قانون هوای پاک و انباشت تکالیف انجام نشده دستگاه ها

قانون هوای پاک و انباشت تکالیف انجام نشده دستگاه ها

آبیاری: به گزارش آبیاری، به قول سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست، در اجرای قانون هوای پاک خیلی از دستگاه ها تکالیف اصلی که می توانست اثر مهمی در کاهش آلودگی هوا داشته باشد را انجام نداده و یا به میزان محسوس انجام نداده اند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، داریوش گل علیزاده در مورد قانون هوای پاک و نقش دستگاه ها در اجرای این قانون اظهار داشت: در بررسی عملکرد دستگاههای اجرایی در اجرای قانون هوای پاک تکالیفی مانند توسعه حمل و نقل عمومی، از رده خارج کردن خودرو های فرسوده، تولید و توزیع سوخت مناسب و.. به صورت مناسب انجام نشده است.
وی با اشاره به اینکه قانون هوای پاک در ۳۴ ماده در سال ۹۶ تصویب شده و انجام تکالیف این قانون بر عهده ۲۳ دستگاه است بیان نمود: از سال ۸۷ در حوزه کاهش آلودگی هوا، انباشت تکالیف انجام نشده ای هست که احتیاج به اعتبار دارد.
گل علیزاده خاطرنشان کرد: برپایه ماده ۲ قانون هوای پاک، سازمان محیط زیست ناظر بر حسن انجام این قانون است و بدین منظور سامانه ای تعریف و آموزش هایی به ناظرین دستگاههای اجرایی جهت بارگذاری مستندات و خود اظهاری تکالیف انجام شده، داده است.
وی ضمن اشاره به سهم ۴۰ درصدی خودرو های فرسوده بعنوان منابع متحرک در انتشار آلودگی هوا و مهم ترین منابع آلودگی هوا اظهار داشت: در کل کشور حدود ۲۵ میلیون خودرو شماره گذاری شده وجود دارد که از این تعداد ۶، ۵ میلیون خودرو فرسوده است.
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست بیان نمود: بر مبنای ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ تردد، حمل مسافر و بار توسط خودروهایی که به سن فرسودگی رسیده اند در کلانشهر ممنوع می باشد و پلیس باید از تردد این خودرو ها جلوگیری نماید.
وی اظهار نمود: باتوجه به افزایش قیمت خودرو و وجود فاصله قیمت زیاد خودرو برای نوسازی و این که هم اکنون برای یک لاشه خودرو فرسوده حدودا ۲۰میلیون تومان در اختیار مالک قرار می گیرد و فرد برای نوسازی خودرو فرسوده حدودا ۲۰۰ میلیون نیاز دارد، قرار بود از منابع ماده ۱۲ صرفه جویی، کمکی به مالکین خودرو های فرسوده شود که این امر محقق نشده است.
گل علیزاده بر لزوم تسهیل چرخه اسقاط خودرو و رفع موانع این مهم تاکید و اظهار نمود: بر مبنای قوانین تولید و واردات خودرو به ازای تولید هر چهار خودرو و موتور سیکلت باید یک خودرو نوسازی شود، یعنی معادل ۲۵ درصد میزان تولید داخلی خودرو باید نوسازی صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه در نیمه اول سال جاری خیلی از شهرها به علت پدیده گرد و غبار در شرایط ناسالم قرار گرفتند اظهار داشت: در گرمای تابستان با تابش نور خورشید آلایندگی ثانویه ازن را خواهیم داشت و برپایه آمار در سه ساله اخیر مهم ترین شاخص آلودگی هوا در تهران آلاینده ازن بوده است که یک آلایندگی خطرآفرین است.
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست با تکیه بر این که سوخت، دومین منبع آلوده کننده هوا است بیان داشت: به صورت میانگین روزانه در کشور ۹۰ میلیون لیتر بنزین و ۹۵ میلیون لیتر نفت و گاز مصرف می شود که بر مبنای قانون هوای پاک در شهرها و کلانشهر باید سوخت منطبق با استانداردهای یورو ۴ تولید و توزیع شود.
وی افزود: روزانه ۳۰۰ هزار لیتر در جایگاه های توزیع بنزین بخار می شود و ترکیبات عالی فرّار را وارد محیط می کند که برای سلامت شهروندان بسیار خطرآفرین است و در همین راستا هم اجرای طرح کهاب (کنترل، هدایت، انتقال و بازیافت بخارات بنزین) در قانون هوای پاک پیشبینی شده است.

۱۱، ۳ میلیارد دلار خسارت بهداشتی ناشی از آلودگی هوا در سال گذشته
گل علیزاده در ادامه اظهار نمود: برپایه ماده ۲۲ قانون هوای پاک، وزارت بهداشت باید خسارات بهداشتی ناشی از آلودگی هوا را کمی سازی کند که در آخرین گزارش انتشار یافته در ارتباط با سال گذشته، خسارت بهداشتی ارزیابی شده ۱۱، ۳ میلیارد دلار است. بر طبق این گزارش که بر روی ۲۷ شهر کشور و جمعیت ۳۵ میلیون نفری مطالعه شده است، از منظر ذرات معلق کمتر از ۲، ۵ میکرون، تعداد مرگ منتسب به آلودگی هوا، برای بزرگسالان حدود ۲۱ هزار نفر بوده است.
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست افزود: علاوه بر بایدها و تکالیفی مانند توزیع سوخت استاندارد توسط وزارت نفت، حق آبه تالاب ها و ایجاد نیروگاه های تجدیدپذیر توسط وزارت نیرو، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی توسط وزارت کشور و... که در قانون هوای پاک برای دستگاه ها پیشبینی شده است، باید منابع جدید را بر مبنای اجرای طرح ها، پروژه ها و تصویب قوانینی که مغایر با کاهش آلودگی هوا نباشد در نظر گرفت تا باعث تشدید آلودگی نشود.
منبع:

1401/07/16
21:46:21
5.0 / 5
458
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد