تاثیر پلاستیک بر محیط زیست دریایی

تاثیر پلاستیک بر محیط زیست دریایی

آبیاری: به گزارش آبیاری، پسماندهای پلاستیکی که در دریا انداخته می شوند، در اثر سهل انگاری، واژگون شدن قایقها، رها کردن تجهیزات صید در سواحل یا در دریا و بسیاری دلایل دیگر، موجبات ضرر و زیانهای فراوانی را برای زیست جانداران دریایی فراهم می کنند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، پسماندهای پلاستیکی بیشترین پراکندگی را در دریا دارند. مواد پلاستیکی که به دریا ریخته می شوند، گاه به سطح دریا می آیند، گاه هم به عمق دریا فرو می روند و گاه امواج، آنها را به ساحل می برند. مواد پلاستیکی شناور هم در جریانات آبی قرار می گیرند و در مناطق مختلف جهان منتشر می شوند.
مواد پلاستیکی در عین این که شرایط را برای افراد جوامع مدرن، مطلوب می سازند، اما وقتی وارد محیط زیست می شوند، محیط را برای مرگ و میر جانداران آماده می کنند.
بسیاری از گونه های جانداران از آلودگی پلاستیکی تاثیر می پذیرند چونکه موجودات زنده، گاهی در تورهای پلاستیکی گرفتار می شوند و گاه با فرض این که این تورها جانداری دیگر و صیدی قابل خوردن هستند، آنها را می بلعند.
از دیگر مشکلات ناشی از آلودگی پلاستیکی آن است که پسماندهای پلاستیکی، انتقال گونه های زنده را از منطقه ای به منطقه دیگر باعث می شوند. بدین سان که گونه های غیربومی خویش را به پسماندهای پلاستیکی آویزان کرده و همراه با آنها در دریا سفر می کنند تا به محیط زیستی جدید منتقل و باعث تغییر در نسبت گونه های آنها و یا حتی انقراض برخی گونه ها شوند.
پسماندهای پلاستیکی همینطور آلاینده ها را به محیط زیست دیگر و یا به موجود زنده ای که آنها را می بلعد، منتقل می کنند. علاوه بر تاثیر ناشی از پسماندهای پلاستیکی بر حیات دریایی، این پسماندها می توانند به صنایع دریایی هم خسارت وارد کنند، مثلاً با پروانه های موتور قایق های صیادی برخورد کرده و باعث مسدود شدن سیستم خنک کردن تجهیزات آن شوند.
آمارها حاکی از هزینه های هنگفتی است که خسارت ناشی از پسماندهای پلاستیکی برای صنایع دریایی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام، در بر دارد.
تحقیقات نشان داد که بیشتر از ۲۶۷ گونه آبزی در دریاهای جهان از بلعیدن پسماندهای پلاستیکی یا گرفتار شدن در آنها، رنج می برند. وقتی این بلع یا گرفتار شدن اتفاق می افتد، موجودات دریایی به شدت تاثیر می پذیرند بگونه ای که اغلب اوقات جان خویش را از دست می دهند.
تعیین میزان دقیق تأثیرگذاری پسماندهای پلاستیکی در محیط زیست دریا یا پیشبینی عواقب وجود آنها در موجودات دریایی که آنها را می بلعند، دشوار است چونکه نمی توان این پسماندها را در عمق دریا به صورت مستقیم مشاهده کرد.
نتایج یک پژوهش نشان داد که در دریای شمال در هر کیلومتر مربع از عمق دریا به صورت متوسط ۱۱۰ قطعه پسماند پلاستیکی وجود دارد.
اگر این رقم را به کل دریای شمال تعمیم دهیم این بدان معناست که ۶۰۰۰۰ متر مکعب پسماندهای پلاستیک در عمق این دریا وجود دارد. در هنگام تحقیق در مناطق دریایی در آب های مدیترانه و در عمق ۲۵۰۰ متری، ۳۰۰ میلیون قطعه پسماند پلاستیکی پیدا شد. در آبهای هلند هم ۵۰۰ تن پسماند در میان سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ و در چارچوب طرح «صیادی برای جمع آوری پسماند» جمع آوری شد. این پسماندها شامل لاستیک کامیون ها، یخچال ها، مواد بسته بندی، بار کشتی های غرق شده و مفقود شده، تجهیزات حمل و نقل، طناب و دیگر اشیاء است.
به نظر می آید که پسماندهای پلاستیکی متشکل از مواد پلاستیکی مصرف شده، اغلب در نزدیکی مناطق ساحلی پرجمعیت وجود دارند. البته بر خلاف این موضوع، پسماندهای پلاستیکی در مناطق دور از فعالیت بشری هم وجود دارند که اغلب شامل تجهیزات صیادی می شود که به دریا انداخته و یا در دریا گم شده است. صنعت صیادی مسئول ایجاد پراکندن خیلی از پسماندهای پلاستیکی است و ۵۰ تا ۹۰ درصد از کل زباله های دریایی پلاستیکی موجود در اقیانوس ها به این صنعت اختصاص دارد. بنابراین باید از رها کردن، گم کردن و انداختن پسماندهای صنعت صید به شکل جدی جلوگیری شود تا از حجم این نوع پسماندها و در نتیجه نتایج مضر آن بر حیات دریایی کاسته شود. با این حال، مواد پلاستیکی موجود در محیط زیست دریا، به مواد ریزتری هم تجزیه می شوند تا به صورت مواد میکروپلاستیک درآمده و مدت طولانی تری در دریا وجود داشته باشند. جدید ترین پژوهشها نشان داده که این مواد میکروپلاستیکی حدودا در تمامی اقیانوس های جهان همچون قاره قطب جنوب وجود دارند.
به گزارش نشریه محیط زیست دریایی، هنوز هم داده ها و اطلاعات در رابطه با فراوانی پسماندهای پلاستیکی در محیط زیست قعر دریاها و اقیانوس ها، بسیار محدود است چونکه دستیابی به این اطلاعات و عملیات نمونه برداری با دشواری روبروست و هزینه های انجام تحقیقات علمی در اینباره زیاد است. ازاین رو اغلب دانشمندانی که در زمینه بقایای پسماندهای پلاستیکی در اعماق دریاها تحقیق می کنند، تمرکز خویش را بیشتر بر فلات قاره ای گذاشته اند. انجام عملیات تحقیق در رابطه با پسماندهای پلاستیکی موجود در دریا به صورت مشاهده مستقیم فقط در آب های کم عمق امکان دارد و در عین حال میتوان با استفاده از تور، اجزای موجود در اعماق دریا را مورد رصد قرار داد. در انجام عملیات بررسی پسماندهای پلاستیکی توسط تجهیزات تصویری که با ترال ها کشیده می شوند، محققان باید بسیار مراقب باشند چونکه در این وضعیت امکان تأثیرگذاری بر محیط زیست بسیار زیاد است و این خطرات شامل احتمال صید ماهی ها و آبزیان دیگر و هم وارد آوردن خسارت به محیط زیست اعماق دریا است.
منبع:

1401/07/07
12:37:15
5.0 / 5
586
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد