لزوم توجه به ارزشگذاری اقتصادی منابع محیط زیست

لزوم توجه به ارزشگذاری اقتصادی منابع محیط زیست

به گزارش آبیاری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست موضوع ارزشگذاری اقتصادی در بحث محیط زیست را مهم و اساسی دانست و اظهار داشت: منابع طبیعی و ملی در کشور ما دارای چنان ارزشی است که اگر به درستی قیمت گذاری و برآورد شود، خواهیم دید در صورت از دست رفتن، قابل احصا و بازگشت نیست.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا علی سلاجقه در نشست روز گذشته منطقه ای مدیران چهارم کشورگفت: نشست های منطقه ای مدیران محیط زیست کشور با هدف تعامل بین بخشی بیشتر بمنظور حل مشکلات، تشریک مساعی در موضوعات مختلف برای جلوگیری از تضارب و تضاد افکار، بازنگری در اندیشه های مدیریتی همین طور دستیابی به وحدت رویه در زمینه ها و مسائل مختلف میان ستاد سازمان و استانهای کشور برگزار می گردد و جا دارد اینگونه نشست ها برای اثربخشی و انتقال دانش و اندیشه بعد از آن در سطح استانی و کارشناسی نیز ادامه یابد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: نشست های منطقه ای مدیران برای حل مشکلات و مسائل حوزه محیط زیست کشور بسیار باارزش و راهگشا است. در این جلسه ها باید نظرات کارشناسی محورکار قرار گیرد و به مصداق فرمایش مقام معظم رهبری درباب کرسی آزاداندیشی در دانشگاه ها، لازم است مدلی از این کرسی آزاداندیشی در سازمان حفاظت محیط زیست و در مباحث مدیریتی و کارشناسی ایجاد شود.

وی با اشاره بر این که در زمینه معاونت محیط زیست انسانی موضوعات مختلف همچون پایش های محیط زیستی و ارزیابی اثرات اقتصادی پروژه ها همین طور تمامی موضوعات در رابطه با حوزه آب، خاک و هوا و مجموعه قوانین، دستورالعمل ها و بخشنامه ها بسیار اهمیت دارد، اظهارکرد: برون داد کارهای مهم در سطح ملی بیشتر متاثر از حوزه معاونت محیط زیست انسانی و این حوزه برای مردم بیشتر ملموس است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در نتیجه طرح مباحث فنی، کارشناسی و اجرائی در اینطور نشست های تخصصی، هرجا به این نتیجه رسیدیم که قوانین و بخشنامه ها گرفتار ضعف و یا ناقص است، باید اصلاحیه لازم قانونی و موردی به فوریت با دلیلهای و پیوست های لازم پیشنهاد شود.

وی با تأکید بر این که در خیلی از امور باید ضابطه مداری، برنامه ریزی و اجرا به شکلی باشد که فرایندها کاهش پیدا کند و امور جاری در بخش های مختلف سازمان به روز و کاملا شفاف شود، اشاره کرد: نباید به شکلی عمل شود که وظیفه نظارتی و حاکمیتی ما از بیرون سازمان خدشه دار و برای آن از طرف حوزه ها و دستگاه های دیگر استدلال آوری شود.

سلاجقه در ادامه اظهار داشت: معتقدیم که محیط زیست با نگاه توسعه پایدار نه فقط مانع و بازدارنده نمی باشد بلکه در صورتیکه محیط زیست به خوبی شناخته و درک شود و فرایندها به درستی پیگیری و اجرا شود، ظرفیت اشتغال آفرینی، کارآفرینی و اقتصادی بالایی در سطح کشور اتفاق خواهد افتاد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود موضوع ارزشگذاری اقتصادی در بحث محیط زیست را مهم و اساسی دانست و اضافه کرد: منابع طبیعی و ملی در کشور ما دارای چنان ارزشی است که اگر به درستی قیمت گذاری و برآورد شود، خواهیم دید در صورت از دست رفتن، قابل احصا و بازگشت نیست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: بخش های مختلف باید موضوع محیط زیست را برمبنای قوانین بالادستی جزو وظایف ذاتی خود بدانند و در هر کجا تخریب و آلایندگی به وجود آمده باید حتما جبران خسارت شود.

وی ارتباط درون سازمانی و انسجام و همدلی کامل را یک اصل و ضرورت مهم دانست و اظهار داشت: راهبرد حل مسئله باید تقویت شود همین طور بازنگری و اصلاح فرایندها در صورت لزوم در اولویت قرار گیرد و در موضوعات کاری و اجرائی باید برمبنای قانون، اسناد بالادستی و وظایف حاکمیتی و نظارتی اقدام گردد.

سلاجقه در آخر با تأکید بر شعار محوری محیط زیست مردم پایه، هوشمند و فناورانه و تعهد سازمان در این خصوص اشاره کرد: باید از ظرفیت مردم و جوامع انسانی و مشارکت آنها در حل مشکلات محیط زیست به ویژه موضوعات مربوط به مناطق تحت مدیریت و محیط های طبیعی بهره برد و یقینا موضوع محیط زیست نیز برای خود مردم حساسیت و دغدغه مندی خاصی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست نشست یک روزه منطقه ای مدیران محیط زیست در منطقه چهارم با محوریت معاونت محیط زیست انسانی سازمان به میزبانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در پارک ملی خجیر انجام شد.
1401/07/19
15:15:18
5.0 / 5
352
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد