست؟
شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناکست.

گفتنی است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می شود، شرایط کیفیت هوا مناسب می باشد و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می شود، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروههای حساس که به رنگ نارنجی نشانه گذاری می شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می گیرد که در نتیجه آن گروههای حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی ممکنست گروههای حساس گرفتار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه بیشتر می شود.
1401/07/02
15:20:43
5.0 / 5
533
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد