رییس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام كرد

حرکت برخی شهرها به سمت وضعیت جوی خطرناک

حرکت برخی شهرها به سمت وضعیت جوی خطرناک

آبیاری: به گزارش آبیاری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به پیشبینی ۱۷۴ تکلیف برای دستگاههای اجرایی در قانون هوای پاک، اظهار داشت: برخی از شهرهای کشور به سمت وضعیت جوی خطرناک درحال حرکتند و دستگاههای اجرایی باید با عمل به تکالیف خود مانع از این اتفاق شوند.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، علی سلاجقه در دیدار با بازرس قضایی و کارشناسان دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور که درباب بررسی عملکرد دستگاه های اجرایی در اجرای قانون هوای پاک برگزار شد، با تشکر از همراهی قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور در اجرایی کردن این قانون، اظهار داشت: هم اکنون ۹ کلانشهر ما با مشکل آلودگی هوا مواجهند و خیلی از بیماریها هم در اثر همین معضل به وجود می آید.

وی با اشاره به چالش تأمین اعتبارات در بحث اجرای قانون هوای پاک، اظهار داشت: متاسفانه مردم ما درحال سازگاری با مشکل آلودگی هوا هستند و این مساله نتایج زیانباری دارد.

معاون رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت همکاری قوای سه گانه در بحث کاهش آلودگی هوا در کشور، اشاره کرد: هم اکنون صندوق ملی محیط زیست در خدمت محیط زیست کشور قرار گرفته است و سوای بحث اعطای تسهیلات به پروژه های کاهش آلودگی هوا، در مسائل آموزشی محیط زیست هم ورود پیدا کرده است.


انتظار از مجلس برای اختصاص ۲۰ درصد از عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست
سلاجقه افزود: وقتی دولت در بحث اصلاحیه قانون ساماندهی صنعت خودرو پذیرفت که یک درصد قیمت روز خودروهایی که تولید می شود به صندوق ملی محیط زیست واریز شود، ما از مجلس محترم انتظار داشتیم در قانون بودجه ۱۴۰۱ حداقل ۲۰ درصد از عوارض آلایندگی پیش بینی شده در قانون هوای پاک را به صندوق ملی محیط زیست اختصاص دهد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش این سازمان در جلوگیری از تخلفات دستگاه های اجرایی در مباحث محیط زیستی، از دستگاه های تقنینی و نظارتی خواست دراین زمینه به سازمان حفاظت محیط زیست کمک کنند.

وی ادامه داد: ما از تمام ظرفیت های قانونی دراین زمینه استفاده می نماییم ولی باید راهکارهایی اتخاذ شود که اثر آنها در کاهش آلودگی هوا دیده شود.
معاون رئیس جمهور با اشاره به پیش بینی ۱۷۴ تکلیف برای دستگاه های اجرایی در قانون هوای پاک، اظهار داشت: بعضی از شهرهای کشور به سمت وضعیت جوی خطرناک درحال حرکتند و دستگاه های اجرایی باید با عمل به تکالیف خود مانع از این اتفاق شوند.مازوت سوزی به اعتماد سوزی منجر می شود!
سلاجقه یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم را عدم قطعی برق با وجود تغییرات اقلیمی و کاهش بارش ها برشمرد و متذکر شد: با وزارت نفت پیمان بسته ایم که سال جاری بسیاری از مازوت سوزی ها را حذف کند چونکه مازوت سوزی سبب اعتمادسوزی در جامعه می شود.

ایشان سپس از برگزاری جلساتی با ۶ وزارتخانه برای کاهش آلودگی هوا در فصول سرد سال اطلاع داد.دستگاه های مختلف بحث تغییر اقلیم را جدی نگرفته اند

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به بروز مهاجرت های محیط زیستی در کشور، اظهار داشت: در بحث تغییرات اقلیمی، کشور ما در حد آستانه هاست و بارگذاری جمعیت تاثیرات خویش را می گذارد.

سلاجقه اشاره کرد: تغییر اقلیم واقعیتی است که اتفاق افتاده و تمام ارکان حیات را تحت تأثیر قرار داده است اما هنوز دستگاه های مختلف آنرا جدی نگرفته اند و باید دراین زمینه کار کرد.

وی از قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور خواست دراین زمینه هم به کمک سازمان حفاظت محیط زیست بیایند.امنیت جانی و روانی جامعه در گروی حفظ محیط زیست


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در ادامه این دیدار، سعید بابازاده - بازرس قضایی دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور و مسئول بررسی عملکرد دستگاه های اجرایی مکلف در قانون هوای پاک با اشاره به جایگاه والای محیط زیست در آیات، روایات و احادیث اسلامی، اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست سازمانی مظلوم است که با امکانات کم، پهنه مسئولیت گسترده ای در سراسر کشور دارد.

وی ادامه داد: ما حتما در گزارش های کارشناسی خود به این مساله اشاره خواهیم کرد.

بابازاده اشاره کرد: اگر از بحث حفظ محیط زیست غفلت نماییم، امنیت جانی و روانی ما به مخاطره می افتد.


سازمان حفاظت محیط زیست فراتر از دستگاه های دیگر است

بازرس قضایی دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور با اعلان اینکه دستگاه های حاکمیتی باید محیط زیست را فراتر از دستگاه های دیگر بدانند، اظهار داشت: سازمان محیط زیست باید دارای تجهیزات پهبادی و نظارت بر حوزه مسئولیت خود باشد.

وی، نقش سازمان بازرسی کل کشور را شناسایی گلوگاه های فساد و هدفگذاری عنوان و اشاره کرد: سازمان بازرسی جنبه اصلاحی و پیشگیرانه از بروز تخلفات دارد.برگزاری جلسات مختلف با دستگاه های مسئول در اجرای قانون هوای پاک

بابازاده در ادامه متذکر شد: ما تابحال جلسات گوناگونی با دستگاه های مسئول در قانون هوای پاک برگزار کردیم و تکالیف آنها و انتظارات خویش را تشریح کردیم و امیدواریم شاهد اقدامات موثر و قابل ملاحظه ای دراین زمینه باشیم.

بازرس قضایی دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور با اعلان اینکه گزارش جامع و کاملی در این خصوص تهیه و به ریاست عالی سازمان بازرسی کل کشور عرضه شده است، اشاره کرد: باآنکه ما با مدیرانی که ترک فعل کرده اند و در انجام وظایف خود کوتاهی می کنند، تعارف نداریم و با آنها برخورد می نماییم اما هدف ما در وهله اول اصلاح امور است.

وی با تأکید بر جایگاه ویژه صندوق ملی محیط زیست در اجرای پروژه های زیست محیطی در کشور، اشاره کرد: سازمان حفاظت محیط زیست برای آنکه بتواند به وظایف خود به نحو شایسته ای عمل کند، باید بودجه لازم را دریافت کند.قوه قضاییه در کنار سازمان حفاظت محیط زیست ایستاده است

بابازاده در آخر خطاب به معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: کل قوه قضاییه در بحث حفاظت و صیانت از محیط زیست در کنار شما ایستاده است و امیدواریم در جلسات بعدی شاهد راستی آزمایی عملکرد دستگاه های مختلف باشیم.برخورد با صنایع آلاینده با بهره گیری از ظرفیت های قانونی


همچنین ایرج حشمتی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به بحث وارونگی هوا در شش ماهه دوم سال، از برگزاری کارگروهی برای کاهش آلودگی هوا و هم ساماندهی صنایع آلاینده کشور اطلاع داد و از سازمان بازرسی کل کشور خواست دراین زمینه همکاریهای لازم را به عمل آورد.

وی ادامه داد: باآنکه بنای ما بستن صنایع نیست اما ظرفیت های قانونی این اجازه را می دهد که با صنایعی که به تکالیف خود عمل نمی کنند، برخورد شود.

لازم به ذکر است، قانون هوای پاک که در سال ۱۳۹۶ به تصویب رسید مشتمل بر ۳۴ ماده، ۱۳ بخشنامه اجرایی و چندین دستورالعمل است. در این قانون ۱۷۴ تکلیف دستگاه احصا شده و ۲۳ دستگاه اجرایی در آن مسئولیت دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، به استناد ماده ۲ قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست ناظر بر حسن اجرای این قانون است.

منبع:

1401/07/12
21:46:50
5.0 / 5
531
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد